Nabíjaj svoj mobil bezdrôtovo: Zisti či tvoj smartfón podporuje bezdrôtové nabíjanie a vyber si svoju novú nabíjačku

Bezdrôtové nabíjanie - pohodlný spôsob na dobitie šťavy

Bezdrôtové nabíjanie je pohodlný spôsob na doplnenie šťavy (Zdroj: Unsplash.com/Nubelson Fernandes)

#Myšlienka bezdrôtového nabíjania ver či nie, siaha až do konca 19. storočia. Prvým človekom, ktorý o ňom uvažoval, bol Nikola Tesla, keď rozsvietil žiarovku. Dnes je bezdrôtové nabíjanie zariadení súčasťou našich životov, a najviac ho využívame práve v oblasti mobilných zariadení, konkrétne smartfónov. Zisti či aj tvoj mobil podporuje túto technológiu, ako dlho trvá nabitie a ktoré nabíjačky sa ti najviac oplatia.


Prichádza revolúcia v nabíjaní: Spoločnosť Xiaomi predstavila zariadenie, ktoré nabije tvoj telefón na diaľku


Ako nabíjačka nabije mobil bezdrôtovo?

Bezdrôtové nabíjanie funguje za pomoci prenosu elektrickej energie vďaka elektromagnetickému poľu. To vytvára nabíjacie zariadenie a telefón ho za pomoci špeciálneho prijímača dokáže premeniť na elektrický prúd, aký presne potrebuje jeho batéria. Princíp je veľmi jednoduchý a starý ako samotný objav elektrickej energie.

V praxi: svoj telefón uložíš na stojan alebo podložku a zariadenie sa začne automaticky nabíjať. Podobnú technológiu nájdeš dokonca už aj v niektorých nových autách, samozrejme, pri vyššej výbave). Aktuálne je štandardom nabíjacia technológia Qi. Tento štandard začínal v roku 2010 a dnes podporuje 15W nabíjanie, aj keď, samozrejme, záleží aj od typu zariadenia. Väčšina Androidov dokáže nabíjať 15W a plnú batériu budeš mať do hodiny a pol, iPhone podporujú maximálne 7,5W a nabiješ ich asi za dve hodiny.

Podporuje tvoj mobil bezdrôtové nabíjanie?

Aj napriek tomu, že bezdrôtové nabíjačky aj zariadenia tu máme už takmer 20 rokov, nie každý nový mobil touto technológiou disponuje. Prvou značkou, ktorá s nabíjaním bez drôtu prišla na trh, bola Palm ešte v roku 2002. Dnes ju ponúkajú všetky vlajkové lode tých najpredávanejších značiek sveta.

iPhone: podpora od modelu 8 a novšie

Samsung: podpora od modelu S7 a novšie, Note 8 a novšie, všetky modely Z Fold a Z Flip

Huawei: podpora od modelu P30 a novšie, Mate 20 a novšie

LG: podpora od modelu G3 a novšie, model Velvet

Xperia: podpora od modelu XZ2 a novšie, model 1 a model 10

Xiaomi: podpora od modelu Mi 9 a novšie

Lumia: podpora od modelu 920 a novšie

Nexus: podpora od modelu 5 a novšie

Nokia: podpora od modelu 8 a novšie

Ak si sa v zozname nenašiel a máš novší model, over si ho v parametroch u predajcu, prípadne v manuáli (hľadaj Qi wireless charging, respektíve podpora Qi nabíjania)

Bezdrôtové nabíjanie má svoje výhody, ale aj nevýhody
Bezdrôtové nabíjanie má svoje výhody, ale aj nevýhody (Zdroj: Unsplash.com/Joshua Oluwagbemiga)

Výhody a nevýhody

Výhody bezdrôtového nabíjania sú jasné. Denne bojujeme s káblami, hľadáme ten správny, a potom znova bojujeme s tou správou stranou adaptéru (vďakabohu za USB-C a Lightning). Hodiť mobil na plochu alebo do stojanu je otázkou sekundy. Sme jednoducho pohodlní a kto si to raz vyskúša, už nebude chcieť prejsť späť na káble. Podobne ako si raz vyskúšaš bezdrôtové slúchadlá. Okrem toho ponúkajú vyššie modely aj reverzné nabíjania, vďaka ktorému nabiješ svojím mobilom iné zariadenie.

Ako je to ale s nevýhodami? Rozhodne ber do úvahy vyššie výdavky za energiu (samozrejme, v centoch). Ak mobil nabíjaš, nemôžeš ho používať vo svojich rukách, musí sa dotýkať plochy s cievkami, ktoré ho nabíjajú. Milovníkov rýchleho nabíjania nepoteší o niečo dlhšia doba do úplného nabitia oproti káblu. Si rozhodnutý vzdať sa týchto vecí? Tak prejdi na bezdrôtové nabíjanie. Je perfektnou voľbou do kancelárie, na home office, ale aj pre študentov s dištančným vzdelávaním.

Obľúbené bezdrôtové nabíjačky

Áno, bezdrôtová nabíjačka je drahšia oproti klasickej (ktorú zrejme dostaneš v balení s mobilom), no skutočne nejde o vysokú čiastku. Nemusíš ju dokonca vyberať podľa značky svojho mobilu, kompatibilitu, minimálne medzi operačnými systémami, máš zaručenú.

Xiaomi GDS4098GL

Nabíjačku od Xiaomi tvorí okrúhla plocha, na ktorú položíš smartfón a nič viac neriešiš. Nájdeš na nej aj LED indikátor, ktorým zistíš, či sa zariadenie ešte nabíja. Výrobca zaručuje aj detekciu samočinného odpojenia, takže sa nemusíš báť prehriateho zariadenia. Váži 135 gramov a kúpiš ju do 15 eur.

Samsung EP

Čierna a mimoriadne tenká elegantná nabíjačka od Samsungu váži len 58 gramov. V balení nenájdeš kábel na pripojenie do zásuvky, a preto budeš musieť použiť svoju káblovú nabíjačku, prípadne si za pár eur zaobstarať USB-C kábel. Cenovo ťa vyjde do 20 eur.

Prestigio Revolt A6

Ak plánuješ nabíjať viac zariadení naraz, stav na Prestigio. Dokáže nabíjať až 6 zariadení súčasne, avšak čím viac mobilov naraz nabíjaš, tým dlhšie bude nabitie trvať. Je vhodný napríklad na chatu a ak si tam s partiou rozhodnete nabiť všetky mobily cez noc, nedáš na ňu dopustiť. Kúpiš ju za 50 eur.

Xiaomi 20W Wireless Charging Stand

Pre nedočkavcov tu máme aj 20W bezdrôtovú nabíjačku od Xiaomi. Tvorí ju miesto plochy rovno stojan a podporuje rýchle, až 20W nabíjanie. Vďaka silikónovému povrchu ti mobil nespadne ani vo vodorovnej polohe. Za kvalitu sa však platí, a preto si priprav aspoň 20 eur.

Apple MagSage Charger

Nezabudli sme ani na majiteľov iPhonov. Nabíjačka MagSafe ponúka výkon až 15W, čo však ocenia len majitelia najnovších modelov iPhone 12. Okrem mobilu si nabiješ aj AirPods. Ak chceš rýchle, 20W nabíjanie, budeš si musieť dokúpiť kompatibilný kábel. Samotná nabíjačka stojí do 40 eur.

Zdroj: hashtag.sk, vsetkonamobil.sk, heureka.sk
Odporúčame