Tri šikovné Slovensky stoja za básnickou zbierkou Moiry: Ak miluješ poéziu, táto kniha ťa zaujme!

Moiry

Sympatické autorky zbierky: Nikola Kozmová, Klaudia Dočekalová a Jana Mišeková. (Zdroj: startlab.sk)

#Ak túžiš podporiť kreatívnu, neštandardnú a nezabudnuteľnú poéziu predstavíme ti básnickú zbierku s názvom Moiry. Jedinečná zbierka je pomenovaná podľa 3 sudičiek z gréckej mytológie, strážkyniach osudu, ktoré spojili aj tri mladé a kreatívne poetky – Nikolu Kozmovú, Klaudiu Dočekalovú a Janu Mišekovú. Tie v knihe predkladajú čitateľovi vnímanie každodenného sveta z pohľadu mladej ženy a vnútorné dianie prenášajú do básnickej reči.


Knižku si môžeš zakúpiť tu


Ako bude zbierka básní vyzerať?

Ak sa autorkám podarí vyzbierať cieľovú sumu, zbierku by chceli vydať ako 128-stranovú knižku v mäkkej väzbe v náklade 350 kusov. Dizajn zbierky je navrhnutý minimalisticky, aby nechal vyznieť vizuálne rozmanité ilustrácie a fotografie, ktoré pre zbierku vytvorili štyria šikovní výtvarníci. 
  1. Magdaléna Biščová je študentkou cudzích jazykov a kultúr na Fakulte aplikovaných jazykov Ekonomickej Univerzity v Bratislava. Ilustrovanie je jej koníčkom, no k umeniu má blízko od malička a z výtvarných médií sú jej najbližšie olejomaľba a vodové farby.
Moiry
Krásna ilustrácia od Magdalény Biščovej za použitia vodových farieb. (Zdroj: startlab.sk)

2. Barbora Jurčová študuje grafiku na Akadémii umení v Banskej Bystrici, momentálne je stážiskou na Katedre fotky na Filmovej a televíznej akadémii múzických umení v Prahe. Vo svojej tvorbe využíva prienik medzi médiom fotky, ilustráciou a grafikou.

Moiry
Hybridný druh ilustrácie od Barbory Jurčovej, ktorý využíva prvky fotky a grafiky. (Zdroj: startlab.sk)

3. Jakub Ťapucha pôsobí v Bratislavskom bábkovom divadle, v Teatro Colorato a v divadle P*AKT ako svetelný dizajnér. Na scéne, keď sa v divadle zhasne, vykresľuje pomocou svetla objekty, postavy, charaktery a vyzdvihuje detaily. Tento druh vnímania prenáša aj do tvorby ilustrácií, malieb, kresieb či grafík. Zameriava sa na drobnôstky okolo seba a poukazuje na ne. Je inšpirovaný najmä vizuálnou stránkou prírody, jej výtvormi, neduhmi a krásami, jej detailom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Teleskop Jamesa Webba boduje: Pozri si vôbec prvú jasnú snímku planéty obiehajúcej mimo slnečnú sústavu
Moiry
Jakub Ťapucha a jeho krásna ilustrácia, ktorá kladie dôraz na detail s prvkami naturizmu. (Zdroj: startlab.sk)

4. Viktória Melišek Storozuk, zakladateľka značky vikimele, sa venuje digitálnemu umeniu vo forme ilustrácii, paternov či interiérového dizajnu, ktorý študuje na Interior design academy of Ireland. Kresbu začala študovať už na strednej umeleckej škole v Trenčíne. Jej špeciálny vzťah ku kresleniu ženských charakterov jej pomáha vyjadriť svoj vnútorný stav, v ktorom sa práve nachádza. Ako sama vraví, toto sú jej básničky.

Moiry
Viktória Melišek Storozuk a jej zobrazenie ženských postáv, v ktorých nachádza súznenie. (Zdroj: startlab.sk)

Autorky básnickej zbierky Moiry

Po krásnom a rôznorodom predstavení ilustrátorov zbierky si poďme predstaviť aj jej autorky, ktoré celej knihe vniesli život a nezabudnuteľnú emóciu.

  1. Jana Mišeková

Okrem písania a prednesu poézie je jej záľubou aj filozofia literárnej tvorby. Dôsledkom tejto lásky k poézii a filozofii je aj dizertačná práca na tému fenoménov poetického jazyka, za ktorú získala v roku 2021 doktorát zo systematickej filozofie na Filozofickej fakulte Trnavskej Univerzity. Svoj vzťah k jazyku a literatúre prehĺbila aj štúdiom klasickej filológie na rovnakej fakulte. Je členkou a spoluzakladateľkou trnavského básnického zoskupenia s názvom Spoetika a editorkou kultúrneho magazínu SpodNás, ktorý mapuje komunity trnavskej umeleckej kultúry.

V roku 2019 vydala svoju prvú zbierku poézie s názvom Monády a v roku 2021 na platforme Greenie knižnice zbierku básní o čase s názvom In illo tempore. V súčasnosti spolupracuje s hudobníkom a producentom Michalom Chrapčiakom (M-CEE) na nahrávaní hudobno-poetickej trilógie s názvom RaPoetri, z ktorej doposiaľ dve EP s názvami Živorodosť a Danterno sú publikované na platformách Bandcamp a Spotify, kde vystupuje pod menom Jana Jana.

2. Klaudia Dočekalová

Je študentkou krajinnej architektúry v Nitre. Inšpiráciou pre jej tvorbu je slovné spojenie praktická poézia života. Svojou umeleckou činnosťou vyzdvihuje krásu každodennosti, čo možno vidieť aj na jej fotografiách priložených k básňam. Taktiež sa snaží poukázať na rôzne problémy spoločnosti. Zapojila sa napríklad do projektu Život na čisto s Milanom Dočekalom – výpoveď o závislosti s hudobným programom pre liečebne, väznice a iné zariadenia. Bola súčasťou edície piatich básnických zbierok pod názvom Malé svety – diplomová práca grafičky a ilustrátorky MgA. Zuzany Čičovej. Organizuje podujatie Píšem! – autorské čítanie poézie v doprovode hudby v spolupráci s DOT. Contemporary Art Gallery v Bratislave. Je súčasťou básnického zoskupenia Spoetika v Trnave a prispieva do kultúrneho magazínu SpodNás.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Halloween na Netflixe: V októbri uvidíme jeden horor za druhým, zaujme miniséria s vrahom aj vojnový veľkofilm

3. Nikola Kozmová

„Sama si volím, čím budem.“
Potvrdením toho je aj fakt, že vyštudovaná technologička obrábania a tvárnenia našla uplatnenie v kultúre. Pôsobila ako komunitná manažérka a riaditeľka trnavského Coworkingu. Jej radosť pre prácu s ľuďmi sa odzrkadlila aj v nasledujúcej pracovnej úlohe na pozícii programovej manažérky kreatívneho centra. Lásku k poézii potvrdzuje nie len táto kniha, ale aj jej nažívanie v básnickom zoskupení Spoetika. Je redaktorkou magazínu SpodNás a pyšnou mamou značky zápisníkov Moje.

Moiry
Autorky zbierky: Nikola Kozmová, Klaudia Dočekalová a Jana Mišeková. (Zdroj: startlab.sk)

V závere majú autorky pre potenciálnych čitateľov len jeden odkaz:

Náš spoločný projekt, zbierka básní troch poetiek, stojí pred finálnym dokončením. Pomôžte nám vyzbierať finančné prostriedky na tlač knižky, jej následné vydanie a vyslanie do sveta na poličky kníhkupectiev.

Ak sa ti páči krásna básnická zbierka Moiry, ktorá je nie len plnohodnotným dielom, ale zároveň aj krásnym projektom, ktorý spája umelcov, ilustrátorov a autorov, knihu si môžeš zakúpiť priamo TU! Zároveň si môžeš vybrať z viacerých možností, a to podporiť kúpu samotnej knihy, mať k nej krásny diár či stáť na samotnom krste knihy a k tomu si pozvať ešte 4 priateľov. Myšlienka tejto básnickej zbierky teda nie je len umelecká, ale nesie v sebe aj šľachetný aspekt pre participáciu a súdržnosť.  

 

Odporúčame