Slováci uviazli pre koronavírus v raji: Zrušili nám všetky lety, nakoniec sme si museli poriadne priplatiť

Foto: súkromný archív Katky

#Katka má 26 rokov a býva vo Zvolene. Začiatkom marca vycestovala aj s priateľom na Bali. Dovolenková destinácia snov sa však po pár týždňoch zmenila na boj s časom. Mladý pár na vlastnej koži zažil obavy z návratu na Slovensko, keďže im rušili jeden let za druhým. Nakoniec sa im podarilo šťastne vrátiť, pár dní si pobudli aj v povinnej štátnej karanténe. Prečítaj si rozhovor, ktorý ťa rozhodne nenechá chladým.

Nedávno ste sa vrátili z Bali, ktoré patrí medzi top dovolenkové destinácie. Prečo ste sa pre tento ostrov rozhodli?

Bola to viac-menej priateľova vysnívaná destinácia. Keďže tento rok oslavoval 30. narodeniny, povedala som si, že mu sen splním a kúpim letenky. Táto krajina nás nesmierne očarila, najmä svojou krásnou prírodou. Úplne splnila naše očakávania.

Príroda, akú má Bali, som doposiaľ nikde nevidela. A to už mám dosť krajín precestovaných. Neskutočné odtiene zelenej v pralesoch, až po kryštálovo modrú v oceáne. Celkovo atmosféra bola neskutočná. Perfektné jedlo, milí domáci. Veľmi sme si to tu obľúbili a ak sa podarí, plánujeme sa ešte niekedy vrátiť.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovenská modelka žijúca v Miláne: V preplnených vlakoch sa ľudia doslova bili o voľné miesta

Ako dlho ste na ostrove boli? Môžeš nám aj prezradiť, koľko vás dovolenka približne vyšla? 

Na Bali sme mali byť pôvodne 3 týždne. Dovolenku sme si plánovali pár týždňov dopredu. Mali sme jasno len v miestach, ktoré chceme určite vidieť, a podľa toho sme si ďalej plánovali smer cesty, ubytovanie a tak ďalej.

Čo sa týka rozpočtu, zmestili by sme sa, ak nerátam ceny leteniek, do 800 eur na osobu úplne so všetkým. A to musím povedať, že sme si výlet užívali naplno a neodopierali si.

Bohužiaľ sa situácia skomplikovala tým, že vo svete vypukla pandémia a letecké spoločnosti začali rušiť lety, samozrejme, aj ten náš. Na Bali sme museli ostať asi o týždeň dlhšie, a tým pádom sa nám dovolenka predražila.

Keď ste odišli, vo svete už boli zrejme známe informácie o koronavíruse v Číne. Prečo ste sa rozhodli vycestovať?

Keď sme odchádzali, situácia v Európe ešte vôbec nebola taká, ako je dnes. Mali sme informácie, že v Indonézií je veľmi málo prípadov a Bali nebolo koronavírusom zasiahnuté vôbec. Ani nás nenapadlo sa stresovať, tešili sme sa na dovolenku.

Foto: súkromný archív Katky

S odstupom niekoľkých dní… Vycestovala by si v danom čase opäť?

Keby som vedela, že situácia naberie taký rýchly spád, asi by som uvažovala, či ísť alebo nie. Bolo by však ťažké vzdať sa výletu, o ktorom človek sníva celý život.

Ako reagovali domáci? Zažili ste na Bali nezvyčajné momenty?

Počas takmer celej dovolenky bola situácia pokojná. Zlom nastal až v posledný týždeň, kedy krajina začala robiť prvé opatrenia. Dozvedeli sme sa, že uzavreli hranice a prestali púšťať turistov. Niektorí občania začali nosiť rúška, pred vstupom do obchodu alebo reštaurácie si musel každý povinne vydezinfikovať ruky. Na to, že Bali nie je až tak vyspelé, chválim, aké opatrenia spravili, a hlavne včas.

Aké pocity vo vás vyvolali prvé správy, keď vírus zasiahol Taliansko a neskôr aj ostatné štáty Európy, vrátane Slovenska? 

Keď sa k nám od rodiny alebo kamarátov dostala informácia, že sú prvé prípady už aj na Slovensku a je vyhlásená povinná karanténa, boli sme dosť v šoku. Vypuklo to veľmi rýchlo. Bali nebolo vírusom zasiahnuté, preto sme sa tu cítili viac bezpečne a nevedeli sme si predstaviť, ako to doma vyzerá. Aj napriek tomu sme sa snažili si dovolenku užiť. No musím povedať,  že denno-denné správy z domova neboli príjemné.

