Exkluzívna skúsenosť, cestovali sme do červenej krajiny: V lietadle sme nemohli stáť v rade!

Vycestovali sme do červenej krajiny a zistili sme, čo všetko ťa čaká (Zdroj: GettyImages)

#Pred vycestovaním do zahraničia je dôležité vedieť aspoň základné informácie o krajine, do ktorej ideš. Napríklad, aké doklady sú potrebné pre vstup, či sú potrebné víza, v akej mene sa platí, alebo či tam akurát nevystrája koronavírus.

Svetová pandémia zmenila všetko, aj spôsob cestovania. Nemôžeme sa zavrieť pred svetom, musíme sa prispôsobiť. My sme navštívili španielsky Madrid, ktorý sa v čase našej cesty nachádzal na zozname červených krajín. Pokiaľ máš aj ty vysnívaný výlet do rizikovej destinácie a nechce sa ti rušiť letenky, naša skúsenosť sa ti bude hodiť. Zisti, čo všetko ťa čaká.


Koronavírus pod lupou: Tento dokumentárny seriál ti priblíži, ako sa dokázal rozšíriť do celého sveta


Rátaj s náhodnou kontrolou

Na prepravu do Madridu sme si vybrali leteckú dopravu z letiska Schwechat v Rakúsku. Najprv sme sa však museli dostať zo Slovenska, preto sme v Bratislave nastúpili na medziletiskovú autobusovú linku. Počas hodinovej cesty sme prešli hranicami, kde nás čakala náhodná kontrola. Ozbrojené jednotky nás vyzvali vystúpiť z autobusu a preukázať sa dokladom totožnosti (pas alebo občiansky preukaz).

Opatrenia dodržiavaj vždy a všade

V našom prípade nenastali žiadne komplikácie a na viedenské letisko sme sa dostavili podľa plánovaného príchodu. V odletovej hale sme mali povinnosť dodržiavať stanovené opatrenia, ktorými sú – nosiť rúško počas celej doby zdržovania sa v daných priestoroch (či pri samotnom lete), ako aj povinná dezinfekcia rúk. Stojany s dezinfekčnými prostriedkami máš možnosť nájsť na takmer každom kroku. Kontrola cez skener prebehla bez zmeny, v porovnaní s minulosťou.

Muž na letisko pozerá na tabuľu príletov a odletov
Prechod cez letisko nie je žiadna veľká dráma (Zdroj: Unsplash/Erik Odiin)

Formulárom sa nevyhneš

Všetci cestujúci smerujúci do Španielska museli pred odletom vyplniť elektronický formulár dostupný na oficiálnej stránke, alebo v mobilnej aplikácii SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH, ktorú si taktiež stiahneš jednoducho cez web. Ostatné krajiny EÚ to budú mať zrejme veľmi podobné, sleduj oficiálne weby alebo sa informuj na príslušnej ambasáde u nás.

Pri vstupe na palubu sme boli vyzvaní ukázať vyplnený formulár a dodržiavať bezpečnostné odstupy. Náš let mal len okolo 30 pasažierov, takže šanca nakaziť sa od spolusediaceho bola naozaj minimálna.

Do Madridu sme cestovali nízko-nákladovou spoločnosťou, ktorá v cene letenky ponúka iba miesto v lietadle. Ak by si si chcel so sebou vziať väčší kufor či nastúpiť prioritne do lietadla, budeš si musieť priplatiť. V minulosti platilo, že po tom, ako lietadlo vzlietne a zaujme vodorovnú polohu dostatočne vysoko nad zemou, môžeš opustiť svoje miesto či využiť gastro servis.

Prázdne miesta v lietadle
Prázdne miesta v lietadle (Zdroj: Hashtag/Klaudia M.)

Na toaletu nesmieš čakať v rade

V súčasnosti však platia rôzne zmeny, o ktorých nás predom informovali. Prvá nastala práve v ponúkaní jedál a nápojov na palube. Povolené je len servírovanie balených výrobkov a palubné časopisy budeš taktiež hľadať márne. Platba na palube lietadla je možná len bezkontaktne.

Nie sú to však jediné zmeny. Pri nástupe do lietadla a pri čakaní na toaletu nie je možné čakať v rade, ale treba prichádzať postupne. Ďalej je povinné nosenie tvárových rúšok a dôkladná hygiena rúk pre cestujúcich aj palubný personál.

Rúško maj stále po ruke

Po prílete na hlavné medzinárodné letisko Adolfa Suáreza Madrid – Barajas v Španielsku, ktoré je celkovo 10. najrušnejším letiskom na svete, nás ale žiaden ruch nečakal. Pri kontrole sme sa mali preukázať vyššie spomínaným vstupným formulárom. Poča toho však nefungoval elektronický systém. Dostali sme prázdne formuláre, ktoré sme následne znovu museli vyplniť a spolu s ukázaním dokladu totožnosti odovzdať príslušným pracovníkom.

Zdržalo nás to však len krátko a ďalej sme už opustili letisko bez komplikácii, využitím metrovej linky. Situácia v Španielsku a v samotnom Madride, je momentálne veľmi kritická. My sme mali ešte akú-takú príležitosť, zažiť tú klasiku. Aj keď obmedzenú. V madridskom metre (ale aj v nadzemnej verejnej doprave) sme nosili rúška. Rovnako tak aj počas pohybu v mestských uliciach.

Záber na Madrid
Madrid má vždy svoje čaro (Zdroj: Unsplash/Florian Wehde)

Jednoducho povedané, všade okrem vlastného domova, v našom prípade prenajatej izby, treba rúško nosiť všade. Pre zodpovednosť v súčasnej situácii a pre vlastné zdravie sme obľúbené turistické destinácie tentokrát vynechali. V niektorých dňoch nás však cesta za prácou nahnala do ich blízkosti.

Svetoznáma Gran Vía či Puerta del Sol boli viditeľne viac kontrolované políciou. Na druhú stranu, vymizli tradiční pouliční predavači suvenírov a iných doplnkov. V supermarketoch a obchodných strediskách sme registrovali vyznačené distančné rozostupy sprevádzané stojanmi s dezinfekčnými prostriedkami. Rozdiel celkového počtu ľudí v uliciach nie je až tak badateľný, v porovnaní s pobytom, ktorí sme absolvovali v januári. Ľudia sú však jednoznačne obozretnejší.

Pred návratom domov sa registruj

Pred vstupom na Slovensko, a to z akejkoľvek červenej krajiny, je potrebné registrovať sa na tejto webovej stránke. Registrácia ďalej slúži aj ako potvrdenie počas pobytu na území našej krajiny pre príslušníkov Policajného zboru SR. My sme sa zaregistrovali ešte pred samotným odchodom a následne sme aj obdržali konkrétny termín na testovanie na ochorenie COVID-19, ktorý sa v našom prípade uskutočnilo siedmy deň povinnej domácej karantény v odbernom stredisku, ktoré je najbližšie k prebiehajúcej karanténe.

Ľudia na letisku
Ľudia na letisku (Zdroj: Hashtag/Klaudia M.)

Nezabúdaj na tranzit

V našom prípade sa nás pri príchode na územie SR týkala aj otázka tranzitu cez Rakúsko. Podľa aktuálneho nariadenia rakúskeho ministra zdravotníctva pri tranzite cez územie Rakúska je potrebné vyplniť tlačivo o tranzite.

Po prílete do Viedne ťa v hale bude čakať kontrola, pri ktorej musíš upresniť, či v krajine ostávaš, alebo len vykonávaš tranzit. Sú tam k dispozícii aj prázdne tlačivá, no ak ho máš vytlačený a vyplnený vopred, ušetríš si čas. Formulár je dostupný na webovej stránke MINV v anglickom a nemeckom jazyku.


Môj kamarát mal koronavírus! Študentka sa s nami podelila o svoj šokujúci príbeh


Odovzdanie formuláru sprevádza opakované preukázanie svojej totožnosti a v prípade tranzitu aj potvrdenie o spôsobe opustenia krajiny (napr. lístok na autobus). Po absolvovaní tejto kontroly si už „voľný” a môžeš si ísť po batožinu a následne opustiť letisko.

Na rakúsko-slovenskej hranici sú v určitých časových intervaloch vykonávané zdravotné kontroly spolu s meraním telesnej teploty. Pri vstupe do Rakúska môže teda dôjsť k zdržaniu. My sme však kontrolu nemali a hranice sme prešli bez zastavenia. Po príchode na územie našej krajiny sme sa bez nutných zastavení dostavili domov a zahájili povinnú domácu karanténu.

Karanténe či testu sa nevyhneš

Osoby, ktoré od 1. októbra 2020 vstúpia na naše územie, a ktoré počas predchádzajúcich 14 dní navštívili červené krajiny Európskej únie, sú povinné ísť do izolácie v domácom prostredí do doby obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. Laboratórnej diagnostike na ochorenie je osoba povinná podrobiť sa najskôr v piaty deň izolácie v domácom prostredí.

Alternatívnym riešením vyhnutiu sa povinnej registrácie a izolácie v domácom prostredí je možnosť preukázať sa po vstupe na územie Slovenska negatívnym výsledkom RT-PCR testu na nový koronavírus. Ten môže byť vykonaný v laboratóriách mimo nášho územia, nie starším ako 72 hodín.

Testovanie na koronavírus
Testu sa koniec koncov nevyhneš (Zdroj: Unsplash/Mufid Majnun)

Ako prebiehalo testovanie na koronavírus?

Niektoré testovacie miesta v súčasnosti prevádzkujú takzvané drive-through. Tento spôsob vyšetrenia označuje odber vzorky, ktorý prebieha priamo z tvojho auta. Odberné miesto, ktoré sme navštívili my, túto možnosť nemalo. Dopraviť sa sem však musíš osobným vozidlom.

Pred samotným vyšetrením na koronavírus, ktoré zahŕňalo výter z hrdla a nosa, sme museli dodržať niekoľko zásad. Prísť nalačno a bez predchádzajúceho použitia kloktadiel, zubnej pasty či iných dezinfekcií. Nefajčiť, vyprázdniť si nos a vykašlať sa. Piť nechladenú čistú vodu je povolené len v prípade smädu.


Slováci uviazli pre koronavírus v raji: Zrušili nám všetky lety, nakoniec sme si museli poriadne priplatiť


Testovanie začalo o 8:00 hodine rannej podľa plánu. Dostavili sme sa asi desiati a po jednom sme vchádzali do mobilnej kabínky, kde prebiehal výter z hrdla a nosnej dutiny. Zdravotní pracovníci boli odetí v špeciálnych kombinézach a zahalenú mali aj tvár. Pred výterom sme boli upozornení, že za žiadnych okolností sa ich nemáme dotýkať, ani iným spôsobom chytať.

Výter z hrdla bol v tomto smere príjemnejší. Naopak, pri naozaj hlbokom výtere nosnej dutiny, prijemný pocit vymizol. Odporúčali nám v rámci nášho pohodlia zavrieť aj oči. Samotný proces však trval necelú minútu a následne sme mohli opustiť odberné miesto a vrátiť sa do povinnej karantény, kým neobdržíme výsledok.

Muž s telefónom v ruke
Tieto kontakty sa ti určite zídu (Zdroj: Unsplash/NordWood Themes)

Dôležité kontakty a odkazy

Úrad vlády Slovenskej republiky zriadil dve kontaktné adresy, ktoré prispejú k väčšej informovanosti o situácii s COVID-19 v SR. Informácie o koronavíruse či prijatých opatreniach, ktoré nebolo možné dohľadať na iných webových sídlach: koronachcemvediet@vlada.gov.sk

Počas cestovania do krajiny, ktorá sa nachádza na zozname rizikových krajín, sme sa stretli s rôznymi novými opatreniami, ktoré boli zavedené vzhľadom na ochorenie COVID-19. Cestovanie však nie je úplne pasé. Sleduj aktuálne informácie a spoznávaj zodpovedne.Úrad verejného zdravotníctva: 0917 222 682 (call centrum).

Pre otázky občanov a na upresnenie prijatých opatrení zriadili aj emailové konto: koronapodnety@uvzsr.sk.

Súhrn aktuálne platných opatrení, rozhodnutí a usmernení súvisiacich s epidemiologickou situáciou v čase COVID-19 nájdeš na webstránke ÚVZ SR

Aktuálny zoznam červených krajín (Zdroj mzv.sk)
Zdroj: hashtag.sk, www.uvzsr.sk, www.minv.sk, www.korona.gov.sk, www.mzv.sk,
Odporúčame