Jedz pestro a farebnejšie: Ktoré potraviny by ti určite nemali chýbať na tanieri?

Neexistuje lepší a horší antioxidant. Tvoje telo potrebuje prijať viacero druhov (Zdroj: Freepik/freepik)

#Antioxidanty nájdeš dnes už takmer všade. V jedle, vo forme výživových doplnkov, či v kozmetických produktoch. Sú to zlúčeniny, ktoré sa prirodzene vyskytujú najmä v rastlinách. Ľudské telo ich potrebuje pre niektoré bunkové procesy… Akú majú úlohu v ceste za zdravím? A akými spôsobmi je najlepšie ich zaradiť do stravy?

Chránia ťa

Antioxidanty chránia telo pred invazívnymi patogénmi – neutralizáciou prebytočných voľných radikálov, ktoré môžu poškodiť bunky. Okrem toho majú iné zdravotné benefity: bojujú proti zápalom, pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi a podporujú imunitný systém.

Bežné antioxidanty nachádzajúce sa v prírodných potravinách zahŕňajú betakarotény, flavonoidy, polyfenoly, vitamíny C a E a selén.

Čím farebnejšie, tým lepšie

Neexistuje lepší a horší antioxidant. Tvoje telo potrebuje prijať viacero druhov. Preto odborníci odporúčajú pridať do jedálnička toľko farieb, koľko len môžeš.

 „Rôznofarebné ovocie a zelenina obsahujú rôzne vitamíny a minerály. Zamerajte sa teda na vyváženú a pestrú stravu s dostatkom ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a tukov,“ navrhuje odborníčka na výživu.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Chel’s Caribbean Kitchen (@chels_caribbean_kitchen)

 

Čo teda konzumovať?

Fazuľa -  super zdroj vlákniny a bielkovín. Okrem nich obsahuje aj flavonoidy a polyfenoly. Červená fazuľa obsahuje flavonoid nazývaný antokyán, ktorý pomáha so zachytávaním voľných radikálov. Čierne fazule a pinto fazuľa obsahujú kaempferol, quercetín a saponíny – všetky majú antioxidačné vlastnosti.

Bobuľové ovocie - všetky druhy bobuľového ovocia, najmä čučoriedky, černice, jahody a maliny, sú výborným zdrojom antioxidantov, ako sú antokyány, kyselina ellagová, quercetín a resveratrol. Všetky majú protizápalové vlastnosti a chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

Cesnak – obsahuje najsilnejší antioxidant na svete, alicín. Okrem toho je tiež nabitý ďalšími antioxidantmi, ako je alylcysteín a alyldisulfid, ktoré pomáhajú znížiť oxidáciu lipoproteínov a podporujú obranný mechanizmus tela proti škodlivinám.

Sušené slivky - obsahujú kyseliny chlorogénovú a neochlorogénovú, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko rakoviny. Okrem toho sú sušené slivky dobrým zdrojom vlákniny, železa, horčíka, draslíka a vitamínu K, ktorý podporuje zdravie kostí.

Orechy - pekanové orechy, vlašské orechy a gaštany majú najvyšší obsah antioxidantov spomedzi všetkých orechov.

Semená - tekvicové semienka sú jedným z najlepších zdrojov srdcu prospešných antioxidantov, ako sú karotenoidy a vitamín E. Slnečnicové semienka obsahujú významné množstvo selénu, vitamínu E a zinku, ktoré posilňujú zdravie mozgu. Medzi ďalšie semená bohaté na antioxidanty patria chia, ľanové, konopné a sezamové semienka.

Tmavozelená zelenina - brokolica, kel, špenát a kapusta sú vynikajúcim zdrojom silných antioxidantov – kyseliny alfa-lipoová, betakaroténu, luteínu a iných látok, ktoré zlepšia obranyschopnosť tela proti oxidačnému poškodeniu.

Cvikla - obsahuje vysoké hladiny antioxidantu nazývaného betalaín – ktorý dáva zelenine tmavočervenú farbu. Tento fytonutrient ponúka antioxidačné aj protizápalové výhody.

Paprika - najmä tá červená, obsahuje kapsantín, vitamín C, violaxantín, luteín a quercetín – všetky hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalu, zabraňujú poškodeniu buniek a posilňujú imunitný systém.

Medzi ďalšie významné zdroje antioxidantov patria mandle, hrozienka, batáty, horká čokoláda, avokádo a jablká.

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Forbes
Odporúčame