5 tipov pre šoférov: Dlhé cesty dávajú zabrať, takto to zvládneš bez únavy

dlhé cesty autom

Priprav sa na niekoľkohodinové cesty autom (Zdroj: GettyImages)

#Musíš kvôli práci alebo zážitkom často šoférovať aj niekoľko hodín? Dlhé sedenie na jednom mieste je často nepohodlné. Už po hodine ťa možno začne bolieť chrbát, strácaš sústredenosť, cítiš sa unavene a najradšej by si bol v cieli. Čo môžeš spraviť pre to, aby si aj dlhé cesty zvládal s úsmevom na tvári? Máme pre teba niekoľko praktických tipov.

Staraj sa o technický stav svojho auta

Vedel si, že nadmernú únavu a zhoršenú koncentráciu za volantom môže mať na svedomí aj tvoje auto? V prvom rade dbaj na to, aby si mal vo svojom vozidle čistý kabínový filter, cez ktorý prechádza vzduch z okolia do interiéru. Jeho úlohou je zachytávať väčšie prachové čiastočky, ale napríklad aj peľ a iné alergény.

interiér auta
Interiér tvojho auta môže byť plný alergénov (Zdroj: Pixabay/Pexels)

Ak je kabínový filter v tvojom aute špinavý alebo v zlom stave, do interiéru sa budú dostávať neželané čiastočky z okolia, ktoré dokážu negatívne vplývať na tvoju pohodu. Nehovoriac o tom, že upchatý filter neprepúšťa dostatok čerstvého vzduchu s kyslíkom, takže tvoja koncentrácia za volantom sa bude rýchlo zhoršovať.

Odstráň zdroje zbytočného hluku

Šoférovanie na dlhšie cesty vie poriadne znepríjemniť aj vysoká hlučnosť. Tá podľa vedeckých štúdií dokáže zhoršovať aj sústredenosť a reakčný čas. Ak nepotrebuješ nosiče na streche alebo strešný box, odmontuj ich. Kúp si kvalitné pneumatiky, ktoré majú nízku hlučnosť a nechaj si nastaviť geometriu kolies, lebo aj tá dokáže spôsobovať nadmernú hlučnosť od pneumatík.

Nastav si správny posed za volantom

Nesprávne sedenie za volantom môže spôsobiť, že už po pár desiatkach minút ťa začne bolieť chrbát. Platí jednoduché pravidlo – čím viac ležato sedíš, tým viac vibrácií z cesty sa ti bude prenášať do chrbta. Nehovoriac o tom, že nebudeš schopný tak dobre precítiť správanie auta a ani tvoj reakčný čas nebude najlepší.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST raňajkových cereálií: Ktorá fit pochúťka mala najvyšší obsah cukru?

Pri dlhších cestách preto seď vzpriamene. Daj si sedadlo do takej polohy, aby si videl na cestu a vedel dobre manipulovať s volantom. Ak ti jedna poloha nevyhovuje, skús si ju mierne zmeniť. Postupným testovaním si nájdeš ideálnu polohu sedenia, pri ktorej nebude žiadna časť tvojho tela trpieť.

Naša rada: Ak ti nevyhovujú sedadlá v tvojom aute, môžeš vyskúšať rôzne masážne poťahy. Tie obvykle pozostávajú z malých drevených guľôčok a dokážu zmierňovať bolesti chrbta pri dlhších cestách.

Dávaj si pravidelné prestávky

Keď v aute dlho sedíš na jednom mieste, takmer úplne bez pohybu, jednotlivé časti tvojho tela sa dobre neprekrvujú. Teda ani do mozgu sa nedostáva až tak veľa kyslíka. Kvôli tomu tvoja pozornosť postupne klesá a začínaš sa cítiť unavene. Práve preto je dôležité robiť si pravidelné prestávky.

Počas dlhších jázd párkrát zastav, vystúp z auta, nadýchaj sa čerstvého vzduchu, choď sa trochu prebehnúť, prípadne si daj pár klikov a drepov. Tvoje telo sa tak opäť poriadne prekrví a budeš sa cítiť sviežo.

cestovanie autom
Čerstvý vzduch dodá vzpruhu tvojmu unavenému telu (Zdroj: Pixabay/Pexels)

Dbaj na dopĺňanie tekutín a energie

K lepšiemu prekrveniu celého tela pri šoférovaní významne prispieva dodržiavanie pitného režimu. Brávaj si so sebou do auta fľašku s vodou a pri jazde pravidelne pi. Sám uvidíš, že vďaka pravidelnému dopĺňaniu tekutín sa budeš cítiť menej unavene a vydržíš sa dlhšie naplno sústrediť. 

Zároveň dbaj na dočerpanie energie. Napríklad, nos si so sebou do auta malú čokoládovú tyčinku alebo nápoje s obsahom cukru, ktoré ťa rýchlo nakopnú.

Spríjemni si cestu hudbou

Aj hudba dokáže prebudiť tvoju myseľ a zvýšiť koncentráciu. Nehovoriac o tom, že pri počúvaní hudby ti aj cesta ubehne o niečo rýchlejšie. Hudbu môžeš nahradiť napríklad podcastami alebo audio-knihami, vďaka ktorým využiješ čas strávený v aute naplno a niečo nové sa naučíš.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Naprieč Japonskom (časť 3): Šancu zahliadnuť pravú gejšu majú len šťastlivci.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame