Nový objav pod povrchom Antarktídy: Ukrýva ľad neznáme tajomné krajiny staré milióny rokov?

Ľadová plocha zostáva v posledných 14 miliónoch rokov pomerne stabilná a pokrýva rozsiahlu východnú časť antarktického kontinentu (Zdroj: Freepik/callmedeathfromabove)

#Čo asi vo svojich útrobách ukrýva Antarktída? Nálezom vedcov budeš šokovaný! Pod ľadovou plochou vo východnej časti Antarktídy mal byť objavený staroveký model riečneho systému, ktorý uzrel svetlo sveta po 14 miliónoch rokov!

Boj s globálnym otepľovaním

Výskumný tím Stewarta Jamiesona z Durhamskej univerzity našli niečo unikátne! Pomocou radaru a satelitných údajov prenikli do ľadu, kde zmapovali topografické charakteristiky vodstva krajiny, ktorú ukývala vrstva zmrznutej pevniny.

Východoantarktická časť severského ľadu má síce pevné základy pod hladinou mora, no nie je ani zďaleka taká stabilná, ako sa predpokladalo. Vzhľadom ku globálnemu otepľovaniu a neustálemu zohrievaniu Zeme by mohlo v roku 2100 dôjsť k takmer polmetrovému zostupu pod hladinu mora.

Vedci teda usilovne pracujú na zmapovaní oblasti a jej prípadnom uchovaní do budúcnosti, spolu s ostatnými ľadovými plochami.

Čo skúmali?

V poslednej štúdii Jamieson a jeho kolegovia hľadali viac detailov o minulosti ľadovca, ktoré by mohli byť zapísané v rysoch pôdy pod povodím Aurory a Schmidta, vo vnútrozemí ľadovcov.

Ľadová plocha zostáva v posledných 14 miliónoch rokov pomerne stabilná a pokrýva rozsiahlu východnú časť antarktického kontinentu. Rozsah ústupu ľadovej pokrývky vplyvom globálneho otepľovania zostáva neistý.

Zaujímavý objav

Pri skúmaní povodí Aurora-Schmidt našiel tím starovekú krajinu. Nachádzala sa 300 kilometrov vo vnútrozemí od miesta, kde sa súčasná ľadová vrstva stretáva s morom. Ide o malú časť obrovského kontinentu, no je veľmi zaujímavá – pozostáva z troch blokov, ktoré oddeľujú asi 40 kilometrov široké korytá.

Je pravdepodobné, že sa terén vytvoril ešte pred zľadovatením, kedy rieky tvorili samostatné hlboké žľaby. Predpokladá sa, že nálezisko tu bolo už pred viac ako 14 miliónmi rokov v podobe, v akej ho odhalili vedci.

Čo bude ďalej?

Výskumníci varujú, že ak sa teplota zvýši o 3 až 7 stupňov Celzia (presne tak ako pred 14 až 34 miliónmi rokov, keď táto zaujímavá oblasť vznikla), môže dôjsť k zániku celej oblasti.

„Vzhľadom na tento objav skrytý pred očami verejnosti navrhujeme, aby sa pod záštitou našej spoločnosti začali hľadať utajované a zatiaľ neobjavené staroveké krajiny,“ konštatujú výskumníci.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame