Už aj na Slovensku zaplatíš QR kódom či linkom: Kedy dorazia okamžité bankové platby a aké vychytávky by si mal poznať?

KREDITKA

Ako fungujú bezkontaktné platby a na čo si dať pozor? (Zdroj: Pixabay/ jarmoluk)

#Kedysi sme platili kešom či kartou, dnes sú trendy bezkontaktné platby. Už aj k nám dorazili QR kódy, platobné nálepky či platby linkom. Toto sú všetky vychytávky, ktorými môžeš pohodlne platiť. Na čo si treba dávať pozor?

Technológie dneška

QR kód je s nami už od roku 1994, no len v poslednom čase ho poriadne začali využívať aj slovenskí obchodníci či banky. Umožňuje jednoduchú platbu bez toho, aby bolo nutné pracne prepisovať platobné údaje z faktúry. Po zoskenovaní QR kódu za teba internetbanking vyplní všetky platobné údaje automaticky, šetríš tak hlavne čas. Super je, že QR platba je zdarma, nepotrebuješ žiadnu registráciu a ako obchodník ani licenciu, keďže ide o open-source. Platba QR kódom je vďaka technológii 3D secure maximálne bezpečná, aj preto ním umožňujú platiť všetky veľké slovenské banky.

Bezkontaktné platobné nálepky sú čoraz populárnejšie. Nálepku stačí prilepiť na kryt telefónu a môžeš veselo platiť bez nutnosti mať so sebou platobnú kartu.

Služba PayMe, teda platba obyčajným internetovým linkom, je u nás realitou už od minulého roka. Vo svojom internetbankingu môžeš jednoducho vytvoriť unikátny odkaz, teda link, ktorý bude obsahovať informáciu o tom, koľko peňazí a kam treba poslať. Link môžeš poslať rodine či kamoške v chate. Stačí, ak človek na druhej strane platbu potvrdí a je to. „V praxi to funguje veľmi jednoducho – napríklad sa potrebujete zložiť s rodinou či priateľmi na darček alebo za účet v reštaurácii. V takomto prípade už klienti nemusia hľadať presnú sumu v hotovosti alebo prácne prepisovať dlhé IBAN číslo a ďalšie platobné údaje. Stačí si priamo v mobilnej aplikácii vygenerovať link so všetkými platobnými údajmi a jednoducho ho vyzdieľať,“ hovorí Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.


Počul si už o digitálnych platobných kartách? Sú bezpečnejšie a platiť môžeš okamžite aj cez mobil


Bezkontaktné platby ušetria čas

Využiť môžeš aj takzvané NFC aplikácie ako Google Pay alebo Apple Pay, do ktorých si vieš nahádzať všetky svoje debetné aj kreditné platobné karty. V obchode stačí otvoriť appku a zvoliť si kartu, ktorú chceš na platbu použiť. Mobil jednoducho priložíš k terminálu a zaplatíš. NFC appky si navyše za svoje služby nič neúčtujú.

Veľkou neznámou sú pre Slovákov stále virtuálne platobné karty. Ide o dočasné virtuálne karty, ktoré možno vytvoriť v internetbankingu a použiť na jednorazový nákup. Chceš, aby za teba na diaľku kamoš zaplatil letenky? Nakupuješ zo zahraničného webu, ktorý nemá skvelé renomé? Virtuálna karta je ideálnym riešením. Aktuálne možno VPK vytvárať napríklad v appke 365.bank. Okamžité, teda instantné platby, dorazia na Slovensko už v priebehu budúceho roka.

Rady na záver

Hoci sú všetky spomínané produkty bezpečné a šikovné, pred každou platbou si vždy dôkladne skontroluj, či sedí suma, číslo účtu a variabilný symbol. Určite neplať všetky faktúry a výzvy, čo ti dorazia na mail! Nakupuj len u overených obchodníkov a nikdy s nikým nezdieľaj prístupové údaje k tvojmu účtu.

Prispievanie na charitatívne účely je osobitá kapitola – vždy si na oficiálnych stránkach neziskovej organizácie over, že ide o reálnu zbierku. Podvodníkov sa na internete nájde viac než dosť, a ty nechceš, aby tvoje peniažky skončili v tých nesprávnych vreckách.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame