Cvičíš aj napriek tomu, že si chorý? Vedci prišli s odhalením, je to vôbec pre tvoje telo prospešné?

Cvičíš aj napriek tomu, že si chorý? Vedci prišli s odhalením

Cvičíš aj napriek tomu, že si chorý? Vedci prišli s odhalením (Zdroj: Unsplash.com/Boxed Water Is Better)

#O tom, že cvičenie skutočne pomáha tvojmu telu, ale aj zdraviu, nie je ani pochýb. Vedci sa však zamýšľajú nad tým, či ti cvičenie môže pomôcť aj pri chorobe, alebo si máš radšej dopriať odpočinok.

Cvičenie je pre naše telo skutočne veľmi prospešné a pomáha nám nielen posilniť náš imunitný systém, ale tiež chráni pred ochorením dýchacích ciest. Už len 30 minút denne ti stačí na to, aby si pocítila benefity. Pri pohybe sa ti totiž vyplavuje katecholamín, čo je adrenalín a noradrenalín, ktorý pomáha tomu, aby sa ti z tela rýchlo vyplavili imunitné bunky, keď sa dostaneš do kontaktu s vírusom.

Taktiež sa počas fyzickej aktivity zvyšujú rôzne požiadavky tvojho organizmu a teda aj prietok krvi. Vedci taktiež zistili, že ľuďom, ktorí pravidelne cvičia, sa rýchlejšie hoja aj rany, vďaka čomu sa znižuje riziko, aby sme sa nakazili nejakými baktériami.

Cvičíš aj napriek tomu, že si chorý? Vedci prišli s odhalením
Cvičíš aj napriek tomu, že si chorý? Vedci prišli s odhalením (Zdroj: Unsplash.com/Jonathan Borba)

Napriek tomu, že cvičenie má množstvo výhod, neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by cvičenie skrátilo trvanie prechladnutia či dokonca zmiernilo jeho príznaky. Vedci sa takýmto výskumom totiž príliš nevenujú. Na to, aby sa im podarilo potvrdiť alebo vyvrátiť túto teóriu, by museli ľudí zámerne infikovať a následne skúmať ich stav, čo je neetické. Dokázané zatiaľ bolo iba vyššie spomenuté, že ľudom, ktorí pravidelne cvičia, klesá riziko nákazy respiračným ochorením.

Odborníci však ďalej varujú, že účinnosť tvojich lymfocytov počas choroby môže byť oslabená, a preto budeš potrebovať pri fyzickej aktivite viac kyslíka ako bežne. Namáhať sa a cvičiť za každých okolností tak nemusí byť pre naše telo prospešné. Ak však vládzeš a cítiš sa na to, môžeš to skúsiť. V prípade, že sa však budeš po cvičení cítiť horšie, dopraj si radšej viac odpočinku a vráť sa k tréningu, keď budeš zdravý.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame