Ako predĺžiš životnosť batérie svojho IPhonu? Nenechávaj ho celú noc na nabíjačke

mobil pripojený na nabíjačku

Pokiaľ máš celú noc mobil zapojený na nabíjačke, znižuješ životnosť jeho batérie (Zdroj: Pexels/Hasan Albari)

#Možno si aj ty nabíjaš svoj mobilný telefón počas noci. Expert na technológie Adrian Kingsley-Hughes tvrdí, že iPhonom tento zvyk škodí.

Apple do verzie operačného systému iOS 13 a vyššie zakomponoval funkciu optimalizovaného nabíjania. Tá je navrhnutá tak, aby redukovala opotrebenie batérie a predĺžila jej životnosť tak, že znižuje čas, počas ktorého je batéria plne nabitá.


Mobil Nothing Phone 1 si zaručene s ničím nespletieš: Novinka vyzerá ako iPhone bez zadného skla


Pokročilá funkcia

Ak je funkcia aktivovaná, rýchlosť nabíjania sa po dosiahnutí 80 percent znižuje. Systém dokáže odpozorovať, ako často a ako dlho užívateľ zvykne svoj telefón nabíjať. Keď predpovedá, že telefón bude zapojený dlhší čas, funkcia optimalizovaného nabíjania sa automaticky aktivuje. Tento algoritmus má zabezpečiť , aby sa telefón plne nabil, ale aby nebol plne nabitý príliš dlho zapojený na nabíjačke, uvádza portál Ladbible.

Prečo je teda zlé nechávať mobil nabíjať sa celú noc? Kingsley-Hughes má na to jasnú odpoveď. Kvôli teplu. To je podľa neho nepriateľom batérií.  Keď je iPhone pripojený k nabíjačke, ohrieva sa. Zvyčajne sa jeho teplota zvýši len o niekoľko stupňov, no keď sa tak deje každú noc, životnosť batérie to ovplyvniť môže. Kingsley-Hughes teda k nabíjaniu iPhonov odporúča pristupovať inak.

„Pri používaní štandardnej nabíjačky sa batéria iPhonu dobije z 0 percent na 50 percent za 30 minút. Kompletné nabitie netrvá ani dve hodiny.  Pri takejto rýchlosti nabíjania nemá zmysel mať telefón zapojený 8 hodín.,“  uvádza vo svojom článku na stránke Zdnet. „Svoj iPhone dám ráno, keď vstanem, nabíjať na nejakých 30 až 45 minút. Poobede ho dám nabíjať ešte na zhruba 30 minút, aby dosiahol 80 percent. To mi zvyčajne vydrží do ďalšieho rána.“

dva mobily pripojené káblom
Aj k nabíjaniu batérie treba pristupovať s rozumom (Zdroj: Unsplash/Steve Johnson)

Negatívne vplývajú aj vysoké horúčavy

Kingsley-Hughes je s týmto systémom spokojný a verí, že spôsobuje menšiu záťaž aj baterke v jeho iPhone. Vyžaduje si to však aj istú dávku plánovania a ideálne aj ďalšiu nabíjačku v práci či v aute. Určite nebude vyhovovať ľuďom, ktorí si ráno radi dlhšie pospia a vstávajú len tesne pred tým, ako musia vyraziť z domu.

Aj vysoké letné horúčavy môžu vplývať na naše mobily. Apple napríklad jasne uvádza, že ich zariadenia sa majú používať pri teplotách od 0 °C až 35 °C. Teploty mimo tejto škály môžu dočasne ovplyvniť správanie telefónu.

 


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, ladbible.com, zdnet.com
Odporúčame