10+1 zdanlivých maličkostí, za ktoré by si mal byť vďačný každý deň: Vážiš si ich?

veci ktoré by nemali byť samozrejmosťou

(Ne)obyčajné veci, ktoré nie sú samozrejmosť (Zdroj: Unsplash Andre Hunter)

#Ak aj ty patríš k večným hundrošom, zastav sa nachvíľu. Pokiaľ sa na svoj život pozrieš z nadhľadu, určite zistíš, že nie si na tom až tak zle. V tvojom živote sa určite nájde množstvo vecí, ktoré pre niekoho vôbec nemusia byť samozrejmosť. Pripomenieme ti teda tie najdôležitejšie z nich:

Všetko je uhol pohľadu

 1. Máš kde spať a máš strechu nad hlavou. Sú ľudia, ktorí ani len netušia, kde sa ukryjú pred dažďom.
 2. V chladničke určite nájdeš niečo pod zub. Aj keby si tam našiel len fazuľový prívarok od babičky, ktorý až tak nemusíš.
 3. Si zdravý. Keď ťa trápi soplík, spomeň si na to, že sú ľudia, ktorí dennodenne bojujú s nevyliečiteľnou chorobou.
 4. Máš koho objať. Možno to nie je láska tvojho života, ale určite nájdeš plece, na ktorom sa môžeš vyplakať.
 5. Máš priestor, kde môžeš byť sám so sebou. Niekedy je samota tou najlepšou terapiou.
 6. Aj dnes sa môžeš pozerať na západ slnka. A to bez ohľadu na to, na akom mieste planéty sa nachádzaš.
 7. Máš príležitosť prežiť dnešný deň lepšie, než si prežil včerajšok. Užívaj si ho naplno, pretože zajtrajšok už nemusí prísť.
 8. Čaro obyčajnej prechádzky. Zmeškal si MHD? Kvôli tomu nemusíš mať zlý deň. Práve dnes si môžeš dopriať prechádzku, vďaka ktorej si dokonale vyčistíš hlavu od nepotrebných myšlienok.
 9. Môžeš si vychutnať rodinné oslavy. Aj keď je na nich nuda a si terčom rôznych pripomienok. Pozorne sa dívaj na všetkých tých príbuzných. Sú súčasťou tvojho života a nebudú tu navždy. Vychutnaj si čas s nimi, pokiaľ máš tú možnosť.
 10. Ani možnosť bezplatného vzdelávania pre veľkú časť ľudí na planéte nie je samozrejmosť. Možno sa ti nepáči pedagóg, štýl vzdelávania alebo množstvo učiva. To nie je dôležité. Buď vďačný, že nemusíš skončiť ako analfabet. Množstvo detí z celého sveta by si to s tebou raz-dva vymenilo, keby mali tú možnosť.
 11. Schopnosť vôbec ráno vstať z postele.
žena leží na tráve so psom
Vždy je dôvod na vďačnosť (Zdroj: Unsplash/Yingchou Han)

Žiadny deň nemusí byť úplne na figu. Stačí, že si uvedomíš, že v skutočnosti máš obrovské šťastie. Preto hlavu hore a netráp sa nad zbytočnosťami.

Zdroj: readunwritten.com, hashtag.sk
Odporúčame