Album EGOTRON: Čo vieme? Čo môže priniesť? Očakávajú sa prekvapenia

Dočkali sme sa, Ego vydáva nový album. Teda, skoro dočkali. Nový album Egotron si môžete objednať už teraz, ale odosielať sa bude až koncom budúceho mesiaca. Ako sa ale zvykne hovoriť, na dobré sa čakať oplatí. Nuž a v tomto prípade sa čakať naozaj oplatí, pretože Ego patrí dlhodobo k špičke toho, čo slovenský a český rap ponúkajú. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo doposiaľ vieme o novom albume jedného z interpretov, ktorí budovali scénu, ako ju poznáme.

Album číslo dva

Egotron bude Egov druhý sólový album. Tým prvým je album Precedens, ktorý vyšiel koncom roka 2017 a tešil sa, respektíve, dodnes sa teší, medzi rapovými poslucháčmi veľkej obľube. K väčšine skladieb Ego vydal aj videoklipy, ktoré mali milióny pozretí a stali sa z nich hity. Album Precedens bol skutočným precedensom v tom ohľade, že na ňom neboli použité nijaké vulgarizmy. Dlho sa čakalo, akým smerom sa tento projekt bude uberať, pretože Ego bol jeden z posledných členov absolútnej špičky slovenskej scény, ktorý nemali na svojom konte sólové CD. Sám to ale viackrát vysvetlil tým, že prakticky nemal v kariére hluché obdobie a venoval sa buď Kontrafaktu, rodine, Podzemgangu či ďalším projektom, ktoré sú spojené s jeho menom. Album Egotron prichádza po dva a pol roku, pričom medzitým sa Ego podieľal na albume Kontrafaktu Real Newz, ktorý uzrel svetlo sveta v závere minulého kalendárneho roka.

https://www.instagram.com/p/CBtOY9nDJ1X/

Posúvanie žánru

Ak ste pozorne počúvali album Real Newz, Ego a Rytmus na ňom skúšali rôzne hlasové techniky, prípadne to môžeme nazvať aj finesy. Nebol to, ako sa hovorí, striktný rap, išlo o jednoznačné posúvanie žánru, ktoré v momentoch hraničilo so spevom a objavil sa tam napríklad aj šepot. Jednoducho, chalani sa s tým v tomto ohľade skutočne hrali a nie nadarmo na albume zaznie veta – Skupina, čo vyduchcila žáner. Je to myslené v tom ohľade, že ho vyprázdnili do dna a hranice musia byť posunuté. Ego je známym hudobným inovátorom, pričom rád skúša nové štýly, učí sa od uznávaných zahraničných interpretov a jeho myseľ je otvorená novým a u nás neopozeraným trendom. Nebudeme klamať, keď napíšeme, že takéhoto človeka slovenský rap potrebuje, i keď nie každému sa to samozrejme pozdáva. To je ale v konečnom dôsledku prirodzené.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Je toto najlepší rapový song leta 2022?

Témy 

O čom rapovať v roku 2020? Nuž, banálnejšiu otázku by sme zrejme položiť ani nemohli. Prežívame rok, z ktorého zatiaľ neuplynula ani polovica, ale pocitovo ako keby trval celú dekádu. Egotron môže byť tematicky naozaj rôznorodý a myslíme si, že aj bude. Ako samotný Ego napísal v komentároch na svojom profile na sociálnej sieti Instagram, tracklist bude zverejnený čoskoro, čo nám ponúkne hlbší pohľad do toho, akým smerom sa bude album uberať a kto sa na ňom okrem Ega objaví. Čo tým ale chceme povedať je, že tém je skutočne neúrekom, pričom či už budú pozitívne alebo negatívne, budú v prvom rade silné a nebudú povrchné. Už prvý singel z nového albumu, ktorý uzrel svetlo sveta – Trollin, sa vyjadruje k stále aktuálnej téme internetových trollov alebo hejterov, ktorých jediným životným poslaním je niekomu skaziť svojím prízemným vystupovaním deň a dokázať si vlastnú pravdu, ktorej veria zrejme len oni sami. Zaujímavosťou je, že Ego vydal skladbu Trollin, pričom nedávno publikovali podobne ladený track aj Tekashi s Nicky Minaj. Nesie názov Trollz, pričom Ego v príbehoch na Instagrame uviedol, že sa nejedná o nijaké kopírovanie. Natoľko aktuálna téma, že o nej píše nejeden interpret.

Hostia

V tomto ohľade to vyzerá poriadne rôznorodo. Už na albume Precedens či neskôr na CD Real Newz sme mohli vidieť zaujímavé spolupráce, kde okrem takpovediac veľkých mien dostali priestor aj perspektívni mladíci či interpreti, ktorí až tak do rapovej sféry nespadajú. Aj keď tracklist v tomto momente potvrdený nemáme a vlastne nevieme, ako bude vyzerať,  očakáva sa, že svoje miesto na albume Egotron bude mať Egov kolega z Kontrafaktu Rytmus, taktiež členovia Haha Crew – Samey, Dalyb a Zayo či českí interpreti ako Yzomandias alebo Nik Tendo. Veľmi-veľmi sa v komentároch na rôznych diskusných fórach skloňuje možná spolupráca Ega s Tekashim, čo by bola absolútna bomba, pričom tento raper sa objavil vo videoklipe na albume Precedens a je spomínaný aj v skladbe na Real Newz. Samozrejme, to je v tomto momente len špekulácie, ale ako spomíname vyššie, je rok 2020 a čakať môžeme skutočne čokoľvek. Nejdeme rozdúchavať nijakú vatru, ale rovnako tak by sa dalo napísať niekoľko mien, ktoré sa s určitosťou na Egovom albume neobjavia. To ale necháme na vašu predstavivosť a čítanie medzi riadkami.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Uvidíš ho všade, aj keď to nechceš. Ronald Weedman je stále high (VIDEO)

Čo čakať

Ego iba pred pár dňami oznámil názov albumu a publikoval prvý singel Trollin, pričom na všetko ostatné si musíme počkať. Počkáme si, pretože sa to v tomto prípade určite oplatí. Nech už Ego prinesie čokoľvek, z toho, čo doteraz vo svojej kariére vydal, môžeme konštatovať, že svojou prácou formoval a posúval slovenský rap do nových rozmerov, o ktorých sa predtým len diskutovalo. Nie nadarmo raz Majk Spirit v rozhovore v dobrom povedal, že by rád videl do Egovej hlavy a pozrel sa, ako uvažuje. Bolo by to rozhodne zaujímavé. O ďalších informáciách o novom albume člena legendárnej skupiny Kontrafakt vás budeme podrobne informovať.

Foto: Ego, Instagram profil, ilustračné – album Egotron

Odporúčame