Apple pokračuje v redukovaní: Nové iPhony by mali prísť o fyzickú SIM kartu a káblové nabíjanie!

iPhony by mali prísť o fyzickú SIM kartu

iPhony by mali prísť o fyzickú SIM kartu (Zdroj: Unsplash.com/Brett Jordan)

#Apple je majstrom v nastoľovaní nových trendov. Aj keď sa konkurenčné spoločnosti často smejú na ich úkor, po rokoch uznajú porážku a vydajú sa ich cestou. Podobne tomu bolo, keď americký výrobca odstránil výstup jack pre slúchadlá čí na nabíjačku v balení. Ostatné spoločnosti na bavili na ich úkor. A dnešná realita? Žiadna nová vlajka neponúka v balení nabíjačku a v smartfóne jack. Zaujímavé.

Taktiež si spomeňme na microSD slot pre možnosť rozšírenia úložiska. Napríklad Samsung sa ním vždy hrdo pýšil. Dnes by si len ťažko našiel vo vyššej cenovej kategórii smartfón s možnosť rozšírenia úložiska pomocou microSD. Všetko dnes fičí na cloude a Apple to dobre vedel už od roku 2007, keď Steve Jobs predstavil vôbec prvý iPhone.


Ľudia prepadli najmenšiemu 5G smartfónu na trhu: Aké sú výhody aj nevýhody Apple iPhone 12 mini?


Apple znova mení pravidlá

Najnovšie sa hovorí o ďalšej redukcii zo strany Apple. Podľa interných zdrojov by už budúci rok mali iPhony prísť o fyzickú SIM kartu. Na začiatok by sa zmena mala týkať len modelov Pro. Miesto fyzickej SIM karty ponúkne Apple možnosť dvoch eSIM. Duály systém teda ostane, no miesto jednej fyzickej karty a jednej eSIM (takto fungujú iPhony teraz) nebudeme mať možnosť vložiť malú kartičku do zariadenia.

Pre Apple bude dôležité vyriešiť, či budú samotní operátori schopní ponúknuť miliónoch nových eSIM. Na Slovensku sa to nemusí javiť ako problém, no vezmi si takú Indiu či Čínu, kde by pribúdali milióny používateľov denne. Aj keď Apple tradične nič nepotvrdil, už dávnejšie sa o tom preriekol. Navyše leaky, ktoré v minulých rokoch hovorili o bezdrôtových slúchadlách či absencie nabíjačky sa ukázali ako pravdivé.

Absencia fyzickej SIM karty by mala prísť s iPhonom 15 Pro
Absencia fyzickej SIM karty by mala prísť s iPhonom 15 Pro (Zdroj: Apple)

Nový štandard v nabíjaní

Redukcia fyzickej SIM nie je jediné, o čo Applu (a neskôr aj ostatným) ide. Šepká sa aj o zmenách v nabíjaní. Európska únia zaviedla jednotné používanie USB-C potrov, čo značne ovplyvnilo výrobu nových iPhonov. Apple nemalo na výber a  muselo presedlať na iPhony s týmto výstupom. Očakáva sa však, že by nové smartfóny nemali vôbec žiadny výstup na nabíjanie ani na prenos dát.

Apple je na bezdrôtovosť pripravený. Má svoje magnetické MagSafe nabíjačky a dáta medzi počítačom a smartfónov dokáže bez väčších komplikácii taktiež prenášať bez káblu. Otázkou je, ako je na tom konkurencia. Možno sa Applu niekedy smejeme, keď ich nové iPhony vyzerajú na nerozoznanie od minuloročných modelov, no v inováciách sú o krok pred ostatnými. A tentokrát chcú odskočiť poriadne ďaleko.

Apple je na bezdrôtové nabíjanie pripravené
Apple je na bezdrôtové nabíjanie pripravené (Zdroj: Apple)

Aká bude budúcnosť?

Boli časy, keď ľudia sledovali Vesmírnu odyseu a videli v nej dotykový tablet. „Nemožné,“ povedali by mnohí. A sme tu, v roku 2022, kde máme kapacitný displej už aj na hodinkách za babku. Apple sa snaží čo najviac zredukovať vstupy a výstupy svojich zariadení. Len tak vedia časom zväčšiť batériu, zvýšiť úložisko, zlepšiť už tak parádny procesor, zdvihnúť RAM, ponúknuť viac jadier v grafickej karte a podobne.

Či chceme alebo nechceme, v najbližších rokoch sa tak stane. Absencia fyzickej SIM by mala prísť už s iPhonom 15 Pro (jeseň 2023). Ešte nevieme, kedy Apple plánuje ukončiť éru nabíjania káblom. Ak sa tak ale raz stane (a ono to príde rýchlejšie než si možno myslíme), do roka a do dňa zvolia rovnakú taktiku aj tí konkurenti, ktorí sa Apple vysmievajú najviac.

Zdroj: hashtag.sk, blogdoiphone.com
Odporúčame