Apple znovu recykluje a dobieha: iPhone 13 je zabudnuteľný smartfón, ktorého kúpu radšej zváž

Vyšiel nový iPhone 13 a my sme skeptickí

Vyšiel nový iPhone 13 a my sme skeptickí (Zdroj: Apple)

#Je september a fanúšikovia smartfónov s odhryznutým jabĺčkom znovu čakajú na odhalenie nových mobilov. Ďalšia generácia iPhonov je tu. Apple dostal minulý rok množstvo výčitiek, pretože ich stáli zákazníci chceli jednoducho viac. Boli ich prosby tentokrát vyslyšané? Na scéne sa objavil iPhone 13, ktorý ale podľa nás narobí viac škody ako úžitku.


Predná kamera pod displejom a žiadny výrez? To je nový Xiaomi Mi Mix 4, ktorý poteší fanúšikov dizajnu aj výkonu


iPhone 13 / 13 mini

Neboj sa, nebudem ťa tu zasypávať parametrami, ktoré aj tak dnes už nemajú príliš veľký význam. Apple sa rád pochváli tým, že ich čip je najrýchlejší na trhu, iOS je najspoľahlivejší operačný systém a všetky ich parametre sú lepšie o 50 %. Kto to ale chce dokola počúvať? Klasicky nám znova chýba kapacita batérie, Apple jednoducho zverejnil informáciu, že nový iPhone 13 vydrží o dve a pol hodiny dlhšie ako starší model. Batéria bude znova jeden obrovský problém. Fixnúť ho budeš musieť magnetickým MagSafe.

Model 13 mini poteší, ale čo reálne od minulého roku pridal? Pár pixelov do displeja, novší čip a aktualizáciu na iOS 15? To je samozrejmosť, nie pýcha a oporný pilier nových modelov. K dizajnu – predný výrez sa zúžil, no podľa prvých informácii asi tak o 3-4 milimetre. Všimneš si to voľným okom? Určite nie. Na druhej strane fotoaparát prešiel drastickou zmenou, a to umiestnením wide objektívu na diagonálnu stranu. Ďakujeme, že aspoň toto Apple urobil, inak by ho od predchádzajúceho nerozoznali ani samotný dizajnéri.

Mini vo verzii 128 GB kúpiš za 799 eur a „štandardný“ iPhone 13 od 899 eur. Stovku si priplatíš za trošku väčší displej a možno pár miliampérov v batérii viac. Presné číslo však Apple zatiaľ neprezradil, ale určite nebude veľké. Pýšiť sa technológiami Wi-Fi 6, 5G či odolným sklom v tele za takmer tisícku je výsmech. iPhone 13 a 13 mini, na ktoré Apple zrejme kašle, neprešli takou zmenou, aby si ich ihneď utekal vymeniť za svoj minuloročný model.

iPhone 13 Pro / Pro Max

Poďme teda k verzii, kde vidíme nejaké reálne zmeny. O dizajne hovoriť nebudem, sám vieš, že sa nijako nezmenil, ak nerátaš zväčšenie výstupu pre foťáky. Displej disponuje zopár pixelmi navyše. No a konečne sme sa dočkali 120 Hz obnovovacej frekvencie. Apple zrejme zistil, že ide o trend, ktorý je v nových smartfónoch žiadaný a vedia ho ponúknuť aj oveľa lacnejšie modely. Škoda, že ho nájdeš len vo verzii Pro. Ak nebude mať zariadenie dobrú batériu (aspoň 4500 mAh), bojím sa, že sľubovaný deň na jedno nabitie nevydrží.

Nový 6-jadrový čip Bionic A15 je najlepší na trhu v oblasti smartfónov. Využiť ho máš na viacero funkcií. Jednou z nich je Cinematic Mode na zadných foťákoch. V podstate vo videu budeš vedieť manuálne aj automaticky preostrovať počas nakrúcania, ale aj počas editu. Ak si ale kupuješ iPhone 13 Pro kvôli fotkám a videu, nerob to. Za 1500 eur si kúpiš parádnu full-frame zrkadlovku so slušným objektívom. Nenaleť na všetky tie propagačné videá, v ktorých „bežní“ ľudia nakrúcajú film na iPhone 13. Vo väčšine prípadov majú zariadenie pevne zabudované na Roninovi a ovládajú ho externým displejom.

Najlacnejšia 128 GB verzia modelu Pro stojí 1149 eur. Ak chceš prejsť do Apple alebo si si už dlhší čas nekúpil nový smartfón, nie je to zlá voľba. Ľudia, ktorí vlastnia model 12 Pro či novinky od Samsungu však budú sklamaní. Ušetri si peniaze a počkaj na reálnu zmenu. iPhone 13 Pro Max dokonca ponúka aj verziu s 1 TB úložiskom za 1829 eur. Osobne nedokážem využiť 500 GB na notebooku, keďže filmy aj hudba sa dnes streamujú cez internet. 1 TB je však pripravené pre nadšencov, ktorí chcú nakrútiť svoje storky z dovolenky v 4K, Dolby Vision a Cinematic Mode a následne si ich už nikdy nepozrieť.

Apple volí defenzívnu taktiku

V čase, keď Samsung s Motorolou predstavujú úspešné sklápateľné smartfóny a Xiaomi prekrýva selfie kameru displejom, Apple len nečinne stojí a prizerá sa. Podľa posledných dvoch rokov to vyzerá, že americká spoločnosť akoby čakala na novú technológiu, ktorá sa ujme. Nechce riskovať, aby si nepokazila reputáciu. Ľudia však začínajú zisťovať, že iPhone 13 je naozaj len kopírka s pár menšími zmenami, aj to nie vždy k lepšiemu. V mojich očiach bol kedysi Apple niečo viac, no v posledných rokoch sa z neho stáva Electronic Arts v smartfónovom odvetví.

Vážne chceš vyhodiť do vzduchu ďalšiu tisícku? Ak to urobíš, dáš Applu signál že to, čo robia je správne a budú v tom pokračovať. Zmeny sa nedočkáme. Defenzívna taktika americkému gigantovi vyhovuje, pretože svoju fanbase má a ich tržby a akcie neustále rastú. Nebudem ťa odrádzať od kúpy, ty vieš najlepšie ako hospodáriť so svojimi peniazmi, daj si však pozor, aby si tentokrát neostal sklamaný.

Zdroj: hashtag.sk, Apple
Odporúčame