Do Bratislavy prišla legendárna slovenská strela! Vieš, o aké vozidlo vlastne ide?

Do Bratislavy prišla legendárna slovenská strela!

Do Bratislavy prišla legendárna slovenská strela! (Zdroj: Unsplash.com/ Martin Katler)

#Tento víkend sa v bratislavskom Múzeu dopravy objavila legendárna slovenská strela, ktorá bola vyrobená ešte v roku 1936. Hoci v súčasnosti toto vozidlo nie je veľmi známe, kedysi bolo bežnou súčasťou našej dopravy. O aké vozidlo však vlastne ide?

Slovenská strela je legendárne vozidlo radu M 290.0, ktoré vyrobili kpřivnické závody Tatra a.s. ešte v roku 1936. V tom čase bolo vozidlo určené pre Československé štátne dráhy a existovali len dva kusy tohto unikátneho vozidla. Čo však je na nich také vzácne?

„Na vozidlách bol unikátny nielen dizajn karosérie a interiéru, ale predovšetkým elektromechanický prenos výkonu od Jozefa Sousedíka. Vďaka jeho patentovanému systému sa vozidlo rozbieha na elektrický pohon a pri dosiahnutí rýchlosti 82 km/h sa automaticky prepne na čisto mechanický, ktorý je vo vyšších rýchlostiach účinnejší. Obe motorové vozidlá jazdili v bežnej prevádzke rýchlosťou až 130 km/h, pri skúškach dosiahli rýchlosť 148 km/h,“ poznamenal Bratislavský samosprávny kraj na sociálnej sieti.

Oba tieto rýchliky boli zaradené do prevádzky už 13.júla 1936 a jazdili po linke Bratislava – Brno – Praha. Išlo pritom skutočne o „Slovenskú strelu“ nakoľko dovtedy jazdili parné vlaky, ktoré dosahovali priemerne rýchlosť 68km/h. Tieto vozidlá však išli priemernou rýchlosťou 92km/h. Jazda z Bratislavy do Prahy tak trvala 4 hodiny a 20 minút spolu s trojminútovou prestávkou v Brne. Počas vojny však tieto vozidlá odstavili a to kvôli nedostatku benzínu.

„Po druhej svetovej vojne slúžili ďalej, pričom zaujímavé je ich nasadenie na vlakoch spájajúcich Prahu s Norimbergom počas trvania Norimberského procesu s vojnovými zločincami, kam vozili našich zástupcov,“ poznamenali pracovníci Bratislavského samosprávneho kraja.

Vozidlá boli úplne odstavené v 50 rokoch. Vozidlo M 290.001 bolo vyradené v roku 1953 a po požiari zlikvidované. Druhé vozidlo M 290.002 bolo vyradené o čosi neskôr a to v roku 1960. To sa však podarilo uchovať a v tom istom roku ho odovzdali múzeu Tatra v Kopřivnici. V roku 2018 ho opravili a teraz zavítalo po viac ako 70-tich rokoch opäť až k nám. Čo povieš na toto vozidlo?


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, Facebook/Bratislavský samosprávny kraj
Odporúčame