Nebáli sa o vás rodičia a blízki? 

Rodičia celú situáciu brali s nadhľadom. Jasné, že mali strach, ale ubezpečovali sme ich, že situácia na ostrove je v poriadku. Prvý stres nastal u mojej maminy v momente, keď sa dozvedela, že nám zrušili let domov. Bála sa, či sa nám vôbec podarí prísť bezpečne na Slovensko. Na druhej strane boli radi, že si aj napriek obavám si dokážeme dovolenku užiť a zbytočne nepanikárime.

Foto: súkromný archív Katky

Zrušili vám však viacero letov z krajiny. Čo ste vtedy robili?

Po prvom zrušenom lete sme hneď kontaktovali slovenskú ambasádu v Jakarte. Tí si nás zapísali do zoznamu Slovákov, ktorí sú na Bali a nemajú sa ako dostať domov, pretože im spoločnosti tiež zrušili lety. Oznámili nám, že sa snažia vybaviť slovenský špeciál, ktorý by prišiel pre nás do krajiny. V tom čase sa na Bali nachádzalo približne 100 Slovákov.

Ako ste nakoniec odleteli domov? Nemali ste obavy, že sa vám to nemusí podariť vôbec?

Na základe informácií od ambasády sme zostali pokojnejší a verili sme, že sa včas a bezpečne dostaneme domov. O pár dní na to sa nám ozvali, že Rakúsko posiela pre svojich občanov repatriačné lietadlo a majú pár voľných miest. Neváhali sme a túto ponuku sme prijali aj napriek tomu, že sme si museli priplatiť 600 eur za letenku na osobu. Boli sme však radi, že sme sa hlavne bezpečne dostali domov.

Po príchode domov vás čakala povinná karanténa v Piešťanoch. Neukazovali na vás ľudia prstom, nevypisovali nepríjemné správy alebo niečo podobné?

Keď sa kamaráti dozvedeli, že sme museli ísť do štátnej karantény, podporovali nás. Našli sa ale aj takí, čo mali ironické poznámky, aby sme si užili pobyt v kúpeľoch a podobne. Rodina bola rada, že sme konečne na Slovensku, a my tiež.

Boli ste aj testovaní na koronavírus? 

V štátnej karanténe to funguje tak, že vás po štyroch alebo piatich dňoch vyšetria a na siedmy deň, keď prídu výsledky testov, prepustia do domácej karantény. Testy boli robené formou výteru z nosa a z hrdla. Nebolo to až také nepríjemné, dalo sa to vydržať. Našťastie, naše výsledky boli negatívne.

Foto: Súkromný archív Katky

Darilo sa vám vydržať pobyt v karanténe? 

Bolo to lepšie, než som čakala. Izby boli čisté a varili fakt dobre. Na izbe sa toho veľa robiť nedalo. Našťastie sme mali TV aj internet, takže sa to dalo vydržať. Teraz nám zostáva ešte posledný týždeň domácej karantény.

Čo bude prvá vec, ktorú urobíš po skončení karantény?

Pôjdem navštíviť svoju rodinu a budem si užívať krásne počasie a prechádzky v prírode.

Ako hodnotíš kroky, ktoré podniklo Slovensko v snahe zastaviť šírenie koronavírusu? 

Situácia sa podchytila včas. Máme nariadené správne opatrenia, s ktorými sa stotožňujem. Pre všetkých je to nové a nikto nevie, čo je najlepšie. Verím však, že ľudia sú dostatočne uvedomelí a budú tieto nariadenia akceptovať

Ovplyvní podľa teba koronavírus ekonomiku, cestovanie či vzťahy medzi ľuďmi vo svete?

Koronavírus zasiahol všetkých. Celý svet je hore nohami. Vzťahy medzi ľuďmi prechádzajú veľkou skúškou. Mnohí môžu prísť o prácu, menšie firmy zase môžu zaniknúť z nedostatku dopytu. Čo sa týka cestovného ruchu, myslím si, že cestovanie bude najbližší rok náročné, ak vôbec umožnené.  Ako spoločnosť by nás to však mohlo posilniť, ľudia snáď budú voči sebe ohľaduplnejší a milší. Zároveň sa naučíme nebrať všetko ako samozrejmosť. Verím, že celá táto situácia veľmi rýchlo skončí a budeme si môcť užívať život bez obmedzení.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame