Borovička alias pomsta z lesa: Všetko o našom najznámejšom alkohole

Borovička

Borovička

Čo myslíte, ktorý alkoholický nápoj je pre Slovákov najtypickejší? Taký náš vlastný? Vodka? Nie, tú teraz nemám na mysli. Ani (r)um to nie je. Malá pomôcka: pomsta z lesa. Tak sa slangovo nazýva nápoj s typickou arómou – borovička.

História

Prvé zmienky o borovičke môžeme hľadať v oblasti Tatier. Tu sa už na začiatku 19. storočia pálila v medených nádobách takmer v každej domácnosti. Umenie výroby vraj ovládali hlavne ženy. Výnimkou už vtedy nebolo ani pridávanie koreňov horca. Takúto verziu borovičky nájdete aj v dnešnej dobe. Domáce pálenie vymizlo až v časoch, keď na tomto území vznikli prvé pálenice a výrobne alkoholu.

V roku 1875 vznikla v Spišškej Belej továreň na likéry Kleinberger a syn, ktorá okrem iného získala aj povolenie na pálenie borovičky. V rovnakom roku bola založená napríklad aj Borovičkáreň Adolf Gabriel. Nájsť presne rodisko tohto nápoja je takmer nemožné, no práve v týchto končinách sa kedysi zrodil nápad vyrábať pálenku z plodov borievky.

Stal sa obľúbeným nápojom v celej našej krajine. Za prvej republiky sa dokonca vraj exportoval aj do Spojených štátov. Okrem typickej slovenskej borovičky nájdeme obdobné nápoje aj v Chorvátsku, v Slovinku a v Nemecku v podobe liehoviny Steinhäger a Dornkaat. Slovensko je aj napriek tomu krajinou s najväčším počtom chránených borovičkových značiek v Európskej únii: Spišská borovička, Slovenská borovička Juniperus, Slovenská borovička, Inovecká borovička a Liptovská borovička.

Borovička

Výroba

Niekedy sa borievky používali na prekrytie chuti zemiakového destilátu. Aj keď má podobnú arómu ako gin, výroba je iná. Gin je obilný destilát, ktorý sa obohacuje o borievkovú arómu a koreniny. Borovička vzniká špeciálnou fermentáciou borievok (český názov jalovec). Sú to silno aromatické plody. Nezbierajú sa vo veľkom. Samotný nápoj vzniká miešaním silného borievkového destilátu s čistým liehom. Pomer medzi destilátom a liehom môže byť rôzny, rovnako, ako sa môže líšiť presné zloženie samotného destilátu. Nemôžeme zabudnúť na kvalitnú pitnú vodu. Výroba borovičky začína zbieraním borievky, jej čistením, mletím a následnou fermentáciou. Veľmi dôležitou technologickou operáciou je destilácia. Počas nej sa odstraňuje vedľajší produkt – borievková silica. Ďalším krokom je rektifikácia, čiže opakovanie destilácie. Výsledným produktom je potom čistý borovičkový destilát s koncentráciou alkoholu asi 70 percent. Ten sa v určitom pomere pridá do liehu a vznikne borovička.

Blahodarné účinky

Nie je to len zábava, na čo borovičku môžeme použiť. Pomerne často sa objavuje v receptoch starej matere na viacero problémov:

  • Borievka (jalovec) detoxikuje črevo a likviduje črevné plesne. Borovička vraj pomáha pri zápche a na pretrávenie ťažkého jedla
  • Bolesť zubov – nalejte trošku na vatu a priložte na boľavé ďasno/zub
  • Malý štamperlík borovičky vraj dokáže tiež zmierniť menštruačné bolesti
Borovička

Spôsoby konzumácie

Borovička s Tonikom

Poldeci borovičky zmiešate vo vyššom pohári s 2dcl toniku. Opakujte podľa potreby. Použiť pre zmenu môžeš Sprite, alebo pre „low cost“ užívateľov aj obyčajnú minerálku.

Slovenská Tequila (len pre silné povahy)

Podobn, ako sa u nás zvykne piť tequila, môžete podávať aj pomstu z lesa. Potrebovať budete 0,5 dcl. borovičky, 1 cibuľu a trochu vegety. Vegetu si nasypte na chrbát ruky, medzi palcom a ukazovákom. Vegetu obliznite, vypite borovičku a zahryznite sa do cibule.

Slovenské mojito
Odporúčame