REPORTÁŽ Cestuj počas pandémie: Boli sme v Taliansku a poradíme ti, ako to funguje aj na čo sa pripraviť

Cestovanie počas pandémie? Žiaden problém! (Zdroj: Unsplash/ Erik Odiin)

#Nebaví ťa už sedieť doma, chceš spoznávať svet, no máš strach z cestovania počas pandémie? S troškou opatrnosti a pozornosti to nie je žiadny problém. Prezradíme ti zopár tipov, ako to počas tohto zvláštneho obdobia zvládnuť a na čo sa musíš pripraviť.

Sleduj aktuálne informácie

Opatrenia sa aktuálne menia veľmi často a to, čo platilo minulý týždeň, už nemusí dnes. Je preto potrebné sledovať webové stránky, ktoré ti ponúknu informácie o aktuálnych zmenách a opatreniach v danej krajine. Odporúčame stiahnuť si napríklad aplikáciu Re-open EU, v ktorej nájdeš všetko potrebné na jednom mieste, a tak sa budeš vedieť zariadiť. Nájdeš v nej info o vstupe do krajiny a opatreniach, ktoré v nej aktuálne platia.

Povinný Green pass

Táto aplikácia ti umožňuje mať všetky digitálne preukazy uložené na jednom mieste. Kedykoľvek a aj mimo dostupného internetu tak dokážeš preukázať potvrdenie o očkovaní alebo výsledok negatívneho testu. V appke máš dostupný QR kód a osobné údaje aj v anglickom jazyku, čo je pri cestovaní potrebné. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že sa bez tejto appky v zahraničí nepohneš. Pred pár dňami som sa vrátila z Talianska a potvrdenie o očkovaní či výsledok negatívneho testu vyžadovali a kontrolovali naozaj všade, či už to bolo pri vstupe do reštaurácie, múzea, na prehliadku turistických pamiatok alebo vstup na futbalový zápas.

Nečakaj v rade turistov

Ak chceš navštíviť pamiatky, do ktorých je potrebné zakúpiť si lístky, určite využi možnosť online predaja. Okrem toho, že ti to ušetrí čas a nemusíš stáť v rade plnom ľudí pri pokladni, lístky zakúpené vopred na presne určený čas zvyknú byť aj lacnejšie. V tomto prípade odporúčam prezrieť viacero webstránok a jednotlivé ceny si porovnať. Najlepšie vychádzajú vstupenky, ktoré zahŕňajú viac atrakcií.

Ja som vďaka tomu napríklad v Miláne na jeden lístok využila vstup do katedrály, na jej strechu, do archeologickej oblasti a do múzea. Veľké metropoly zároveň ponúkajú aj špeciálne karty, ktoré okrem cestovania hromadnou dopravou zahŕňajú tiež zľavy do rôznych atrakcií v meste či regióne. Takže odporúčam sledovať aj toto.

Mobil do vrecka a priprav sa na obmedzenia

V súčasnosti bez telefónu už ani nevychádzame z domu, no pri cestovaní je naozaj neodmysliteľnou súčasťou, nakoľko v ňom máš naozaj všetko. Od leteniek, cez mapu metra až po aplikáciu Green pass, ktorá ti umožní voľný pohyb po pamiatkach. Nezabudni preto pravidelne dobíjať batériu!

Nakoľko je stále obdobie pandémie, musíš rátať aj s obmedzeniami. Ako som spomínala, každá krajina ich má rôzne a je potrebné ich sledovať. Ak sa ale rozhodneš cestovať, buď pripravený aj na respirátor v exteriéri, časté preukazovanie sa očkovaním alebo testom, obmedzené počty ľudí a podobne. Nie je to však také strašné, ako by sa mohlo zdať. Niekedy to dokonca môže byť výhodou.

Využitie v praxi

Ja som všetky tieto poznatky nazbierala počas niekoľkodňového výletu v talianskom Miláne. Najviac zo všetkého som využila aplikáciu Green Pass, keďže kontroly očkovania, resp. výsledkov negatívneho testu, sa vykonávali pri vstupe do každého objektu, či išlo o stravovanie, obchod s oblečením alebo turistické atrakcie. Okrem tejto appky som mala k dispozícii potvrdenie aj v galérii cez snímku obrazovky a dokonca som to mala aj vytlačené na papieri, pre istotu. Rovnako tak sa mi vyplatilo aj zakúpenie vstupeniek vopred, nakoľko som sa vyhla dlhému radu ľudí pri pokladni a do rôznych atrakcií sme mohli vstúpiť prednostne.

Čo sa týka turisticky obľúbených miest v Miláne, určite odporúčam navštíviť najznámejšie miesto a to je katedrála Duomo, kde by si nemal vynechať vstup na strechu, na ktorej sa ti ponúknu nádherné výhľady. My sme mali to šťastie, že sme tam vyšli pred západom slnka a atmosféra bola naozaj okúzľujúca.

 

Hneď vedľa katedrály sa nachádza Galleria Vittorio Emanuele, ktorá je najstarším aktívnym nákupným centrom na svete. Láka krásnou architektúrou a luxusnými obchodíkmi. Ak si skôr na menej turistické miesta, určite zájdi na Milano Navigli. Ide o vodný kanál v strede ulice, ktorý obklopuje množstvo malých kaviarničiek a predajní s umením. Toto miesto ti ponúkne nádhernú taliansku atmosféru v pravom zmysle slova a bez davov. Ak sa tu rozhodneš prísť, na Google ťa to bude hádzať do akejsi priemyselnej časti, pamätaj, že najbližšia stanica metra je na zelenej linke – P. TA Genova FS. Ďalším krásnym, pokojným a nie preplneným miestom je Sempione Park, v ktorom sa nachádza víťazný oblúk.

Ak patríš k fanúšikom futbalu, určite nezabudni na návštevu slávneho San Sira. My sme výlet naplánovali tak, aby sme stihli zápas Serie A medzi Interom Miláno a Lazio Rím. Štadión plný talianskeho temperamentu, veselí fanúšikovia, nezabudnuteľná atmosféra a skvelé futbalové výkony nenechajú chladného žiadneho z návštevníkov. Odporúčam všetkými desiatimi!

Verím, že ti tieto rady pomôžu a vďaka nim si cestovanie aj v tejto dobe užiješ plnými dúškami! Výhodou cestovania počas pandémie je taktiež to, že obľúbené turistické destinácie sú menej navštevované, určite to treba využiť.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame