Jedávaš pred cvičením? Týmto jedlám by si sa mal vyhnúť, ak nechceš, aby tvoj tréning vyšiel nazmar!

Sú totiž jedlá, ktoré sa pred cvičením nehodia (Zdroj: Freepik/freepik)

#Nezáleží na tom, či cvičíš ráno, alebo večer. Dbať na to, čo skonzumuješ pred tréningom je potrebné stále! Určite nie je jedno, čo si naložíš na tanier. Sú totiž jedlá, ktoré sa pred cvičením nehodia. Nielen že si môžeš ohroziť zdravie, môže ti byť zle, ale tiež ovplyvnia aj tvoje výsledky vo fitku.

Zásadná chyba – nejesť vôbec

Nebudeme kategorizovať, ale toto je výhradou mnohých báb. Pred cvičením si nedať žiadne jedlo s pocitom, že pri tréningu spáliš viac kalórií. To je absolútna hlúposť. Jediné čo docieliš je, že nebudeš mať dostatok energie na tréning, a možno ani neodcvičíš to, čo máš na daný deň naplánované. Okrem iného ti môže byť nevoľno, a môžeš cítiť závraty. A to, predpokladáme, pri cvičení nechceš.

Pozor na bielkoviny!

Bielkovinové bomby si nechaj radšej ako potréningovku. Síce ide o prospešné potraviny, ktoré takmer okamžite zaženú hlad, no ich konzumácia ti môže spomaliť trávenie, čo môže mať za následok nepohodlie, ťažobu a bolesť žalúdka.

Bielkoviny ťa tiež oberú o sacharidy, ktoré sú energeticky hodnotnejšie, a aj potrebnejšie pre tvoj lepší výkon. Ak už sa rozhodneš nejaké bielkoviny pred tréningom zjesť, dopraj si ich v minimálnom množstve.

A čo tuky?

Predpokladáme, že ak cvičíš, tak sa vyhýbaš mastným jedlám, ktoré sa trávia hodiny. Ale táto kategorizácia sa týka aj zdravých tukov. Ak zješ tuky, znamená to, že do tvojho tráviaceho traktu prúdia viac krvi, aby pomohla tráveniu.

Tým pádom tvoje svaly dostanú menší podiel kyslíka, čo opäť ovplyvní tvoj výkon, ktorý nebude ani zďaleka taký, ako by si chcel. Pred cvičeným sa teda vyhni tukom – čo sa týka zdravých tukov, akými sú napríklad avokádo či orechy, opäť platí, že všetko s mierou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prekvapila vás návšteva? Donášková služba vás zachráni

Vláknina, ktorá ti môže spôsobiť šarapatu

Vláknina je bezpochybne dôležitou zložkou stravy. Prospieva srdcu, črevám a je pomocníkom pri chudnutí. Avšak, ak ju budeš konzumovať nesprávne, spôsobí ti nepríjemnosti. Môžeš cítiť nepohodlie, nadúvanie, kŕče… Vyvaruj sa najmä potravinám s vysokým obsahom vlákniny, teda napríklad brokolici, fazuli či ružičkovému kelu.

Pikantné jedlá

Hoci si milovníkom pikantného jedla, nechaj si to opäť ako potréningovku. V prípade, že by si zjedol niečo extra pikantné, mohla by ťa postretnúť žalúdočná nevoľnosť, kyselina či pálenie záhy. A to aj v prípade, že na tieto problémy zvyčajne netrpíš.

Čo teda jesť pred tréningom?

Vsaď na jednoduché sacharidy, ktoré ti dodajú dostatok energie, no budeš ich vedieť jednoducho spáliť. Do tejto kategórie patrí napríklad ovocie, celozrnné pečivo alebo ovsené vločky.

Ak ich skombinuješ so zdravými tukmi v primeranom množstve, budeš nabitý energiou, a zároveň sýty. Zo zdravých tukov odporúčame arašidové maslo, avokádo či orechy.

 

Dbáš na stravu pred cvičením?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame