Spoločenská hra, ktorá sa zmestí do vrecka? Máme pre teba zábavný tip!

Spoločenská hra Bang!

Spoločenská hra Bang! (Zdroj: Hashtag/Laura)

#Spoločenské hry sú tu s nami už od nepamäti. Už ako deti sme sa hrávali tie jednoduchšie a postupne sme sa cez množstvo nestarnúcich klasík dostali k tým modernejším. So svojimi priateľmi hráme rôzne kvízy, taktizujeme pri Osadníkoch z Katanu, či v uvoľnenej atmosfére hráme karty.

Každý z nás má rád niečo iné, no spája nás to, že radi skúšame nové veci. Tak sme sa dostali aj ku kockovej hre Bang! Jej názov ti pravdepodobne príde povedomý. Pôvodná rovnomenná kartová verzia hry sa totiž stretla s obrovským úspechom.

Spoločenská hra Bang!
Spoločenská hra Bang! (Zdroj: Hashtag/Laura)

Úspešný starší brat

Predalo sa jej viac ako jeden milión kusov, pozbierala množstvo cien a aj napriek tomu, že uvedenia na trh sa dočkala ešte v roku 2002, len pred rokom sa jej podarilo na portáli Heureka získať ocenenie Produkt roku. Stojí teda kocková verzia za tvoju pozornosť?


ULTIMÁTNY KVÍZ o Slovensku, ktorý zvládne len skutočný krajan: Obhájiš svoje korene, alebo sa pri otázkach zapotíš?


Princíp hry sa od svojho pôvodného staršieho brata príliš nelíši. Traja až ôsmi hráči si rozdelia úlohy šerifa, odpadlíkov, banditov a pomocníkov šerifa. Základom hry je, aby sa šerifovi spolu s pomocníkmi podarilo postrieľať všetkých odpadlíkov a banditov. Samozrejme, nie vždy ide všetko podľa plánu a radovať sa nakoniec môžu aj banditi.

Spoločenská hra Bang!
Spoločenská hra Bang! (Zdroj: Hashtag/Laura)

Bang! dáš pokojne aj do vrecka

Prvou veľkou výhodou hry je jej veľkosť. Ak si odmyslíme krabicu, tak všetko potrebné k hraniu by si pokojne napchal aj do vrecka. Netvrdím, že by si to mal robiť, no je naozaj skvelé, aká je kocková verzia Bang! kompaktná. Spomínam si, ako sme ako deti hrávali klasickú kartovú verziu a naozaj nás všetkých bavila.

Jej mladší brat je však omnoho dynamickejší. Môžu za to samozrejme kocky. Šesť symbolov dokáže poriadne zamiešať dianím v hre a je len na tebe, ako s nimi naložíš. Výborne sú zvládnuté aj charaktery postáv. V základnej verzii hry je ich až 16, takže pokiaľ hráte napríklad štyria, máte pred sebou toľko kombinácií, že sa vám poriadne dlho neobohrá.

Spoločenská hra Bang!
Spoločenská hra Bang! (Zdroj: Hashtag/Laura)

Rozšírenia s kopou možností

Samozrejme, aj to sa nakoniec pri spoločenskej hre môže stať. Aj na to však autori pod dozorom otca pôvodnej hry, Emiliana Sciarru, mysleli. Na trhu totiž nájdeš dostupné hneď dve rozšírenia. To prvé má názov Old Saloon a skvele dopĺňa pôvodnú hru.


Nech na Silvestra nie je nuda: Poznáme tie najlepšie spoločenské párty hry


Role v hre dostávajú úplne nový rozmer, pretože každá z nich dostáva špeciálnu akciu. A práve to môže poriadne „zamiešať kartami“ na bojisku. Okrem toho sa môžeš tešiť na osem nových postáv a dve špeciálne kocky. Druhé rozšírenie NEmrtví alebo živí zase prináša svieži vzduch do hry a nejde tak len o nejakú kópiu Old Saloon.

Okrem dvoch nových (a štýlovo čiernych) kociek dostáva skrz toto rozšírenie priestor až osem nových postáv. Vzhľadom na názov ti už je asi jasné, že na scénu počas hry prídu aj zombie, no to nie je všetko. Súčasťou hry je aj 18 kariet zúrivosti a 11 kariet cintorína, ktoré nielen dopĺňajú pôvodnú hru, ale vytvárajú svojim spôsobom ešte ďalšiu. A to je naozaj skvelé.

Spoločenská hra Bang!
Spoločenská hra Bang! (Zdroj: Hashtag/Laura)

Bang! je naozaj pre všetkých

My sme hru samozrejme vyskúšali a po dvoch skúšobných kolách s návodom sme si ju už naplno vychutnávali. Začali sme základnou verziu a čoskoro sme postupne zapojili aj rozšírenia. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že deti sa viac zabávali pri NEmrtví alebo živí (sú tam predsa zombie!), starších zase o niečo viac inklinovali k druhému rozšíreniu.

Pokiaľ máš teda vo svojej osobnej kolekcii spoločenských hier nielen základnú kockovú hru Bang!, ale aj dve rozšírenia, čakajú na teba hodiny zábavy s priateľmi. A je pritom úplne jedno, koľko majú rokov. Môžeš taktizovať, alebo sa nechať unášať na vlnách náhody. Jedno však isté – rozhodne nebudeš ľutovať.

Spoločenská hra Bang!
Spoločenská hra Bang! (Zdroj: Hashtag/Laura)
Zdroj: hashtag.sk, Albi
Odporúčame