Slováci čítajú málo, svetovým rebríčkom kraľujú Aziati: Niektoré štatistiky ťa určite prekvapia, koľko kníh ročne dáš ty?

Slováci čítajú málo, ale nie najmenej

Slováci čítajú málo, ale nie najmenej (Zdroj: Pexels.com/cottonbro)

#Často z médií počúvame, že sme krajina, ktorá veľmi málo číta. Je to skutočne tak? Pozreli sme sa na štatistiky, ktoré síce tento trend na jednej strane potvrdzujú, no na druhej strane vyvracajú. Slováci síce čítajú málo a ešte menej z nich po knihe vôbec siahne, ale stále sme dokázali poraziť iné, väčšie Európske veľmoci.

V  článku sa dočítaš:

Najviac čítajú v Ázii

Asi nie je prekvapením, že Ázia je kontinent s najväčším podielom čítanosti. Najmä krajiny juhovýchodnej Číny si vo svetovom rebríčku počínajú veľmi dobre. Aj keď svetové meradlo nemá štatistiky z každej krajiny sveta, Áziu by pravdepodobne nikto iný nevedel predbehnúť.

Európa podľa voľne dostupných štatistík z roku 2017 na tom nie je vôbec zle, no v rebríčku vyčnievajú tri krajiny – medzi nimi aj susedné Česko. Spojené štáty a Kanada sa držia vo svetovom priemere. Najmenej podľa grafu siahnu po knihách ľudia z Južnej Ameriky, avšak takmer celá Afrika sa výskumu nezúčastnila (okrem Egypta a Juhoamerickej republiky), takže tá by zrejme skončila na chvoste. Hoci nie vlastnou vinou.

Najviac čítajú v Indii
Najviac čítajú v Indii (Zdroj: Statista)

Rebríček ovládla India

Najdlhším priemerným týždenným časom, ktorí ľudia strávia čítaním, sa môžu pochváliť obyvatelia Indie. Asi málokto by čakal, že práve táto krajina bude na prvom mieste. Týždenný priemer tam v roku 2017 dosiahol ako jediný na svete cez desať hodín. Za nimi sa držia susedné krajiny – Čína a súostrovie Filipíny.

V praxi to znamená, že priemerný obyvateľ Indie prečíta za týždeň jednu hrubšiu alebo dve tenšie knižky. Prerátajme to na dni a vyjde nám hodina a pol čítania. V porovnaní napríklad so Spojenými štátmi, ktorých obyvatelia čítajú necelých 6 hodín týždenne, je to asi 50 minút denne. Na druhej strane rebríčka sa ocitli krajiny ako Južná Kórea, Brazília, Taiwan a prekvapujúco aj Japonsko.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tom Hanks spisovateľom? Hviezda filmových klasík Forrest Gump a Stroskotanec vydá svoj prvý román

Už desaťročie sa tlačí každým rokom viac kníh

Od roku 2011, keď Spojené štáty zaznamenali najmenší počet vytlačených kníh za posledné roky, ich počet neustále narastá. Minulý rok sa tam vytlačilo viac ako 825 miliónov kníh, čo je takmer trojnásobok ich populácie. Mnohé z nich sa však rozposielajú do sveta a ak aj ty čítaš po anglicky, možno ich máš pár v knižnici.

Koronavírus v roku 2020 zvýšil počet tlačených kníh v Spojených štátoch, a to takmer o 5 % v danom roku a ešte viac o rok neskôr.

Počet vytlačených kníh v miliónoch v Spojených štátoch
Počet vytlačených kníh v Spojených štátoch v miliónoch kusov (Zdroj: Statista)

Prieskum, ktorý porovnáva roky 2019 a 2021, hovorí taktiež o tom, že aj mladí ľudia začínajú objavovať čaro knihy. Niektorí len v elektronickej podobe. Nárast o 2 až 5 % za posledné dva roky zaznamenali najmä u ľudí v produktívnom veku od 30 do 50 rokov. Podľa štatistík siahne raz za rok aspoň po jednej knihe (tlačenej alebo elektronickej) 77 % Američanov.

Európe dominujú severské krajiny

Ak by sme sa pozreli na staršie štatistiky z roku 2011, zistíme, že najvášnivejších čitateľov má Luxembursko a za ním Nemecko s Rakúskom. To však už dávno neplatí. Čerstvý prieskum, ktorý sa konal minulý rok, ukazuje poriadne rozdiely.

