Si čerstvo dospelý? Potom by si mal začať robiť tieto veci

Ak si už dospelý, je ten najvyšší čas skúsiť robiť aspoň jednu z týchto vecí (Zdroj: Unsplash/Kazi Mizan)

#Či už si osemnásť oslávil len nedávno, alebo si oficiálne dospelý už nejaký ten rok, pravdepodobne si už prišiel na to, že to nie je také úžasné, ako si si myslel v detstve. Byť plnoletým má určite svoje výhody, s nimi však prichádzajú aj nové povinnosti a nemalá dávka zodpovednosti. Istý TikToker sa rozhodol mladým dospelým ich situáciu uľahčiť. Vo videu s vyše dvoma miliónmi pozretí prezradil niekoľko tipov, ktoré by v tomto období života ocenil on.

Raz za rok povinne k lekárovi

TikToker John vystupujúci pod menom @johnfluenzer je štyridsiatnik z Kanady, ktorý sa na sociálnej sieti vyjadruje k rozličným témam. Suverénne najväčší úspech zožal s videom, v ktorom sa so svojimi sledovateľmi podelil o tipy, ktoré by im mohli uľahčiť prechod z detstva do dospelosti.

„Toto je môj zoznam vecí, ktoré by si mal začať robiť, keď dospeješ. Viem, že to nie je zábava, no bol by som rád, keby mi to niekto povedal, keď som bol mladší,“ napísal John v popise videa, ktoré si získalo už 2,6 milióna pozretí.

„Toto ti možno rodičia nepovedali, no ja som na to prišiel metódou pokus-omyl,“ uviedol TikToker na začiatku.

Viacero tipov, ktoré John zdieľal, sa týkalo zdravia a toho, aká dôležitá je prevencia. Hneď ako prvé totiž uviedol, že by si nemal zabúdať na pravidelné preventívne prehliadky. Zatiaľ čo v detstve ti pravdepodobne domov prišlo akési pozvanie a zvyšok za teba vybavili rodičia, ako dospelý musíš na svoje zdravie myslieť sám. Tak, ako hovorí John, preventívnu prehliadku u obvodného lekára by si mal absolvovať raz do roka.

@johnfluenzer

#greenscreen Here is my list if things you jeed to start doing once you’re an adult! I know its not fun bit I wish someone had told me when I was younger. #genz #genalpha #adultingishard

♬ original sound – John

Zubár a očkovania

So zdravím a prevenciou súviseli aj ďalšie tipy z videa. Jeden sa týkal očkovaní, pričom John zdôraznil najmä dôležitosť vakcín proti hepatitíde typu A a B. Zabúdať by si nemal ani na očkovanie proti tetanu, no očkovania, ktoré by si mal absolvovať, ti určite pripomenie aj tvoj obvodný lekár. Aspoň teda za predpokladu, že k nemu zájdeš na spomínanú preventívnu prehliadku.

John tiež hovoril o tom, že by si nemal ignorovať riziko nakazenia sa sexuálne prenosnými ochoreniami a v prípade akéhokoľvek podozrenia je lepšie sa nechať otestovať. John dokonca spomenul aj postexpozičnú profylaxiu pre HIV, čo je špeciálna liečba, s ktorou treba začať do 72 hodín od možného kontaktu s vírusom.

Pri zdraví ešte chvíľu ostaneme. Ďalší z Johnových tipov sa totiž týkal pravidelných návštev zubára. To síce môže byť pre niekoho priam strašidelným zážitkom, no aj tu platí, že každý problém je lepšie podchytiť včas. A to nielen preto, aby si sa vyhol náročným a bolestivým procedúram, ale aby si ušetril aj svoju peňaženku.

Nielen o doktoroch

Byť dospelým ale samozrejme neznamená, že budeš iba chodiť po doktoroch. Ďalšie Johnove tipy sa týkali financií a takisto ti môžu prísť vhod. Ak si sa už rozhodol osamostatniť sa a nemáš bohatých rodičov, pravdepodobne bývaš v podnájme. A práve platba nájomného by podľa Johna mala byť u teba na prvom mieste. Všetko ostatné sa totiž dá riešiť priebežne, no hlavné je mať strechu nad hlavou.

Johnovo video by určite nepotešilo tvojho mobilného operátora, pretože špeciálne ponuky typu „mobil za euro“ podľa neho vôbec nie sú výhodné. Podľa Johna je totiž lepšie vyhnúť sa viazanosti a mať tak možnosť kedykoľvek prestúpiť k operátorovi s najvýhodnejšou ponukou a takisto sa snažiť o to, aby ti tvoj mobil vydržal čo najdlhšie.

Podobne, ako mobilní operátori, u Johna obstáli aj streamovacie platformy. Ak potrebuješ šetriť, podľa TikTokera ti vôbec netreba predplácať si všetky služby naraz. John namiesto toho odporúča ostať pri jednej platforme na mesiac a ostatné na dané obdobie zrušiť. Ako totiž poznamenal, v aplikáciách streamovacích služieb si môžeš vytvárať zoznamy, ktoré sa ti zachovajú aj vtedy, keď z predplatným na čas skončíš. Keď sa k nemu znova vrátiš, opäť ich tak nájdeš v rovnakej podobe, ako pred tým.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, independent.com
Odporúčame