Apple predstavuje nové modely iPadov Pro: Parametrami zatienia aj tvoj počítač, z tej ceny však odpadneš

Apple predstavuje nový iPad Pro pre rok 2021

Apple predstavuje nový iPad Pro pre rok 2021 (Zdroj: Apple)

#Posledný Apple Event, ktorý okrem iného predstavil aj novú rady Macov, sme mali možnosť vidieť koncom apríla. Jeho samostatnou kapitolou sa však okrem ich stolných počítačov stala aj najnovšia rada modelov iPad Pro pre rok 2021. Ich jednoduché dizajnové spracovanie upúta každého fanúšika Apple a parametre spoločne s bezkonkurenčne najlepším čipom sa hravo vyrovnajú aj drahým notebookom.


Apple tvrdí, že nové AirPods Pro za 270 eur sú prevratné: Sú naozaj tieto slúchádlá výnimočné?


Neobyčajné spracovanie a najlepší čip

Už na prvý pohľad je najnovší iPad luxusom. Vyrobený je zo 100 % recyklovaného hliníka. Jednak je chladný na dotyk, ale aj odolný voči nárazom. Konektory, mikrofón či nabíjanie sú už štandardne umiestnené strategicky tak, aby ti nezavadzali, ale aj aby si ich mal vždy po ruke. Dizajn a spracovanie fotoaparátu sa nápadne podobné na nové rady iPhonov a Apple tak dizajnovo znova dobieha svoje najnovšie módne trendy.

Srdcom celého systému sa stal najnovší čip M1, ktorý je nielen výkonný, ale aj úsporný. Oproti poslednej sérii iPadov sľubuje až o 50 % vyšší výkon, ktorý bude poháňať 8-jadrový procesor. Čo sa týka grafiky a hrania hier, poteší taktiež informácia o 40 % navýšení grafického výkonu a taktiež skrátenie času pri otváraní aplikácii či samotných hier.

Apple ukázalo svoju novinku na aprílovej konferencii
Apple ukázalo svoju novinku na aprílovej konferencii (Zdroj: Apple)

Parametre, ktoré prekvapia

Spomínali sme 8-jadrové CPU s čipom M1. Poďme sa však bližšie pozrieť aj na samotnú operačnú pamäť, teda RAM. Tá sa od modelu k modelu líši, pričom najlacnejšia verzia ponúka 8 GB. Táto hodnota sa ľahko vyrovná lepším kancelárskym notebookom či počítačom. Pri cenovo drahších modeloch však dostaneš až 16 GB RAM. Apple môže by hrdý na to, že do tak úzkeho tela dokázal dostať toľko výkonu.

Zaujímavé je aj rozlíšenie displeja. To sa tiež bude meniť v závislosti od ceny, stačí ale snáď napísať, že sa pohybuje medzi 2K a 3K – celkom slušné na 11 palcový tablet, čo myslíš? Apple zároveň predstavilo ich nový typ Liquid Retina displej s LED podsvietením a technológiou True Tone, ktorá optimalizuje farebnú teplotu v závislosti od svetelných podmienok.

Nová generácia iPadov disponuje dvoma fotoaparátmi – 12 Mpx širokouhlým a 10 Mpx ultraširokým. Nezabudnuteľné momenty teda kvalitne odfotíš aj tabletom, a to nie je vždy pri týchto zariadeniach samozrejmosťou. Milovníkov filmov poteší technológia Dolby Atmos v kombinácii so 4 reproduktormi. Nezabudni, že pri kúpe nového zariadenia od Apple stále platí akcia ročného predplatného Apple TV+ v cene.

Kompatibilita so špeciálnou klávesnicou je zaručená
Kompatibilita so špeciálnou klávesnicou je zaručená (Zdroj: Apple)

Pätica základných modelov

Apple dá do predaja až päť rôznych modelov a ich cena sa bude odvíjať v závislosti od úložiska, 5G siete či veľkosti displeja. Základný model iPad Pro bude disponovať 128 GB úložiskom, 11 palcovým displejom a 8 GB RAM. Tento variant však nebude obsahovať možnosť 5G, takže ak plánuješ nad kúpou do budúcna, dobre si rozmysli, ktorý model si zaobstaráš – 5G je totiž budúcnosť, či sa ti to páči alebo nie.

Na výber bude taktiež až farebné prevedenie, ak sa teda dve možnosti dajú nazvať výberom. Môžeš si zvoliť medzi striebornou a vesmírnou sivou. Tmavšia sivá vyzerá síce elegantnejšie, strieborná je ale podľa nás krajšia – výber ale necháme čisto na tebe. Ostáva ti len pouvažovať nad veľkosťou displeja a dobre porozmýšľaj aj nad cenou, ktorú zaplatíš, pretože, ako je pri Apple už zvykom, tá nebude nízka.

Nový iPad Pro je vhodný na prácu z domu, aj na ďaleké cesty
Nový iPad Pro je vhodný na prácu z domu, aj na ďaleké cesty (Zdroj: Apple)

Úložisko definuje cenu

Teraz ti predstavíme všetky modely a ich nacenenie v závislosti od interného úložiska. Priprav sa na poriadne pálky, za ktoré však dostaneš aj vysokokvalitné produkty. Cena sa navyšuje aj pri výbere väčšieho 13 palcového modelu.

128 GB – cena od 889€ (1049€ s 5G)

256 GB – cena od 989€ (1159€ s 5G)

512 GB – cena od 1199€ (1379€ s 5G)

1 TB – cena od 1639€ (1799€ s 5G)

2 TB – cena od 2069€ (2229€ s 5G)

Do predaja sa nové iPady dostanú v druhej polovici mája.

Čo hovoríš na parametre a nacenenie nových iPadov Pro ty? Uvažuješ nad kúpou? Daj nám vedieť do komentára.

Zdroj: hashtag.sk, apple.com
Odporúčame