Brehy Oravskej priehrady ukrývajú smutnú históriu: Objav s nami opustený hotel i zničenú reštauráciu na lodi

Zdroj: YouTube/Ivan Donoval

#Oravská priehrada je vodná nádrž na severe Slovenska, súčasť rovnomenného vodného diela (ktorého súčasťou je aj vyrovnávacia nádrž Tvrdošín), vybudovaného na sútoku Bielej a Čiernej Oravy. Prvé práce na projekte sa začali 24. júla 1941 a do prevádzky bola priehrada uvedená v roku 1954.

Po napustení ostali pod vodnou hladinou obce Slanica, Osada, Hámre, Ľavkovo, Ústie, dolná časť obce Bobrov a 2/3 Námestova. Práve preto sa v Námestove nenachádza historické centrum mesta. Nad hladinou ostal po zatopenej obci Slanica malý vrch, čím vznikli Slanický ostrov nazývaný aj Ostrov umenia.

Priehrada so svojimi brehmi a ostrovmi patrí k najvýznamnejším lokalitám výskytu vodných vtákov na Slovensku, leží na migračnej trase vodného a pri vode žijúceho vtáctva v cezhraničnej polohe pri hraniciach s Poľskom. Okrem toho tu však nájdeš aj množstvo smutných pamätníkov histórie.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Ide konkrétne o loď Roháč, ktorá svojú púť na vode skončila už poriadne dávno, a tak sa ju rozhodli prerobiť na reštauráciu, ktorá momentálne prehráva svoj boj s časom. Inak na tom však nie je ani Hotel Priehrada, ktorého strecha dokonca pred pár rokmi vyhorela. Ak chceš zistiť, ako to vyzerá v ich vnútri, sleduj video nižšie.

Fascinujú ťa záhady? Objav tie najväčšie z nich, ktoré sa stali na Slovensku!

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame