Bežné symboly, ktoré ukrývajú zvláštnu históriu: Aha, čím ťa prekvapí otáznik, mier alebo dolár

Photo by Matthew Brodeur on Unsplash

#Či chceš alebo nechceš, rôznym symbolom a znakom sa v živote skrátka nevyhneš. Veď si len predstav, ako odpisuješ niekomu na messengeri a chceš sa ho niečo spýtať. Za vetu dáš otáznik – jeden zo zaujímavých symbolov. Zamýšľal si sa však niekedy nad tým, ako vznikol? Spoznaj (nielen) jeho tajomstvo.

Otáznik

V ústnej komunikácii ho nahradíme intonáciou reči, v písanej si bez neho nevieme predstaviť položiť otázku. V období, kedy bola latinčina na vrchole, sa opytovacie vety kládli tak, že sa vždy za nimi použilo slovo questio. Len si to predstav: Čauko, nepôjdeš dnes von questio. Poriadne pritiahnuté za vlasy, v tom sa musíme zhodnúť. Bolo to zdĺhavé, nudné a otravné. Z questio sa tak stalo iba qo, to sa začalo písať pod seba a nasledovnými zmenami sa z dvoch písmen stal znak, ktorý poznáme dnes ako otáznik – ?.

Foto: unsplash.com

Mier

Dá vyjadriť rôznymi spôsobmi, buď ako biela holubica s olivovou ratolesťou, vztýčený ukazovák a prostredník alebo kruh známy ako peace. Práve ten posledný symbol má na svedomí Gerald Holtom, ktorý ho vymyslel v roku 1958. Vzhľadom na to, že symbol bol použitý pre pochody proti nukleárnym zbraniam, Holtom skrátka skombinoval dve písmená N a D, ktoré symbolizujú anglické nuclear disarmament, čo je v preklade nukléarne odzbrojovanie.

Foto: unsplash.com

Dolár

Symbol, ktorý sa každému spája s kôpkou zelených šušťavých bankoviek. Názory na to, ako vznikol, sa líšia. Zatiaľ čo jedny uvádzajú, že za ním stoja Španieli, ktorí označovali španielsku menu ako pS, iný svorne tvrdia, že pôvod je v Čechách. Pravda je zdá sa, niekde uprostred. Opäť sa ale možno prikloniť k faktu, že sa chcelo šetriť miesto a tak p preniesli na S, horné bruško vymazali. Druhá čiara je doposiaľ nevysvetlená.

Foto: unsplash.com

Medicína

Vieš si z pamäti vybaviť znak lekárov, respektíve medicíny? Ide o takzvanú Asklepiosovu palicu. Palica je omotaná dvomi hadmi a na vrchu sa týčia dve krídla. Asklepiosa považovali v minulosti za Boha lekárstva. Na jeho počesť boli budované rôzne chrámy či kúpele. Asklepios sa zobrazoval ako starý muž s miskou a palicou, na ktorej je navinutý had. A práve tento symbol sa stal znakom medicíny.

Foto: Pixabay.sk

Pentagram

Pod týmto symbolom každý vníma niečo iné. Niekto vidí päť zmyslov, v čínskej medicíne to je päť živlov, ktoré tvoria vesmír, a v ďalšom vysvetlení sa objavuje kresťanstvo a päť Kristových rán. Najčastejšie sa ale pentagram spája najmä s mágiou a ako znak satanizmu. Dôležité je uviesť, že sa rozlišujú dva druhy pentagramu, ktoré sa od seba odlišujú tým, či je cíp otočený hore (dobrý) alebo dole (zlý). Prvé poznatky o tomto symbole sú staré viac ako 6-tisíc rokov. Podľa viacerých zdrojov bol používaný ako podpis. Mnohí sa taktiež domnievajú, že slúžil ako ochranársky symbol, ktorý mal ľudí chrániť pred temnými silami. Ktovie…

Foto: Pixabay
Zdroj: hashtag.sk, equark.sk
Odporúčame