Kto je Alex Molčan? Slovenský tenista neustále stúpa, kde je jeho strop?

Alex Molčan

Alex Molčan má pekne rozbehnutú tenisovú kariéru (Zdroj: Instagram/alexmolcan)

#Alex Molčan má iba 25 rokov, a teda je na mieste si myslieť, že bude v najbližších sezónach predvádzať svoj najlepší tenis. Ako najvyššie sa môže vyšplhať vo svetovom rebríčku ATP? Má všetky predpoklady na to, aby sa zaradil ak nie do užšej, tak aspoň do širšej svetovej špičky. 

VIZITKA
Meno: Alex Molčan
Dátum a miesto narodenia: 1. december 1997, Prešov
Charakteristika: slovenský tenista, súčasť TOP 100 rebríčka ATP a najvyššie postavený hráč zo Slovenska

Najväčšia slovenská nádej

Samozrejme, fandíme všetkým slovenským športovcom, pretože presadiť sa v celosvetovej konkurencii je naozaj náročná úloha. Ale pri Alexovi Molčanovi, rodákovi z východu, konkrétne z Prešova, môžeme hovoriť ako o najväčšej slovenskej tenisovej nádeji súčasnosti. Alex má 25 rokov, vo svetovom rebríčku ATP sa pohybuje okolo 86. miesta, pričom v minulosti prenikol už aj do TOP 50.

Tenisový život je vrtkavý, podaria sa vám dva či tri turnaje a v rebríčku poskočíte. Dostanete sa do TOP 16 alebo TOP 8 na grandslamovom turnaji a preskočíte aj niekoľko desiatok rivalov v rebríčku. Platí to však aj opačným spôsobom, prídu zranenia a herné krízy a pozícia v rebríčku ATP ( u žien v rebríčku WTA) sa úplne zmení k horšiemu. Keďže ide o individuálny šport, je to v náročných momentoch o to ťažšie.

Cesta nahor je postupná 

Alex má za sebou v tejto chvíli úspešnejšie aj menej úspešné obdobia, pričom získal štatút hráča, ktorý dokáže fantastickým spôsobom prinajmenšom potrápiť aj najväčšie mená súčasného tenisového sveta. V marci 2023 napríklad porazil v Amerike na turnaji v Indian Wells Chorváta Čoriča (2:0), v januári sa mu podarilo ukoristiť cenný skalp dokonca na Australian Open, kde zdolal švajčiarskeho veterána Stana Wawrinku (3:2). 

Samozrejme, od občasných triumfov a trápenia favoritov sa chce Alex prepracovať k pravidelnému porážaniu aj tých najvyššie nasadených protivníkov. Jeho kariérna cesta má stúpajúcu tendenciu, málokedy sa stane, že by v zápase absolútne „vybuchol“. Samozrejme, tenis nie je iba o fyzickom výkone, ale aj o psychologickom nastavení, aj preto si niekedy i tí najlepší profesionáli vyberú slabší deň. To je prirodzené a ľudské, koniec koncov, hráči nie sú stroje, a tak by to malo ostať. 

Čakanie na triumf – dokedy?

Molčan zatiaľ nevyhral ATP ani grandslamový turnaj. Na svojom konte má dva triumfy na Challengeroch, v Helsinkách a v Liberci v dvojhre, pričom uspel na Challengeri aj vo štvorhre, čo sa stalo vo francúzskom meste Cherbourg. Pevne veríme, že Alexovi sa podarí v dohľadnej dobe výraznejším spôsobom presadiť aj na jednom z väčších turnajov.

Niekedy stačí „len“ využiť moment, poraziť jedného či dvoch náročných súperov, cítiť sa v pohode a nastaviť formu na týždeň či dva, počas ktorých sa dané podujatie hrá. Takto to znie jednoducho, však? Každopádne, ak Alex vytrvá na tejto ceste – bude naďalej svedomito trénovať a ostane nohami pevne na zemi aj po mentálnej stránke – je takmer isté, že ho čaká úspešná tenisová kariéra a slovenským fanúšikom prinesie veľa radosti. Bodaj by to tak bolo! 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame