Veža z ľudských lebiek, top jedlo aj extrémne lacné letenky: Srbský Niš si zamiluje každý Slovák

Panoráma mesta Niš. Zdroj: Wikipedia/Aleksic Ivan

#Cestovanie sa opäť vracia do normálu. Letecké spoločnosti v súčasnosti ponúkajú množstvo akcií, zliav či výpredajov na letenky do rôznych destinácií po celom svete. Nahliadni s nami do jedného z najväčších miest Srbska, ktoré ťa rozhodne prinúti povedať si „áno, sem chcem ísť!“.

Foto: Hashtag/Laura Kaličiaková

Čo to, kde to, ako to?

Niš je tretie najväčšie mesto Srbska, ktoré má približne 260 000 obyvateľov. Takmer 400 rokov bolo pod vládou Osmanskej ríše, až kým nebolo v 1878 oslobodené a stalo sa súčasťou Srbského kráľovstva. Tento boj priniesol množstvo obetí, ktorých pamätníky sú roztrúsené po celom meste. Meno dostalo podľa rieky Nišavy, ktorá ním preteká.

Asi je jasné, že Niš má vlastné letisko, ktoré nie je veľmi vzdialené od mesta a dá sa naň pohodlne dostať MHD. Aktuálne sem lieta z Viedne Wizzair, spiatočná letenka ťa bude stáť okolo 40 eur. Čo už je jasné menej, je dôvod, pre ktorý sa na tomto letisku nachádza obyčajná plechová studňa. Pekne sa dá obzrieť pri kontrole dokladov, alebo pri čakaní na autobus.

Foto: Hashtag/Laura Kaličiaková

Mesto je kľúčovou súčasťou srbskej ekonomiky a hospodárstva, pretože obohacuje textilný, mechanický aj tabakový priemysel. Reštaurácie, bary, kaviarne, ubytovanie – fajčiť je dovolené jednoducho všade. Áno, aj vo svojom ubytovaní na Airbnb, ktoré ťa stojí tak málo, že nebudeš chápať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mica’s journey ✌ (@_eat_and_be_fit),

Kultúra, pamiatky a iné radovánky

Prekročením Nišavy sa dostaneš priamo do Nišskej pevnosti, ktorá sa hrdo týči pri centre mesta. Vznik tohto obdivuhodného objektu sa odhaduje niekedy na začiatok nášho letopočtu. Pôvodné hradby, ktoré sú na určitých miestach stále zachované, pochádzajú z obdobia antiky a stredoveku. Fascinujúce je, že po celej pevnosti sa môžeš pohybovať ako sa ti len uráči.

Nič nie je kontrolované ani sledované a môže sa tak stať, že sa ocitneš aj v podzemných stavbách, ktoré môžu byť miestami aj nebezpečné. Často sa v nich objavuje spadnutý strop a, čo je na škodu, množstvo smetí a neporiadku. Zážitok to ale rozhodne je a hlavne nechýba adrenalín z pocitu, že nič nie je zaistené a objavuješ v podstate na vlastnú päsť.

Foto: Hashtag/Laura Kaličiaková

Okrem historického divadla fungujúceho od roku 1887 je toto mesto už viac ako 30 rokov hostiteľom 4-dňového jazzového festivalu. Na počesť tejto veľmi významnej mestskej slávnosti sa pred dvomi rokmi otvorilo jazzové múzeum, ktoré láka najmä svojim umiestnením.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Đorđe Čubrić (@blackdzordz),

Situované je totiž v podzemí Nišskej pevnosti a plagáty či hudobné nástroje rôznych hudobníkov sú umiestnené priamo v kamenných múroch a výklenkoch. Keďže múzeum sa len rozbieha, nie je preplnené turistami a ak aj nie si zažratý fanúšik jazzu, minimálne poskytuje veľmi príjemné schladenie v sparných letných dňoch.

Foto: Hashtag/Laura Kaličiaková

V Niši sa každoročne koná aj filmový festival, ktorý je zároveň aj jediným takýmto formátom v celom Srbsku. Uskutočňuje sa znova v pevnosti rovno pod holým nebom. Festival navštevuje množstvo hercov, aj keď nie zrovna svetového formátu.

Krvavá história

Povinnou zastávkou výletu by mali byť dve miesta – kostnica a koncentračný tábor Crveni krst. Z oboch mrazí, ale sú dôležitou edukatívnou zložkou a varovným prstom. V koncentračnom tábore bolo uväznených približne 30 000 ľudí, pričom približne polovica bola popravená. Spomienkou na tento krvavý čin je pamätník na kopci Bubanj.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Savina Ts. Nikolova (@savinanikolova_),

Kostnica bola vytvorená ešte počas Osmanskej ríše, počas prvého srbského povstania, a tvoria ju steny vyplnené ľudskými kosťami a lebkami. Umiestnená je na kopci Čegar. Veža je vysoká 4,5 metra tvorí ju 952 lebiek. Hoci z pohľadu na ňu zvnútra môže nepríjemne zovrieť žalúdok, rozhodne sa netreba nechať pripraviť o tento zážitok.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vesna (@w3sn4),

Supercháles za malý peniaz

Och. Srbská kuchyňa je proste úžasná a jednoducho si ju zamiluje každý jeden Slovák. Prekypuje mäsom, čerstvou zeleninou a hlavne gigantickými porciami, ktoré stoja smiešny peniaz. Fascinujúci je aj obrovský počet pekární (náš subjektívny odhad je jedna pekáreň na rodinu), pričom niektoré sú dokonca otvorené nonstop. V nich sa dostaneš k božskému bureku.

Tu si prídu na svoje hlavne vegetariáni, pretože tradičná verzia tohto pokrmu je tvorená lístkovým cestom, kozím syrom a zapíja sa riedkym jogurtom. Rozhodne sa nedá opomenúť ani pljeskavica, čo by sa dalo opísať ako kombinácia fašírky veľkých rozmerov a hamburgrového mäsa. No a na „pretrovenie“ je tu tradičná domáca pálenka – rakija. Silná a lahodná.

Foto: Hashtag/Laura Kaličiaková

Miesto, kam sa budeš chcieť vrátiť

Príjemným pocitom je návrat do histórie pri túlaní sa srbskými uličkami. Staré fasády panelákov, všade visiace naťahané káble a ošumelé výklady. Niekoho by tento opis mohol odradiť, ale je to skutočne príjemné retro, ktoré umocňuje pocit, že naši rodičia vyrastali v krajine vyzerajúcej pomerne rovnako. Vyskúšať si takýto zážitok je skutočne možné už len na málo miestach, preto Niš rozhodne stojí za návštevu. Čo myslíš?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rose on the Road (@rosemaryrt),

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org
Odporúčame