Používame ho denne, no nevieme o ňom takmer nič: Prečítaj si, ako sa vyvíjal najpoužívanejší operačný systém

Systém Android je používaný najmä v mobilných telefónoch

Systém Android je používaný najmä v mobilných telefónoch (Zdroj: Unsplash/Jonathan Kemper)

#Odkedy svet ovládli smartfóny, začal sa nekonečný boj medzi dvoma tábormi – operačný systém iOS využívaný spoločnosťou Apple a Android, ktorý je možný nájsť na všetkých ostatných telefónoch bez ohľadu na značku. Veľa ľudí používa v tomto dueli jednoduché argumenty ako „Android je proste najlepší“ alebo „len hlupák by si kúpil niečo s iOS“.

KVÍZ Ako dobre poznáš značku Apple a čo všetko vieš o iPhonoch? Otestuj svoje vedomosti!

Dá sa však na to ísť aj pragmatickejšie a s chladnou hlavou, len je potrebné poznať operačné systémy aj trošku bližšie. Nemusíš byť žiadny vyštudovaný IT inžinier, aby si všetky pre a proti obidvoch systémov pochopil a jednoducho zvážil, ktorý tvojim potrebám vyhovuje viac.

Najrozšírenejší operačný systém

Android je operačný systém a je postavený na báze Linuxu (prvý na verzii 2.6). Linux bol ideálny práve preto, lebo je ľahko prenosný na rôzne zariadenia. Okrem smartfónov sa totiž Android využíva aj v tabletoch, inteligentných televízoroch a rôznych iných zariadeniach. Za celý vývoj je zodpovedná firma Google a konzorcium Open Handset Alliance, ktorých hlavným cieľom je sprostredkovať mobilné technológie za čo najnižšie ceny.

Spoločnosť Google v Sunnyvale
Spoločnosť Google v Sunnyvale (Zdroj: Unsplash/ Greg Bulla)

Tento operačný systém je skutočne obľúbený, čo dokazuje fakt, že v roku 2016 tvoril 86 % všetkých predaných mobilov. Android má celosvetovo najväčšie pokrytie, čo sa týka použitia v zariadeniach. Aj keď, aby sme ho neglorifikovali, pravdepodobne to súvisí s tým, že jeho jediná skutočná konkurencia je iOS.

Vznik operačného giganta

Zakladateľmi spoločnosti Android Inc. boli Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears a Chris White. Vznikla v roku 2005, no mala obrovský potenciál. Len dva roky od jej vzniku ju odkúpila spoločnosť Google, ktorá z nej spravila svoju dcérsku spoločnosť. To bolo zároveň signálom, že Google sa chystá vydať svoj prvý mobilný telefón, pretože pod vedením Andyho Rubina získali niekoľko patentov v oblasti mobilných technológií.

Pracovný stôl s notebookom
O rozvoj sa zaslúžila spoločnosť Google (Zdroj: Unsplash/Agnieszka Boeske)

Ešte v tom roku vzniklo aj spomínané konzorcium Open Handset Alliance, ktoré sa zaoberá priamo výrobou mobilných telefónov a patria doň napríklad HTC, Motorola, Samsung a mnohé ďalšie. Na trh bol po prvýkrát uvedený mobilný telefón s Androidom v roku 2008 (v Čechách 2009) a išlo o T-Mobile G1, respektíve HTC Dream. Na začiatku roku 2012 už Android ovládal viac ako 50 percent trhu.

Štruktúra operačného systému má niekoľko častí

Celkovo je Android postavený na systéme piatich vrstiev, pričom jednotlivé vrstvy od seba nemusia byť úplne oddelené. V prvom rade ide o samotné jadro systému, ktoré je akousi prestupnou zastávkou medzi hardvérom a softvérom vyšších vrstiev. Práve tu sa uplatňujú mnohé vlastnosti Linuxu, ako napríklad podpora správy pamäte, správa sietí, zabudované ovládače a mnohé ďalšie, ktoré prispievajú k celkovej stabilite a ochrane systému.

Jadro Androidu je postavené na báze Linuxu (Zdroj: Unsplash/ Sai Kiran Anagani)

Za prvou vrstvou nasledujú tzv. knižnice, ktoré sú napísané v programátorskom jazyku C a C++. Práve tie sú využívané systémovými aplikáciami a je možné v nich nastaviť prvky uzívateľského rozhrania, fungovanie aplikácie na pozadí a iné. Keďže Android je otvorený systém, čo znamená, že niektoré prípustné zmeny je možné na ňom vykonať kedykoľvek, tieto knižnice sú pre vývojárov dostupné prostredníctvom Android Application Framework. 

Rolovateľné smartfóny už začiatkom budúceho roka? Tento šialený nápad ti vyrazí dych

Jednotlivé vrstvy sa následne medzi sebou líšia podľa aktuálnej verzie systému. Avšak, najvyššou vrstvou systému sú vždy samotné aplikácie, ktoré slúžia bežnému užívateľovi smartfónu. Tieto aplikácie môžu byť vopred predinštalované, alebo jednoducho prístupne v Android markete (Google Play).

Kvalita sa nemusí vždy rovnať kvantite

Základným rozdielom medzi dvomi konkurentmi je, že iOS je zatvorený systém, zatiaľ čo Android je systém otvorený. Systém na zariadeniach Apple je teda pevne daný a užívateľ doňho nevie zasahovať, Android je presný opak. Táto vlastnosť má na oboch stranách svoje plusy a mínusy. Jednou z nich je aj to, že aktualizácie Androidu nemusia byť automaticky prístupné pre všetky zariadenia, ktoré ho používajú.

Iphone na bielom stole
Systém iOS je výhradne pre spoločnosť Apple (Zdroj: Unsplash/ Nikolay Tarashchenko)

Ďalším rozdielom je aj kvalita. Keďže Android je platformou pre obrovské množstvo telefónov rôznych cenových relácii, je samozrejme, že jeho kvalita je variabilná. iOS ponúka (nebudeme si klamať) luxus a prepych. Na svete neexistuje výrobok od Apple, ktorý by bol nový a lacný zároveň. S týmto súvisí aj kompatibilita s inými zariadeniami, pretože Apple vyžaduje špecifické konektory. Naopak, smartfóny s Androidom sú univerzálne.

Hlasový asistenti a aktualizácie

Jeden z rozdielov sú aj hlasový asistenti. Hoci Siri je jednoznačne populárnejšia, nie je až tak spoľahlivá ako Google Assistent. Zatiaľ, čo Siri zvládne akurát tak odpovedať na otázky, ak máš naplánované stretnutie v Androide a využívaš túto službu, Google ti pripomenie ešte aj to, že v meste je zápcha a ty by si mal vyraziť skôr.

Siri využíva systém iOS
Siri sa s Google Assistentom skutočne nemôže porovnávať (Zdroj: Unsplash/ David Grandmougin)

Ako už bolo spomínané, Android zatiaľ nemá úplne dotiahnuté aktualizácie. Pre lepšie pochopenie, ak má novú aktualizáciu iOS, všetci jeho užívatelia ju bez výnimky získajú. Avšak, pri Androide sa to vo veľkom odvíja od výrobcu mobilného telefónu. Ten je zodpovedný za „doručenie“ novej aktualizácie. A ako všetci dobre vieme, nie vždy sa tak stane.

Výber je skutočne len na tebe

Tento článok rozhodne nepokryl všetky pre a proti oboch systémov, pretože oba majú svoje muchy. Je preto len na užívateľovi a jeho potrebách, aby si vybral systém, ktorý mu úplne vyhovuje. Treba však mať aj na pamäti, že ako Android, tak aj iOS sú si v mnohom podobné, čiže ani jeden rozhodne nebude ukrátený o aplikácie alebo iné služby.

Značka Xiaomi ponúka omnoho viac, než len smartfóny: Tieto vychytávky si budeš chcieť hneď kúpiť!

Na záver by sme ti však ešte radi ponúkli pár zaujímavostí, ktoré si možno nepostrehol, no určite ti vyčarujú úsmev na tvári. Jednou z nich je aj fakt, že všetky verzie Androidu sú pomenované po cukrovinkách a dokonca sú v abecednom poradí. Známe logo Androidu má svoje meno a neoficiálne ho Google volá Bugdroid. A jeho dizajn navrhla Irina Blok, ktorá sa inšpirovala ikonkou na pánskych záchodoch.

Zdroj: wikipedia.org, tutorialspoint.com, computerworld.com
Odporúčame