Napriek absurdnému dizajnu sú Tabi topánky späť: Mnohé hviezdy ich milujú, čo si o nich myslíš ty?

Tabi dostali nový dizajn a opäť polarizujú svet módy (Zdroj: Pexels.com/cottonbro studio)

#Tabi topánky rozhodne patria medzi tie najbizarnejšie a najkontroverznejšie módne kúsky, aké sa v poslednom období objavili na sociálnych sieťach. Ich unikátny dizajn, vďaka ktorému ich ľahko rozpoznáš, spočíva v rozdvojenej špičke. Topánka tak svojim unikátnym zakončením pripomína kopyto a imituje tak spojenie ľudskej a zvieracej končatiny. Napriek zvláštnemu dizajnu ich milujú viaceré celebrity a opäť v nich vyrážajú do ulíc.

Nie je to žiadna novinka

Návrh Tabi topánky s rozdelenou špičkou vytvoril v roku 1988 belgický dizajnér Martin Margiela. Jeho prevedenie spočívalo v unikátnej práci s farbami – podrážky namočil do červenej farby a opätok spolu s ďalšou časťou, zanechávajúcou odtlačok, zalial do bielej gázy.

Už samotný návrhár tušil, že obuv polarizuje spoločnosť a mnohým ženám sa tento extravagantný model nebude páčiť. Len rok po ich oficiálnej uvedení na trh prehlásil: „Je to pre malú skupinu žien a nie každému sa to bude páčiť.“ No veril, že obuv si aj tak nájde svojich nadšencov: „Je dôležité robiť to, čo chcete a vždy sa nájdu ľudia, ktorí budú súhlasiť.“

Pri návrhu sa Martin Margiela inšpiroval japonskými robotníckymi topánkami a v originálnom podaní boli Tabi prešité mäkkou kožou, ktorá vytvárala ilúziu druhej kože.

Noví dizajn si zamilovali aj viaceré celebrity

Dnes sú už modely o niečo pestrejšie a Tabi topánky si môžeš kúpiť v štýle balerínok, sling back s ramienkom obopínajúcim členok, či dokonca tenisiek.

Novú vlnu popularity priniesla topánkam speváčka Olivia Rodrigo, ktorá sa podľa CNN vybrala do londýnskych ulíc v čiernych lodičkách s nízkym opätkom a samozrejme unikátnou rozdelenou špičkou.

Nejde však o jedinú hviezdnu fanúšičku tvorby Margiela. Len nedávno sa v čiernych sandáloch balerínkového typu s ramienkom ukázala aj Dua Lipa. Sama sa bielym párom Tabi pochválila aj Zendaya a spolu tak prinavrátili nemalú slávu týmto spoločnosť polarizujúcim topánkam.

Len pre skutočných odvážlivcov

Zástancovia ich klasického vzhľadu by mohli namietať voči vylepšeniam, no vdýchnutie nového dizajnu týmto ikonickým kúskom ich opäť prinavrátilo do centra pozornosti viacerých celebrít a rozhodne aj bežných ľudí. 

Cena najnovších modelov sa rôzni – napríklad pánske lesklé šnurovacie mokasíny zdobené kamienky sú na ich oficiálnej stránke dostupné za 2 990 eur.  Oplatí sa do nich investovať? Zrejme áno, pretože ani po rokoch nestratili na svojej extravagancii a schopnosti zapôsobiť.

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk cnn.com maisonmargiela.com
Odporúčame