V komiksovom svete sú legendou: Asterix a Obelix predali stovky miliónov výtlačkov

Asterix a Obelix

Z filmu Asterix a Olympijské hry (Zdroj: Pathé)

#Určite aj ty poznáš známu, pôvodne animovanú dvojicu Asterixa a Obelixa. Týchto dvoch Galov síce dnes vídať v kinách a v televízii skôr v hranej podobe, no vedel si o tom, že boli pôvodne komiksom? Pozri sa na počiatky dua, ktoré zmenilo možno aj tvoje detstvo.

V článku sa dočítaš:

Kto sú Asterix a Obelix?

Asterix a Obelix sú hlavné postavy príbehov z čias zlatej éry Rímskeho impéria. Asterix je v komiksoch vykreslený ako chudý a nízky a vyznačuje sa intelektom, riešením problémov chladnou hlavou, zdržanlivosťou a opatrnosťou. Obelix je jeho opakom a okrem toho, že je zavalitejší, je značne temperamentnejší, nedočkavejší a rád sa na dav rozbúrených vojakov púšťa hlava-nehlava.

Obe postavy žijú v galskej dedinke, ktorá ako jediná na francúzskom území odoláva rímskej nadvláde. Za ich silou sa skrýva čarovný nápoj. Varí ho miestny druid Panoramix (v origináli Getafix). Ten človeku dočasne prepožičia nadľudskú silu.

Každý obyvateľ dediny má meno s koncovkou -ix, ako si si zrejme všimol. Táto prípona odkazuje na -rix, čo znamená v latinčine kráľ a mali ho v menách aj skutoční galskí náčelníci.

Všetko sa začalo v 50. rokoch

Práve Asterix je hlavnou postavou a Obelix ho na jeho cestách viac-menej sprevádza. Celým menom sa volá Asterix le Gaulois a prvýkrát mali ľudia možnosť o ňom čítať v roku 1959. Vo vtedajšom časopise Pilot vyšiel krátky komiks, ktorí si Francúzi ihneď zamilovali, pretože ukazoval statočnosť miestneho obyvateľstva, ktoré bojovalo proti výrazne silnejšiemu nepriateľovi.

Celý príbeh ale začal ešte v roku 1951 v kanceláriách World Press v Bruseli. V sekcii ilustrovaného obsahu sa stretli Albert Uderzo a René Goscinny, ktorí sa považujú za otcov spomínanej dvojice. Prvý diel síce vyšiel až o osem rokov, no bol taký mohutný, že všetky jeho epizódy napokon vydali v jednom zväzku až v roku 1961. Príbeh dostal jednoduchý názov Asterix Galský, respektíve Asterix z Galie (Asterix the Gaul).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Skvost spomedzi komiksov: Neuveríš, za aký balík peňazí sa vydražil tento unikátny výtlačok!

Prvého vydania sa predalo viac ako 6-tisíc kusov. Obrovský úspech zaručil, že tvorcovia sa do príbehov o dvoch Galoch naplno pustili a odštartovali franšízu, ktorá žije už viac ako 60 rokov.

Otcovia komiksov o Asterixovi a Obelixovi - Albert Underzo a René Goscinny
Otcovia komiksov o Asterixovi a Obelixovi Albert Underzo a René Goscinny (Zdroj: GettyImages/Europe Comics)

Komiksy, seriály aj filmy

Od vydania prvého komiksu vychádzali v 60. rokoch diela aspoň raz do roka. Ľudí si získali svojou nebojácnosťou, bojom dobra proti zlu, ale aj štipkou humoru. Keď magazín La Monde zostavoval stovku najlepších kníh 20. storočia, umiestnil prvý z komiksov o Asterixovi a Obelixovi na 23. priečku. Kniha mala len 44 strán.

Po úspechu v tlačenej verzii nasledovali animované seriály a filmy. Prvým a hneď mimoriadne úspešným bol rovnomenný animák Asterix the Gaul, ktorý vyšiel v roku 1967 a mal 68 minút. O rok neskôr ho nasledoval ešte obľúbenejší Asterix a Kleopatra (komiks vyšiel v roku 1965). Takto sa galskí hrdinovia dostali k publiku na celom svete a stali sa veľkou značkou.

Podľa niektorých zdrojov patrí tento komiks medzi najpredávanejšie na svete, keďže dovedna sa ľuďom dostalo do rúk zhruba 380 miliónov kusov. 

Hľadanie galskej dediny

Uderzo a Goscinny chceli vytvoriť komiks, ktorý by stvárňoval síce skutočné, no mierne upravené dejiny Francúzska. Základom bolo teda vytvoriť miesto, kde sa bude príbeh odohrávať. Myšlienka galskej dediny skrsla v hlavne Uderza. Ide o rovnaké miesto, kde sa spoločne s bratom skrýval počas druhej svetovej vojny.

Podľa kresieb v komikse je zrejmé, že dedina sa nachádza v zálive Amorica, ktorá leží na severozápade Francúzska. Aj keď je konkrétna dedina skôr výplodom fantázie autorov, na pobreží sa skutočne nachádza zopár dedín. Za najpravdepodobnejšiu alternatívu sa považuje mesto Pleherel-Plage-Vieux Bourg, ktoré leží v dnešnom Bretónsku.

Napriek tomu je zrejmé, že žiadna dedina v skutočnosti Rimanom dlho neodporovala. Neexistujú nijaké historické záznamy, ktoré by Bretóncov radili k udatným bojovníkov a v týchto miestach sa dokonca mal nachádzať aj samotný rímsky tábor. Francúzi sú považovaní za tvrdohlavý národ, keby si niektorému povedal, že ich galská dedina nemá žiadne reálne základy, možno by sa s tebou aj pobil.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Existovali mobilné telefóny skôr, než sa predpokladá? Tento 100-ročný komiks zobrazuje dávnu predpoveď!
Galská dedina podľa Google Earth a pôvodnému komiksu
Galská dedina podľa Google Earth a pôvodnému komiksu (Zdroj: Europe Comics)

Keď Rimania dobývali Európu

Napriek tomu sa našla dedina, ktorá by organizáciou zástavby zodpovedala pôvodnému galskému mestečku z komiksov o Asterixovi a Obelixovu. Nenachádza sa však vo Francúzsku, ale v srdci Španielska a volá sa Numantia. Nielenže sa ponáša okrúhlym pôdorysom, ale skutočne kedysi odolávala Rimanom. Avšak nie odvahou, ale zabarikádovaním sa v jej útrobách.

Historici uvádzajú, že pri tomto meste zahynulo až 60-tisíc Rimanov, než bolo konečne dobyté. Numantiu prirovnávajú napríklad ku Kartágu. Mali spoločný nielen dlhý odpor, ale aj patriarchát a spoločenskú organizovanosť. Komiks o Galoch tak možno považovať za pomerme dosť prikreslenú históriu. To však nebráni tomu, aby sme jej s troškou fantázie dokázali uveriť.

Jeden nápoj pije, druhý doň spadol

Obaja hlavní hrdinovia sa nelíšia len vzhľadom a povahou, ale aj užívaním takzvaného čarovného nápoja. Ten dodáva silu, proti ktorej nemajú ani Rimania šancu. Každý Gal vrátane Asterixa musí nápoj piť, inak je považovaný za bežného smrteľníka. Obelix však nie.

Ten je dostatočne silný aj bez pitia čarovného nápoja. Ako malý totiž spadol do kotla, v ktorom sa nápoj varí, a údajne sa v ňom tak vykúpal, že už ho ďalej piť nemusí. Táto udalosť spôsobila, že Obelix má neustále nadprirodzenú silu. Možno aj preto je nebojácny a rieši problémy po svojom.

Asterix cestuje po svete

Asterix a Obelix mali skutočne nabitý život. V komiksoch precestovali prevažnú časť Európy. Zo svojho pôvodného domova vo Francúzsku sa dostali napríklad do Talianska do súboja gladiátorov, stretli sa s Kleopatrou, bojovali proti Britom, zúčastnili sa olympijských hier, prešli sa švajčiarskymi Alpami, zavítali na Korziku, zastavili sa v Belgicku a jeden diel sa dokonca celý odohráva na mori.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Existovali mobilné telefóny skôr, než sa predpokladá? Tento 100-ročný komiks zobrazuje dávnu predpoveď!

Až do 29. dielu fungovalo striedanie prostredia. Párne zväzky sa odohrávali v zahraničí a hrdinovia v nich neustále cestovali a nepárne v rodnej galskej dedinke, ktorú obraňovali proti Rimanom. Séria bola preložená do viac ako 100 jazykov vrátane slovenčiny a napríklad obľúbený diel s Kleopatrou nájdeš aj dnes v kníhkupectvách.

Strana z pôvodného komiksu o Asterixovi a Obelixovi v anglickom preklade
Strana z pôvodného komiksu o Asterixovi a Obelixovi v anglickom preklade (Zdroj: Pinterest)

39 komiksov

Aktuálne v čase písania tohto článku vzniklo 39 komiksov o Asterixovi a Obelixovi v hlavnej sérii a tri vedľajšie špeciálne vydania. Nie všetky však vymýšľala a ilustrovala pôvodná dvojica Uderzo s Goscinnym. Sú autormi čísel 1 až 24, 32 a 34. Medziobdobie, teda 25 až 31 a 33, ilustroval len Uderzo. Od čísla 35, teda od roku 2013, sa na komiksoch podieľajú Jean-Yves Ferri a Didier Conrad.

Goscinny zomrel v roku 1977 a vtedy sa niť s pravidelným vydávaním pretrhla. Spomínali sme, že Uderzo sa staral o komiksy sám. Neskôr svoje dielo prenechal novej dvojici. Zomrel v roku 2020 a aj keď obaja otcovia galských priateľov už nežijú, ich odkaz nájdeš všade okolo seba dodnes.

Súčasná podoba Asterixa a Obelixa

Nové milénium so sebou prinieslo aj nové projekty z dielne francúzskeho štúdia Pathé, ktoré vyrába a distribuuje hrané filmy. Zďaleka najpopulárnejšiu podobu majú súčasne celovečerné hrané snímky s Asterixom a Obelixom. Prvá z nich s podtitulom „kontra Cézar“ vyšla v roku 1999, v ktorej si ústrednú dvojicu zahrali Christian Clavier a Gérard Depardieu.

Súbežne s filmami však vychádzajú aj herné adaptácie, aj keď ide prevažne o indie hry zamerané na skákanie a mlátenie nepriateľov. Dodnes sú populárne aj animované filmy, ktoré už dosahujú dĺžku do 90 minút a za posledných 10 rokov vyšlo päť nových komiksov (posledný v roku 2021).

Fanúšikov zrejme nepotešila správa, že v roku 2023 spoločne s novým hraným filmom Asterix a Obelix: Ríša stredu, prišlo k preobsadeniu Obelixa. K tejto postave neodmysliteľne patril Depardieu, ale pre vyšší vek ho už stvárňuje Gilles Lellouche. Na poste Asterixa dochádzalo, naopak, k častému preobsadzovaniu. V najnovšom filme zavítali Galovia po prvýkrát do Číny.

Máš rád Asterixa a Obelixa?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, europecomics.com, asterix.com, britannica.com
Odporúčame