Do nekonečna, nie však ďalej: Buzz Lightyear sa predstavil v samostatnom filme, ktorý rozdelil divákov

Sólovka Buzz Lightyear

Sólovka Buzz Lightyear (Zdroj: Pixar)

#Ktorý fanúšik Pixaru by sa netešil na sólovku o najznámejšom vesmírnom strážcovi? Jedným z tých, ktorí videli všetky filmy od Pixaru som aj ja, a preto bol Buzz Lightyear mojou kinovou povinnosťou. Ako ale napokon dopadla animovaná snímka, kvôli ktorej si Andy pred takmer 30 rokmi kúpil túto nezabudnuteľnú hračku?


RECENZIA Toto si dinosaury nezaslúžili: Záver Jurského sveta je odfláknutý film, ktorý sa chce tváriť veľkolepo


„Toto je ten film“

Bolo to ešte v roku 1995, keď sme mali možnosť vidieť film Toy Story. Chlapec Andy vtedy dostal na narodeniny hernú postavičku Buzza Lightyeara, ktorý narobil v jeho izbe poriadny rozruch. Andy chcel hračku kvôli unikátnemu filmu, ktorý ešte v 90. rokoch videl. A, dámy a páni, toto je ten film.

Ak sa ti aspoň tento krátky opis nezdá ako originálny nápad, ľutujem ťa. Svet Pixaru sa síce rozrastá o film, ktorý mu nemá čo podstatné ponúknuť, no dopĺňa ho úžasným spôsobom. Zabudni na Buzza, akého ho poznáš z Toy Story, toto je skutočný človek, ktorý si zahral úlohu vesmírneho strážcu v sci-fi filme 90. rokov. Tentokrát ho v origináli nadaboval Chris Evans.

Možno som nepriamo naznačil, že by sme mohli vidieť aj produkciu a zákulisie nakrúcania filmu, ale nie je to tak. Aj keď by to zrejme bolo skvelé osvieženie, nič také tu nenájdeš. Ide výhradne o 100 minút vesmírnej zábavy, ktorá pred 30 rokmi nahnala deti do hračkárstiev, aby si kúpili známu postavičku.

Buzz sa snaží dostať z nehostinnej planéty
Buzz sa snaží dostať z nehostinnej planéty (Zdroj: Pixar)

Vedľajšie postavy dominujú

Buzz pokazil vzletový manéver a preto stroskotal spolu s posádkou na neznámej a nehostinnej planéte. Tak sa celý príbeh začína. Snímka mapuje nielen cestu, ako sa z planéty dostať, ale aj morálny príbeh hrdinu, ktorý si myslí, že vie všetko zvládnuť sám. Načo by sme však potrebovali priateľov, ak by sme si so všetkým vystačili sami?

Morálna archa hlavného hrdinu je vystavaná dobre, aj keď niektorí budú namietať nad jednoduchosťou. No gro príbehu som našiel skôr vo vedľajších postavách. Aj tie majú svoje problémy, ktoré riešia, no ovplyvňujú aj Buzza a jeho rozhodovanie na nebezpečnej misii.

Krása scenára spočíva v tom, že, podobne ako v Toy Story, aj tu je dôležitá spolupráca. Vedľajšie postavy toho veľa bez Buzza nezmôžu a rovnako aj Buzz je bez nich často v bezvýchodiskovej situácii. Človek sa nedokáže rozkrájať, nevie byť všade naraz a nedokáže ani všetko vedieť. Sila ľudstva spočíva v koordinovanej práci, ktorú vieme vykonávať viacerí s jedným cieľom. To je ťažiskom Lightyeara.

Film ťahajú aj vedľajšie postavy
Film ťahajú aj vedľajšie postavy (Zdroj: Pixar)

Ťažké témy pre mladšie publikum

Zas a znova Pixar dokazuje, že do svojich animákov dáva viac ako iné štúdiá. Aj tu sa niektoré postavy pasujú so smrťou blízkeho, ktorú intenzívne prežíva postava spolu s divákom. To v každom animovanom filme nenájdeš a Pixaru za to treba dať pochvalu. Aj lúčenie je súčasť života.

Napriek tomu tu nájdeme aj oveľa zložitejšie témy, ktoré mladé publikum nebude mať možnosť pochopiť. Ide o vesmírne zákony, teda napríklad rýchly prelet okolo ťažkého objektu trvá pre pilota len pár minút, no pre ľudí inde môže ísť o roky. Ak si videl Interstellar, určite vieš, o čom hovorím. Síce mladí diváci budú len nechápavo pozerať (aj keď sa im to film snaží vysvetliť), je zaujímavé, že sa v Pixare rozhodli ísť do niečoho takého.

Prvé dve tretiny filmu pre mňa fungovali, no záver už je mierne pritiahnutý za vlasy. Našiel som v ňom zopár plot holes a pri niektorých scénach môj mozog spozornel. Decká sa budú náramne baviť, pretože vesmírny animovaný film je rovnako zriedkavý ako podarená slovenská komédia, no dospelí tu nájdu ako skvelé nápady, tak aj nie príliš uveriteľné zvraty.

Buzzovým pomocníkom je aj robotická mačka
Buzzovým pomocníkom je aj robotická mačka (Zdroj: Pixar)

Animácia je skvelá, no Pixar má na viac

Podľa medzinárodných hodnotení diváci buď Buzza Lightyeara milujú, alebo nenávidia. Chápem oba tábory. No pre mňa osobne film fungoval, aj keď nie vždy a nie tak, ako by som si predstavoval. Zhodnime sa teda aspoň na tom, že animácia, zvuk aj hudba sú skvelé. Pixar má síce na viac, čo sme videli vo filme Duša, no aj tu sa poriadne pochlapili a ostatní majú čo doháňať.

Napriek tomu, že Lightyear sa radí k tej horšej polovici, čo Pixar vyprodukoval, stále ide o mierne nadpriemerný film, ktorý stojí za to vidieť. Fanúšikovia štúdia s lampičkou v logu nemajú nad čím premýšľať. V prípade, že si z ponuky kina nič v júni nevyberieš, Lightyear môže byť napokon dobrým kompromisom. Toy Story nie je nutné vidieť, ale ak si ho už dávnejšie zhliadol, budeš v problematike ako doma.

Hodnotenie: #####

P.S.: Aj keď som hľadaniu easter eggov popravde nevenoval príliš veľkú pozornosť, nenašiel som ani Luxo loptu, ani Pizza Planet auto, ani odkaz na učebňu A113. To ma dosť mrzí.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame