Odborníci bijú na poplach: Nebezpečné baktérie vo vesmíre môžu ohroziť astronautov

Prítomnosť baktérií môže viesť k vážnej infekcií u astronautov (Zdroj: Freepik/freepik)

#Po akejkoľvek prítomnosti živých organizmov vo vesmír pátra ľudstvo od nepamäti. Výskumníci teraz prišli so zaujímavou teóriou, ktorá by ťa mohla zaujímať. Vo vesmíre sa objavili zmutované baktérie, ktoré prenikli až do vesmírnej stanice NASA a podľa odhadov by mohli ohroziť aj posádku astronautov. To, ako proti nim bojovať, zostáva zatiaľ otázkou…

Nemilý objav

Vedci objavili nebezpečné zmutované baktérie, ktoré by mohli na Medzinárodnej vesmírnej stanici napáchať poriadnu škodu. Ohroziť by mohli najmä posádku astronautov na misii, pretože existencia tohto mikroorganizmu sa spája s vážnym infekčným ochorením, na ktoré nezaberajú ani antibiotiká.

Na palube sa neobjavili len tak náhodou. Do rakety si ich nechtiac „pribalila“ samotná posádka. Následne došlo k mutácií organizmov vplyvom vonkajšieho prostredia na vesmírnej stanici – vyššia hladina oxidu uhličitého a iné gravitačné podmienky spôsobili, že baktérie zmutovali a prispôsobili sa podmienkam vo vesmíre.

Nejde o prvý prípad

Skupina spomínaných baktérií môže viesť k infekcií zvanej Enterobacter, ktorá stojí za bežnými zdravotnými ťažkosťami ako napríklad infekciou močových ciest či kože, no môže spôsobiť aj život ohrozujúci stav ako napríklad otravu krvi či zápalu srdcových komôr a chlopní.

Prvýkrát sa podobné mikroorganizmy vo vesmíre objavili ešte v roku 2019, keď bol u astronautov vykonaný hlboký prieskum húb a baktérií prítomných na stanici. Avšak, až teraz sa podarilo odborníkom identifikovať najrozšírenejšiu baktériu spoločne s jej mutáciou – pričom odhalili dokonca až 13 kmeňov zmutovaných baktérií v rámci celej vesmírnej stanice.

Komplikované pátranie

Odborníci si najskôr posvietili na zmeny v baktériách, ku ktorým došlo pri adaptovaní sa na vesmírne prostredie. V druhej fáze prieskumu pristúpili k identifikácii populácie kmeňu škodcov a v poslednej fáze sa venovali podmienkam, ktoré im umožňujú prežiť v takýchto extrémnych podmienkach.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Toto nečakali ani vo sne: Z krátkej expedície sa stala dlhodobá, návrat späť je v nedohľade

„Výsledky štúdie naznačujú, že pod stresom izolované kmene ISS zmutovali a stali sa geneticky a funkčne odlišnými v porovnaní s ich pozemskými náprotivkami,“ uviedla NASA.

Analýzou sa zistilo, že zmutované kmene mali tiež úplne odlišné gény, od tých, ktoré sa našli v pôvodných baktériách. „Genómy baktérie na ISS vykazovali v priemere 4568 génov, čo je výrazne vyšší počet ako priemer 4416 génov nájdených v rovnakých baktériách na Zemi,“ uzatvoril výskumný tím v spomínanej štúdii.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame