Ako si úspešne nasporiť peniaze? S našimi radami to zvládneš aj ty

Muž s notebookom.

Zdroj: Unsplash

#Nie je dôležité peniaze iba sporiť, ale aj usporiť. Máš aj ty problém so šetrením peňazí? Poradíme ti, v čom možno robíš chybu a ukážeme ti, ako na to.

Zabudni na prasiatko a peniaze do vankúša

Aj takéto sporenie je síce lepšie ako žiadne, ale radšej sa snaž kráčať s dobou. Dnes máš k dispozícii mnoho sporiacich účtov, s ktorými môžeš získať výhodný úrok. Tvoje peniaze tak iba nezapadajú prachom, ale máš ich v bezpečí a dostaneš na nich aspoň nejaký úrok. Preto ihneď prestaň hádzať eurá do prasiatka a založ si sporenie v banke či sporiteľni.

Daj si cieľ sporenia

Sporíš a ani vlastne nevieš na čo? Aj to je jeden z dôvodov, prečo je tvoje šetrenie často neúspešné. Skús sa zamyslieť, po čom vlastne túžiš. Dovolenka, nový mobil, notebook či dokonca auto – peniaze sa ti budú šetriť ľahšie, keď vieš na čo. So sporením od 365.bank si v mobilnej appke vyberieš konkrétny cieľ, určíš sumu a potom už len odkladáš financie. To všetko navyše s úrokom 0,365 % a môžeš mať pritom až 50 samostatných sporení naraz. Popri všetkých cieľoch je dobré mať aj sporenie do rezervy. Smerovať by do neho malo 10 % mesačného príjmu a ideálna rezerva sa odporúča vo výške aspoň 6-násobku mesačných výdavkov. Nikdy totiž nevieš, kedy prídu horšie časy.

Nemíňaj na zbytočnosti

Opäť si si kúpil niečo, čo ani nepotrebuješ a poriadne nevyužiješ? Ten pocit pozná každý z nás. Pri sporení však treba rozmýšľať nadčasovo. Mnoho financií utratených doslova za zbytočnosti radšej mohlo smerovať na tvoj sporiaci účet. Možno by sa finálnu sumu na tvoj cieľ podarilo usporiť oveľa skôr. To však neznamená, že teraz máš byť úplný žgrloš a všetko vrážať do sporenia. Pokojne poteš priateľku pozvaním do kina a bez výčitiek si kúp to, čo v skutočnosti potrebuješ.

Ušetriť môžeš napríklad aj na vedení bežného účtu, ktorý môžeš mať úplne zadarmo. Obzvlášť to ocenia študenti. „Ideálny účet je taký, ktorý je bez poplatku, optimálne aj bez podmienok, ako je napríklad pravidelné dokladanie štúdia či minimálny zostatok, alebo objem transakcií na účte, a zároveň taký, ktorý klienta odmení a prinesie mu služby nad rámec tých základných. To môžu byť napríklad platby mobilom a hodinkami, finančné odmeny či nástroje na vyrovnanie spoločného účtu so spolužiakmi, ale aj ďalšie, ktoré zodpovedajú potrebám mladého človeka,“ radí Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank.

Eurá.
Zdroj: Unsplash

Odteraz už výhovorky neexistujú

Či už sa len vyhováraš alebo máš so sporením naozaj veľké problémy, aj pre teba máme riešenie. Sporiť sa dá aj moderne, a to rovno vo svojom mobile. Sporiaci spôsob Syslenie od 365.bank funguje automaticky, a to na základe dvoch princípov:

  1. Zaokrúhľovanie pri platbe kartou – ak si napríklad kúpiš tričko za 10,39 €, suma sa ti pri pravidle zaokrúhľovania na jedno celé euro zaokrúhli na 11 eur a na Syslení ti automaticky pribudne 61 centov.
  2. Bezcentový účet – pri každej zrealizovanej transakcii sa zostatok na účte zaokrúhli nadol. Zostatok bude vždy len v celých eurách a suma v centoch sa automaticky pripíše na Syslenie. Ak máš 100 eur a zaplatíš za spoločný obed 12,08 €, ostane ti 87,92 €, pričom 92 centov sa ti pripíše na Syslenie.

Na úspory sa snaž nesiahať

Ak už si sa rozhodol pre sporenie, tak musí byť pre teba posvätné.  Ak to nie je vyslovene nevyhnutné, na svoje úspory v banke sa snaž nesiahať! Práve vytiahnutie peňazí zo sporiaceho účtu býva často dôvodom prerušenia a dokonca aj úplným koncom sporenia. Preto si to nie dva razy, ale rovno desaťkrát premysli a zváž.

Vyskúšaj účet od 365.bank zdarma!


Sponzorovaný článok pripravený v spolupráci s 365.bank.

Odporúčame