V Škótsku začali premávať autonómne autobusy: Dá sa týmto dopravným prostriedkom dôverovať?

Autonómne dopravné prostriedky predstavujú bezpečnejší spôsob prepravy (Zdroj: Pexels.com/Brett Sayles)

#Ak si už absolvoval „zážitkovú jazdu“ s vodičom autobusu, ktorý šiel do prudkých zákrut bez pribrzdenia, tak ťa možno táto trauma posmelí a dáš šancu autonómnemu dopravnému prostriedku. Ľudia v Škótsku majú túto možnosť už od 15. mája tohto roka. Ak chceš vedieť, ako to celé funguje, tak čítaj ďalej!

Uľahčenie hromadnej dopravy

Škótsko je prvou krajinou v Spojenom kráľovstve (a jednou z prvých vo svete), v ktorej zaviedli autonómne jednoposchodové autobusy. Tieto dopravné prostriedky uľahčujú na takmer 23 kilometrovej trase medzi Edinburghom a Fife cestujúcim prestupy medzi vlakovými a električkovými spojmi.

Predpokladá sa, že päť jednopodlažných autonómnych autobusov môže týždenne prepraviť až 10 000 cestujúcich. Sú navyše vybavené senzormi, ktoré im umožňujú jazdiť po vopred zvolených trasách rýchlosťou až 80 km/hod.

Celému projektu s označením CAVForth predchádzali mnohé skúšobné jazdy kyvadlových autonómnych autobusov v Londýne, Cambridge či Birminghame. Pôvodne mal projekt CAVForth začať už v roku 2019, no pandémia zasiahla aj túto oblasť a testovanie začalo až pred rokom.

Na palube sa stále nachádza aj personál

Tieto autobusy majú síce autonómne riadenie, no na ich palubách sa stále nachádzajú dvaja členovia personálu, takže je prípadne zlyhanie technológie skutočne dobre poistené!

Vpredu na mieste vodiča sedí „bezpečnostný vodič“, ktorého úlohou je monitorovanie techniky (a jeho  prítomnosť vyplýva aj z legislatívy Spojeného kráľovstva), a druhý zamestnanec pomáha cestujúcim s nastupovaním, vykladaním batožiny, nákupom lístkov a odpovedá na ich otázky.

Autonómne vozidlá sú zároveň aj bezpečnejšie, pretože sú vybavené kamerami s 360-stupňovými zábermi a rovnako tu neexistuje riziko požitia návykových látok za volantom.

Míľnik, ktorý skutočne nabehá míle!

Výkonná riaditeľka Stagecoach UK Carla Stockton-Jonesová pred oficiálnym spustením dopravy podľa BBC povedala: „Sme nadšení, že môžeme predstaviť prvú autonómnu autobusovú flotilu Spojeného kráľovstva vo východnom Škótsku, kde sa tiež nachádza naše hlavné sídlo a kde sa to všetko pred viac ako 40 rokmi začalo.“

Zároveň dodala: „Sme hrdí na to, že sme s týmto projektom, ktorý predstavuje významný míľnik pre verejnú dopravu, v popredí dopravných inovácií, a tešíme sa, že v najbližších mesiacoch privítame našich zákazníkov na palube.“

Chcela/a by si vyskúšať cestovať autonómnym autobusom?

Sleduj náš Facebook

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame