#Si milovníkom dobrôt a nevieš si bez sladkého predstaviť deň? Tieto pocity zdieľajú viacerí a nie je to náhoda. Chuť na sladkosti nie je výhradou tvojej nízkej sebakontroly, ale má svoje korene v evolúcii. Nové zistenia odborníkov, ktorí sa zaoberali pátraním po príčine, ťa dostanú. A možno ti pomôžu v tom, aby si nemal výčitky preto, že si si doprial sladkú bodku po hlavnom jedle…
Túžba po sladkostiach
Určite veľmi dobre poznáš situáciu, kedy by si pre kocku čokolády alebo posledný kúsok dezertu urobil čokoľvek. A to aj v prípade, že si sa len pred chvíľou dosýta najedol. Ide o obyčajný návyk, ktorý si ľudstvo vytvorilo a urobilo si z neho tradíciu. Portál Indy 100 informuje o štúdii, ktorá potvrdila, že za neovládateľnou chuťou stojí veda a nie tvoja nenásytnosť.
Portál odkazuje na vedecký výskum odborníkov z Inštitútu Maxa Plancka, ktorí zistili, že za chuťou na sladké je čosi viac než len rozmaznanosť. V skutočnosti má ísť o mechanizmus, ktorý je zakorenený priamo v tvojom mozgu a nie v žalúdku. Prekvapením je, že tento zlozvyk má evolučné dôvody.
Sladká odmena
Aj napriek tomu, že sa cítiš plný a tvoje biologické potreby sú uspokojené, môžeš mať nutkanie siahnuť po „sladkej odmene“. Vedci poukazujú na to, že tento „mozgový hlad“ môže v skutočnosti bažiť len po endorfínoch, ktoré tvoje telo zaplavia po konzumácii príjemne sladučkých dezertov.
Výskum zrealizovali na myšiach, čím sa im podarilo zistiť, že „nervové bunky sa dokážu okamžite aktivovať vo chvíli, kedy dostanú prísun cukru aj v prípade, že sú plne nasýtené normálnou potravou“.
Neuróny reagovali na cukor rovnakou reakciou, akú by si mohol zažiť pri nejakej príjemnej aktivite za odmenu. Sladkosti spustili dopamínový mechanizmus, uvoľnili v tele endorfíny a dodali organizmu pocit pohodlia a radosti, ktoré môžeš cítiť pri poslednom kúsku koláča, ktorý si s chuťou vychutnáš.
Výsledky z praxe
Vedci výsledky zvierat porovnali so vzorkou ľudských respondentov. Zistili, že dobrovoľníci vykazovali podobné výsledky ako myši, čo z evolučného hľadiska potvrdilo vedecké predpoklady o tom, že cukor je vzácnym zdrojom rýchlej energie a mozog ho potrebuje pre správne fungovanie.
Tvoja túžba po dezerte je teda odôvodnená vedou a funkciou mozgu. Ak ti chýba pevná vôľa alebo ťa „premáha evolúcia“, nezúfaj. Hoci to celé môže znieť ako pozvánka pre obezitu, nemusíš sa obávať – medicínska veda dokáže bojovať aj proti evolúcii.
„V súčasnosti existujú lieky, ktoré blokujú receptory v mozgu a dokážu potlačiť chuť na sladké. Kombinácia so zdravým životným štýlom, prípadnou psychoterapiou, môže byť pre pacientov veľmi nápomocná,“ uviedol odborník, ktorý pracoval na štúdii.
Prirodzené správanie
Túžba po sladkej chuti je teda úplne normálna a „závislými“ na tomto pocite sme, pravdepodobne, všetci. Podľa výsledkov štúdie je to však prirodzené správanie každého živého organizmu. Takže ak nabudúce budeš cítiť potrebu dať si dezert, necíť sa previnilo.
Aj napriek tomu, že to považuješ za „zlé“ z hľadiska svojej línie, ide o úplne prirodzený proces ako v prípade, kedy pociťuješ napríklad smäd. Samozrejme, je dôležité udržať si mieru a dopriať si nálož sladkého dopamínu v primeranom množstve. Nič ti však nebráni v tom, aby si si sladkosti vychutnal bez výčitiek.
Zdieľať na
Zdieľaní