Čítanosť kníh v Európe
Čítanosť kníh v Európe (Zdroj: Global English Editing)

Tieto štatistiky priniesli aj viacero zaujímavých faktov:

  • Mileniáni (ľudia narodení okolo roku 2000) čítajú viac kníh ako ktorákoľvek iná generácia.
  • Až 53 % mladých ľudí preferuje čítanie kníh z knižnice pred kúpou nových výtlačkov.
  • Vďaka koronavírusu stúpla popularita kníh (najmä elektronických).
  • 61 % čitateľov uprednostňuje fikciu pred literatúrou faktu.
  • V poslednom roku stúpol záujem o komiksy, vytlačilo sa ich o 146 % viac ako v roku 2021.
  • V knihárskom priemysle pracuje v celosvetovom meradle približne 315-tisíc ľudí.
  • E-knihy sú zodpovedné len za 9 % celkového zárobku, ich predaj síce v roku 2020 stúpol, no v roku 2021 stagnuje.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tom Hanks spisovateľom? Hviezda filmových klasík Forrest Gump a Stroskotanec vydá svoj prvý román

Čítanie u mladých môže mať rôzne dôvody. Keďže dominuje fikcia pred literatúrou faktu, výskumníci poukazujú najmä na fenomén filmových a seriálových adaptácií. Medzi najpopulárnejšie knihy v roku 2021 patrili Lupin, The Dig, oscarový Nomadland, Shadow and Bone, Duna či House of Gucci.

Približne tretina Slovákov knihy ignoruje

Zo spomínaného staršieho prieskumu Eurostatu môžeme vyčítaj aj štatistiky na Slovensku. Zhruba tretina Slovákov priznala, že počas roka neprečíta ani jedinú knihu, možnosť menej ako 5 kníh označila taktiež tretina respondentov. Z toho môžeme súdiť, že dve tretiny Slovákov sú len veľmi príležitostní čitatelia.

Možnosť do 10 kníh označilo približne 20 % Slovákov a zvyšných 13 – 14 % prečíta viac ako 10 kníh ročne. Na chvoste Európy sa držia Turecko a Rumunsko, knihy tu úplne ignoruje až 70 % obyvateľov. Aj keď máme jeden z najmenších podielov pravidelných čitateľov (viac ako 10 kníh ročne), knihy ignoruje menej Slovákov, než je to u obyvateľov Maďarska (necelých 40 %), Poľska (cca 42 %) či dokonca Portugalska (takmer 60 %). Prebehli nás napríklad Česi, Rakúšania aj Estónci.

Knihy si ukladáme podľa veľkosti

Na záver štatistík ešte jeden zaujímavý fakt. Podľa minuloročného prieskumu najväčšieho slovenského vydavateľstva Ikar si až 92 % Slovákov ukladá knihy do knižnice podľa veľkosti, len zvyšných 8 % podľa farieb. Na vzorke do 20 rokov je stále dominantná veľkosť, ale už len v pomere 85:15. Prieskum hovorí, že ukladanie kníh práve podľa veľkosti je praktickejšie.

Najväčší knižný veľtrh na Slovensku

Každoročne sa v našom hlavnom meste koná najväčší knižný veľtrh – Bibliotéka. Incheba Expo bude aj tento rok hostiť väčšie aj menšie slovenské vydavateľské domy a na regály vystaví tisíce kníh rôznych žánrov. Bratislavčania si jeseň bez tejto udalosti ani nevedia predstaviť a je rovnako populárna ako vianočné trhy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tom Hanks spisovateľom? Hviezda filmových klasík Forrest Gump a Stroskotanec vydá svoj prvý román
Na Bibliotéka nakúpiš knihy lacno
Na Bibliotéka nakúpiš knihy lacno (Zdroj: Archív Incheba)

Na Bibliotéke už tradične nájdeš obrovské stánky vydavateľstiev (Ikar, Slovart, Tatran, Albatros), kníhkupectiev (Martinus, Panta Rhei) aj antikvariátov. Určite si pred samotnou návštevou pozri program, pretože denne sa konajú rôzne besedy či autogramiády, a to aj s exkluzívnymi hosťami z našej či zahraničnej scény. Minulé roky sme tu zastihli napríklad Juraja Červenáka, Jozefa Karika či nórskeho autora Samuela Bjorka.

Okrem knižného veľtrhu bude súčasťou predĺženého víkendu aj výstava Pedagogika zameraná na vzdelávania a didaktické techniky. Tradične je v cene symbolického vstupného zahrnutá aj výstava Minerály Bratislava, kde si môžeš prezrieť, ale aj kúpiť minerály, drahé kamene a fosílie.

Bibliotéka sa koná tradične v novembri

Knižný veľtrh otvorí svoje brány ráno 10. novembra 2022 a zatvorí ich večerným programom v nedeľu 13. novembra 2022. Počas štyroch dní môžeš v bratislavskej Inchebe nakúpiť darčeky v podobne kníh. Hovorí sa, že knihou nič nepokazíš. Ak si pozorne čítal štatistiky, tak vieš, že knihou na Vianoce len pomôžeš. Knihy tu sú už stáročia a nedokážu ich vytlačiť ani moderné technológie. Každý by sme aspoň občas po nich mali siahnuť.

Ešte menšia rada na záver: Ak sa chceš vyhnúť davom, odporúčame na Bibliotéku zavítať vo štvrtok alebo v piatok v obedných hodinách. Dopoludnia sa tu konajú žiacke exkurzie a poobede prídu ľudia po práci. Ak však chceš vychytať dobré miesto na besede obľúbeného autora, odporúčame prísť aspoň hodinu vopred.

Ako pravidelne čítaš knihy?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, geediting.com, statista.com, contentblvd.com, Eurostat, incheba.sk, predpredaj.zoznam.sk
Odporúčame