Betlehemské svetlo je už aj na Slovensku: 13. decembra bude v prezidentskom paláci

Betlehemské svetlo príde aj na Slovensko (Zdroj: Unsplash.com/ Prateek Gautam)

#Vianočné sviatky so sebou prinášajú aj rôzne tradície. Jednou z nich je aj Betlehemské svetlo. Každý rok sa skauti zo Slovenska podujmu na jeho šírení po celej krajine. Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku. V súčasnosti má viac ako 7500 členov. Tento rok už 33-krát pomôžu pri šírení Betlehemského svetla.

V sobotu, 10. decembra sa svetlo prvýkrát v roku dostalo na Slovensko. Celý proces prevzatia sa konal vo Viedni počas slávnostnej ceremónie. V kostole Neuottakring si každý člen svetovej organizácií do krajiny vzal kúsok pokoja v podobe Betlehemského svetla. Od tej chvíle sa počas omše v Poprade svetlo dostalo aj ukrajinským a poľským skautom.

Ďalšia cesta je cez Poľsko, pobaltské krajiny na sever a východ Európy. „Odovzdávanie Betlehemského svetla poľským skautom sa od vstupu Slovenska a Poľska do Európskej únie organizuje každoročne vždy na inej strane hranice. Ostatné dva roky sme sa vzhľadom na pandemickú situáciu stretli na hraničnom priechode Lysá Poľana len v skromnom počte, no o to viac s nostalgickou spomienkou na dávne časy, kedy prekročenie hraníc nebolo tak jednoduché ako v súčasnosti“ povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

11. decembra sa svetlo dostalo aj k ukrajinským hraniciam, ktoré o to viac symbolizuje nádej, mier a lásku. Minulý rok nás sužovala pandémia a teraz vidíme, že sa za hranicami Slovenska bojuje. Odovzdávnie svetla bolo preto silným momentom. Ako vraví aj náčelník Mitrík: ,,Svetlo by malo byť odkaz, že mier je silnejší ako zloba vojny.“ 

Najbližšie prinesú skauti Betlehemské svetlo do Prezidentského paláca, kde si ho v utorok 13. decembra prevezme prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Pôjde tak tradične o jedno z prvých oficiálnych prijatí svetla z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme na Slovensku.

Svetlo sa dostane aj k tebe 17. decembra, kedy skauti nastúpia do vlakov a po celom Slovensku ho doručia do viac ako 300 miest a obcí. Betlehemské svetlo sa dostane aj do obcí, kde nie je vlakové spojenie, aby k nemu mal prístup čo najväčší počet ľudí. Skauti sú aj technický vybavení, a tak v mobilnej aplikácií možeš vidieť kde presne sa so svetlom nachádzajú.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame