Počul si už o digitálnych platobných kartách? Sú bezpečnejšie a platiť môžeš okamžite aj cez mobil

Muž s mobilom a notebookom.

Zdroj: Freepik

#S platbami prostredníctvom internetu máš určite skúsenosť aj ty. Pokiaľ nakupuješ u overených obchodníkov, tak sú nielen pohodlné, ale aj bezpečné. Ak navštevuješ aj stránky, ktoré nepoznáš a chceš na nich nakupovať, mal by si zbystriť pozornosť. Môžu totiž na nich číhať rôzne riziká. Chceš vedieť, ako eliminovať nástrahy pri platení? Digitálnou platobnou kartou.

Čo to vlastne je?

Na Slovensku nie sú digitálne platobné karty zatiaľ až také zaužívané, no ich výhody sú nesporné. „Platba prostredníctvom digitálnej karty je jedným z efektívnych spôsobov, ako zvýšiť bezpečnosť pri nákupe cez internet. Človek ju totiž môže využiť aj jednorazovo, pričom ihneď po nákupe ju zruší v mobilnej aplikácii a vygeneruje si ďalšiu, ktorou zaplatí pri najbližšej príležitosti. Digitálna karta tak rozširuje možnosti a úplne mení spôsob využívania klasických platobných kariet,“ uvádza Tomáš Barbarič, Head of Business Development v 365.bank. Ak chceš platiť o nejaký čas znova, stačí si vygenerovať ďalšiu digitálnu platobnú kartu.

Poznáme dva základné druhy

Virtuálna alebo digitálna platobná karta je prakticky taká istá ako bežná platobná karta, ale nemá fyzickú podobu, a tak prístup k nej získaš len cez aplikáciu v mobile. Dokážeš ju priamo v aplikácii vygenerovať a v priebehu niekoľkých sekúnd hneď začať používať.

Takto vygenerované karty môžeš používať na online platby. Okrem toho ich môžeš bez problémov pridať do služieb Apple Pay a Google Pay, čiže nimi zaplatíš bezkontaktne cez smartfón aj v kamenných obchodoch. Takúto digitálnu kartu ti teraz prináša aj 365.bank, v ktorej môžeš mať účet spolu s kartou bez podmienok a dokonca aj bez poplatkov.

Poznáme dva základné druhy virtuálnych platobných kariet. Trvalé a jednorazové, pričom aj niektoré trvalé vieš použiť jednorazovo, ak si ich po každom nákupe zrušíš a opäť založíš. A práve tu prichádza ich najväčšia výhoda v porovnaní s klasickými debetnými kartami, ktoré nosíš v peňaženke.

Bezpečnejšie nákupy na internete

Prakticky každý internetový obchod ponúka možnosť zaplatiť za objednávku kartou. Tie väčšie, serióznejšie e-shopy sú dnes už dostatočne zabezpečené a na bankový prevod peňazí z tvojej karty používajú platobné brány tretích strán.

Čo však v prípade, že nakupuješ v nedostatočne zabezpečenom obchode tak, že údaje z karty zadávaš priamo do ich vlastného formulára a počas platby ťa nikam nepresmeruje? Presne tu sa hodí využiť digitálnu kartu. My však v takýchto e-shopoch rozhodne neodporúčame nakupovať. Riziko zneužitia citlivých údajov a následného vybielenia tvojho bankového účtu je príliš vysoké na to, aby si takto riskoval.

Kedy po nich siahnuť?

Jednoznačne vtedy, ak často nakupuješ cez internet a chceš zvýšiť svoju bezpečnosť, respektíve eliminovať riziko spojené s používaním citlivých údajov z fyzickej karty. Tie môžu byť kedykoľvek ukradnuté a zneužité v tvoj neprospech. Ak ti k zvýšeniu bezpečnosti na internete stačí tento malý krok, tak prečo to neskúsiť?

Vyskúšaj účet od 365.bank zdarma!

Sponzorovaný článok pripravený v spolupráci s 365.bank.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame