Máš rád bojové umenia a film? Ak áno, tieto 4 oldschoolové filmy si rozhodne pozri

Scorpion Mortal Kombat

Ak máš rád bojové umenie a film, tieto oldchoolové filmy by si mal rozhodne vidieť (ZDROJ: hdwallpapers/eric)

#Ak patríš k milénialom, určite ti netreba predstavovať Jasona Stathama. Zrejme si videl aspoň 3 filmy, v ktorých hral, a aspoň jeden, v ktorom ti predviedol svoje bojové umenie (bez zbrane). Spomíname ho preto, lebo v posledných rokoch patrí asi k tým najznámejším hercom, ktorí ti na plátne dokážu predviesť nielen svoje herecké schopnosti, ale aj tie športové, respektíve bojové.

V dnešnom článku sa však pozrieme na zlatý vek bojových filmov, vrátime sa teda do deväťdesiatych rokov. Bojové umenia a film ku sebe patria už desaťročia, no práve v tejto dekáde sa urodili tie najzaujímavejšie. Vybrali sme pre teba 4 najzaujímavejšie.

Mortal Kombat (1995, r. Paul W.S. Anderson)

O tomto filme ti asi nemusíme veľa hovoriť. Ak si ho videl a videl si aj remake z roku 2021, určite vieš, ktorý je lepší. Príbeh o tom, ako sa skupina vyvolených zúčastní turnaja, v ktorom pôjde o život, je skrátka lepší v pôvodnom filme. Okrem špičkových bojov ťa prekvapia aj sympatické postavy, ktoré sú v podobných filmoch skôr raritou.

Dočkáš sa všetkých významných postáv v príjemne oldschoolovom filme, ktorý by si možno ešte našiel niekde na VHS-ke. Ku kultovému statusu filmu prispel aj soundtrack, svojho času bodoval aj v hitparádach a obsahoval niekoľko kapiel rovnako tvrdých, ako údery Liu Kanga. Zaujímavosťou pre teba môže byť aj fakt, že režisér Paul W. S. Anderson po tomto filme dal svetu aj úspešnú sériu Resident Evil.

Bojovník (1995, r. Isaac Florentine)

Čo vravíš na spojenie westernu a bojového filmu? Ak si myslíš, že niečo také nemohol nik natočiť, budeš možno prekvapený. V roku 1995 totiž vyšiel film Bojovník. Dej sa odohráva v roku 1865, kedy francúzsky dôstojník cestuje Amerikou za pomstou. Chce totiž nájsť vraha svojho najlepšieho kamaráta. Príbeh naberie na obrátkach v momente, ako sa mu to podarí, takže hlavne v druhej polovici filmu sa nudiť určite nebudeš.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Silvester máš úspešne za sebou, no na Nový rok chceš len oddychovať? Týchto 5 filmov ti zaručene spríjemní deň

Popritom si stihne nájsť ženu, prísť o svojho druhého kamaráta, zachrániť chudobných farmárov a vyhrať záverečný turnaj, v ktorom porazí aj svojho úhlavného nepriateľa. Keďže spomínaný western je tu prítomný v každom zábere, nebude núdza ani o nejakú tu prestrelku. Za zmienku stojí tiež pomerne netypická hudba. Aj to dokazuje, že aj na podobných béčkových filmoch pracovali ľudia, ktorí mali naozaj talent.

Misia spravodlivosti 3 (1992, r. Steve Barnett)

Hoci tento film patrí z dnešného pohľadu k tým zabudnutým (a to i napriek tomu, že v ňom hrá aj dnes pomerne známa Brigitte Nielsen), určite patrí k tým najpodarenejším. Spojenie klasického policajného filmu s bojovými scénami tu funguje rovnako dobre, ako v súčasných filmoch, napríklad aj so spomenutým Stathamom.

Samotný dej nemá veľmi zmysel popisovať, keďže sa jedná o klasický príbeh o pomste. Čo však spomenúť treba, že toľko pestrej akcie a súbojov, koľko nájdeš tu, nenájdeš v žiadnom zo spomenutých filmov. Budeš dokonca svedkom prvotriedneho súboju dvoch žien, čo sa len tak nevidí. Jedného zo záporákov hrá tiež hviezda záporných postáv tejto dekády, Matthias Hues, s ktorým by si sa pobiť určite nechcel.

Karate tiger 4: Hráľ kickboxerov (1990, r. Lucas Lowe)

Sériu Karate tiger tvorí až 7 filmov a právom patrí medzi tie najkultovejšie. V poradí štvrtá časť je zrejme tou najlepšou. Je tým najukážkovejším príkladom toho, čo všetci dnešní režiséri akčných filmov vedia: prostredie, v ktorom sa film odohráva, je často dôležitejšie, ako samotný príbeh. V našom prípade je (opäť) príbeh o pomste zasadený do exotického prostredia Bangkoku, a to nielen do vysvietených uličiek samotného veľkomesta, ale aj odľahlých miest, kde nájdeš len pustovníkov a krokodílov.

Vo filme si zahrá niekoľko hviezd bojového žánru, vrátane Lorena Avedona, ktorého hlášky by sa nestratili ani vo filmoch Guya Ritchieho, Keitha Cookea, ktorý zvládne dať tri kopačky vo vzduchu, a záporáka Billyho Blanksa, ktorý by si hravo poradil s väčšinou podobných postáv zo súčasných filmov. Zaujme aj téma filmu, ktorá sa točí okolo natáčania snuff filmov. Ku príjemne strávenému nedeľnému poobediu ti tento film (alebo ktorýkoľvek iný z nášho výberu) poslúži na jednotku.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Silvester máš úspešne za sebou, no na Nový rok chceš len oddychovať? Týchto 5 filmov ti zaručene spríjemní deň

Ktorý z filmov by si si najradšej pozrel?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame