Čo je to lízing a ako sa na ňom nepopáliť? Odpovieme na všetky tvoje otázky!

peniaze v ruke Vieš, čo je to lízing?

Vieš, čo je to lízing? (Zdroj: Unsplash/omid-armin)

#Úvery a ich dostupné varianty sme ti už predstavili, teraz sa pozrieme na zúbok lízingu. V princípe ide tiež o pôžičku, ktorú splácaš vo forme splátok a v dohodnutom termíne, napriek tomu je medzi úverom a lízingom jeden zásadný rozdiel.

Tvoje, aj nie celkom tvoje

Ak sa napríklad rozhodneš spotrebný úver minúť na auto, stávaš sa okamžite jeho majiteľom. Ak však budeš kúpu auta financovať cez lízingovú spoločnosť, bude majiteľom auta až do úplného splatenia pôžičky kto? Tipuješ správne — majiteľom bude lízingová spoločnosť.

Lízing je v porovnaní s úverom omnoho dostupnejší. Väčšinou naň nebudeš potrebovať ručiteľa a často ani dokladať výšku svojho príjmu. Jeho vybavenie ti zaberie minimum času. Auto je najčastejšou položkou, ktorú si možno na lízing zadovážiť, no využiť ho možno aj na kopec ďalších vecí. Po tomto riešení siahajú často podnikatelia, ktorí potrebujú zakúpiť novú techniku či stavebné stroje, ale aj napríklad takú výrobnú linku.

Aký lízing si vybrať?

Dva základné druhy lízingu sa nazývajú finančný a operatívny a je medzi nimi sakramentský rozdiel.

Pri finančom lízingu dostávaš peniaze na kúpu veci, napríklad toľko omieľaného auta. Nevýhodou finančného lízingu je, že na jeho získanie štandardne budeš musieť zložiť akontáciu — zvyčajne v hodnote 30 % z ceny vozidla. Množstvo lízingových firiem sa však snaží vyjsť klientom v ústrety, a tak môžeš nájsť aj také, ktoré ti na nové auto požičajú aj bez nutnosti zložiť akontáciu. V tomto prípade je všetka starostlivosť s tvojím novým tátošom (jeho údržba, poistenie a ďalšie náklady) na tvojich pleciach. Po zaplatení poslednej splátky máš právo auto odkúpiť — spravidla ide o symbolickú sumu, keďže si si ho už poctivo a riadne splatil. Po tomto úkone je auto konečne len a len tvoje.


NÁZOR Hrať to na bohatého? Táto sranda sa ti môže skôr či neskôr nepekne vyplatiť


Operatívny lízing je vo svojej podstate obyčajný prenájom. Určený je hlavne tým, ktorí si nové auto nechcú kúpiť, ale iba prenajať. V tomto prípade je celá údržba spojená s autom v rukách lízingovej firmy, a ty nemusíš riešiť takmer nič. Keď ti zmluva na operatívny lízing vyprší, auto odovzdáš lízingovke a viac neriešiš — alebo zmluvu predĺžiš a dostaneš auto nové. Akontáciu tu skladať nemusíš, no v porovnaní s finančným lízingom zaplatíš podstatne viac. Operatívny sa tak oplatí hlavne väčším firmám.

Rada na záver: Ak sa rozhodneš pre lízing, mysli na to, že predčasné splatenie sa tu vôbec nevypláca. Väčšina firiem ti za to naúčtuje nemalé poplatky, takže na konci dňa na predčasnom splatení neušetríš.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame