Predná kamera pod displejom a žiadny výrez? To je nový Xiaomi Mi Mix 4, ktorý poteší fanúšikov dizajnu aj výkonu

Smartfón Xiaomi Mi Mix 4 má selfie kameru pod displejom

Smartfón Xiaomi Mi Mix 4 má selfie kameru pod displejom (Zdroj: Xiaomi)

#Spoločnosť Xiaomi už dlhší čas valcuje slovenský trh smartfónov. Ponúka sériu Redmi, z ktorých si dokážeš vybrať nový telefón za zlomok ceny. Ich séria Mi však vie občas priniesť niečo, čo hladko zatieni konkurenciu Huawei, Samsung či dokonca Apple. Preto sa dnes bližšie pozrieme na novinku Xiaomi Mi Mix 4. Prekvapí nielen výkonom, ale najmä dokonalým prekrytím selfie kamery displejom.


Nová konkurencia Apple a Samsungu prichádza od Xiaomi: Tento smartfón prekoná aj drahé high-end modely


Krásny zvonku

Dizajnové prevedenie sa od predchádzajúcich modelov série Mi príliš nemení. Zadná strana ponúka obrovský výrez pre trojitú kameru, z ktorej hlavný 108 Mpx snímač fotí krásne fotky za akýchkoľvek podmienok a nakrúca v 8K@30fps, respektíve v 4K@60fps. Nechýba vodotesná bezpečnosť IP53, najlepšie krytie Gorilla Glass Victus či hliníkový rám. Tento kúsok vydrží množstvo pádov aj potápaní. Dostupný je v čiernej, sivej a bielej farbe.

Teba však určite zaujíma ten displej. Ide o 6.67-palcový AMOLED panel s Full HD+ rozlíšením, HDR 10+ a 120 Hz. V jeho spodnej časti sa skrýva čítačka odtlačkov prstov, no a tej vrchnej práve selfie objektív skrytý pod displejom. Tá má podľa výrobcu 20 Mpx snímač s Full HD záznamom. Xiaomi Mi Mix 4 je prvé zariadenie na trhu s touto technológiou. V čase čítania tohto článku určite nájdeš aj iné podobné telefóny (vrátane novinky Samsung Z Fold 3), Xiaomi však augustovým dátumom vydania všetkých predbehol. A jeho prekrytie displejom je mimochodom najlepšie a nevšimneš si ho okamžite ako na spomínanom Z Fold 3.

Mi Mix 4 má krásny displej bez zbytočného výrezu
Mi Mix 4 má krásny displej bez zbytočného výrezu (Zdroj: Xiaomi)

Silný zvnútra

Nebol by to však Xiaomi, aby do svojho špičkového smartfónu nedal najnovšie a najmodernejšie komponenty. Vnútri nájdeš 8-jadrový 5 nm procesor Snapdragon 888+ a 8, respektíve 12 GB RAM. Voliť si môžeš aj úložisko a to medzi 128, 256 a 512 GB. Osobne odporúčam zlatú strednú cestu. Tieto komponenty budú poháňať Android 11 s rozhraním MiUI 12.5. My mu z tejto stránky rozhodne nemáme čo vytknúť.

Niečo si však povedzme k nabíjaniu, v ktorom Xiaomi už dlho vedie a Mi Mix 4 nie je výnimkou. Mobil disponuje 4500 mAh batériou, čo nie je málo, ale kvôli 120 Hz displeju ide stále len o jednodenný telefón. Poteší však fast charging – bezdrôtové rýchle nabíjanie ponúka 50W prenos, ktorý nabije 100 % za 28 minút a káblové rýchle nabíjanie so 120W ti doplní šťavu už za 15 minút. Hovoríme síce o drahých nabíjačkách, ktoré si musíš dokúpiť, ale oproti hodinu a pol trvajúcemu Samsungu či Apple to rozhodne stojí za to.

Vyber si z viacerých farebných verzii
Vyber si z viacerých farebných verzii (Zdroj: Xiaomi)

Tak tu je háčik…

Dokonalý telefón neexistuje. Každý máme svojho obľúbenca, ktorému však musíme odpustiť napríklad slabšiu batériu, chýbajúci port jack, slabšiu obnovovaciu frekvenciu či iné drobnosti. Aj Xiaomi stavil na kompromisy a pri Mi Mix 4 ich budeš musieť urobiť. Nebudeme nasilu kritizovať ťažké 225 gramové prevedenie, nemôžeme chcieť silný mobil, ktorý je ľahký ako pierko. Taktiež si odpustíme zbytočné poznámky o nevyužiteľnom 8K videu a teleobjektíve.

Problém je skrytý v samotnej kamere, ktorá telefón preslavuje. Fotky spoza pixelov nie sú dobré. Často ich uvidíš vyblednuté, zle zaostrené a prehnane mäkké. Na nočné fotky radšej zabudni, predná kamera Mi Mix 4 má problém zachytiť aj osvetlené objekty v tme. Na instagram sa s ním fotiť určite nebudeš. Kamera je použiteľná maximálne na nevyhnutné videohovory. Táto technológia je ešte stále vo vývoji, takže buď si počkaj na vylepšené modely alebo si telefón kúp s vedomím tohto kompromisu.

Výrez na kameru je stále obrovský
Výrez na kameru je stále obrovský (Zdroj: Xiaomi)

Pozeráme sa na budúcnosť selfie kamery?

iPhone X bol prvý model od Apple s horným výrezom v displeji. Galaxy S10 bol zasa prvý od Samsungu s kruhovým výrezom. Inak to vtedy nešlo. Mnoho ľudí však nechce kupovať mobil za tisíc eur, keď sa im výrez jednoducho nepáči a odstránenie selfie kamery nie je riešenie. Áno, pozeráme sa na budúcnosť predných displejov, či sa ti to páči alebo nie. Ešte však nejaké dva-tri roky potrvá, kým táto technológie prejde množstvom vylepšení natoľko, aby bola použiteľná a dostupná pre každého.

Xiaomi Mi Mix 4 je zatiaľ dostupný len na čínskom trhu a jeho objednávka ťa vyjde v prepočte na 950 eur. Čínsky gigant priniesol niečo nové, inšpiratívne a hlavne prelomové. Pomaly môžeš zamávať starým výrezom na displeji, pretože každý výrobca smartfónov pochopí, že toto je cesta a do spomínanej technológie naleje milióny. Či už si fanúšikom Apple, Samsungu, Huawei či spomínaného Xiaomi, predný displej so selfie za svetelným panelom je budúcnosť, ktorá sa časom stane bežná ako trojobjektívové smartfóny.

Zdroj: hashtag.sk, gsmarena.com, Android Authority
Odporúčame