VIDEO Z malého priestoru útulný domov za pár stoviek: Perfektné tipy odborníkov ti ukážu, ako na to

Malá spálňa

Aj malý priestor sa dá vkusne zariadiť (Zdroj: Ikea)

#Mnoho mladých ľudí býva v menších priestoroch – či už u rodičov, na internáte alebo priváte, prípadne v prvej vlastnej garsónke či jednoizbovom byte. Patríš medzi nich? S tým správnym prístupom si môžeš aj z menšieho miesta vyčarovať útulný domov. IKEA ti ponúka množstvo zaujímavých možností, ktoré funkčne využijú celý priestor, no zároveň z neho nebudeš mať pocit, že je zaprataný. Tak poďme na to!

Rozdeľuj a panuj

Ak bývaš v garsónke alebo máš spoločnú izbu so spolubývajúcim, v tom prípade zrejme využívaš jednu miestnosť ako spálňu, obývačku, pracovňu a na dosah ruky máš aj kuchyňu. Prvá rada teda znie, rozdeľ si izbu na jednotlivé zóny. Vyhneš sa chaosu a nastolíš v domácnosti jasné pravidlá. Stačí použiť zopár trikov.

Jednoduchým riešením môže byť rozlíšenie farby stien v konkrétnych častiach bytu alebo izby. Použiť sa dajú tapety, farby alebo iné dekoračné ozdoby. Pomôže ti aj správny výber nábytku. Niektoré rozumne umiestnené kúsky dokážu vytvoriť nenápadnú, ale účinnú bariéru, ktorá má zároveň využitie z oboch strán. Môže to byť napríklad knižnica. Pracovný stolík so stoličkou zas môžeš umiestniť trebárs do rohu.

Náš tip: Ak občas pracuješ z domu a stačí ti priestor na notebook, odporúčame rohový pracovný stôl MICKE (129 eur). Má kompaktné rozmery, je ergonomický a obsahuje aj poličky, aby si mal všetky pracovné potreby vždy poruke bez neporiadku. Dostupný je v rôznych vyhotoveniach.

S rohovým stolíkom MICKE si vytvoríš pracovný kútik v akomkoľvek byte (Zdroj: IKEA)

Vytvor si súkromie

V prípade, že o malý byt alebo izbu sa delíš napríklad s partnerom či so spolubývajúcim, každý z vás bude občas potrebovať trochu svojho vlastného priestoru. Pomáha k lepšiemu spolunažívaniu aj ako prevencia „ponorky“. Ako to pri takýchto rozmeroch docieliť?

Často postačia aj obyčajné závesy alebo paravány. Tie môžeš využiť vtedy, keď potrebuješ súkromie na učenie, prácu alebo oddych a nechceš byť rušený okolitým pohybom. V garsónkach sa za závesy často ukrýva aj kuchynský kút a skvelým tipom je vytvoriť si šatník so závesmi namiesto dverí. Môžeš akokoľvek a kedykoľvek meniť a prispôsobovať ich farbu a dizajn, čo ti dá slobodu navyše.

Náš tip: Využi inšpirácie, ktoré ti ponúkajú interiéroví dizajnéri. Viac nájdeš v nasledujúcom videu, ktoré ponúka riešenia dokonca aj pre viacgeneračnú izbu otca so synom. Tipy však využiješ pri akomkoľvek malom priestore.

 

Nevyhnutná multifunkčnosť

Poznáme to všetci, ktorí sme niekedy bývali v malom. Obývačka je spálňou a často aj pracovňou. Absolútne kľúčová je preto multifunkčnosť zariadenia. Základným typom nábytku v takejto domácnosti je rozkladacia pohovka. Tá ti v noci poslúži ako pohodlná posteľ a cez deň ako gauč na sledovanie televízie.

Na lepší spánok odporúčame aj tenký vyrovnávací matrac alebo podložku do rozkladacej postele. Je to na prvý pohľad nenápadná vychytávka, ktorú oceníš až časom a možno raz budeš za túto radu vďačný. A máme ešte jednu. Ak si zvolíš pohovku/posteľ so skrytým úložným priestorom, tak si vyhral. Každé ráno si zjednodušíš upratovanie perín a vyhneš sa zbytočnému neporiadku.

Náš tip: Hľadaj spojenie jednoduchého dizajnu a praktickosti. Pohovka GRÄLVIKEN (279 eur) je neutrálnej sivej farby, a tak sa hodí takmer do každého interiéru. Navyše má praktický úložný priestor na posteľnú bielizeň.

Pohovku GRÄLVIKEN jednoducho roztiahneš na dvojposteľ. (Zdroj: IKEA)

Aby si nemusel stále upratovať

A práve úložné miesta v malom byte hrajú mimoriadne dôležitú úlohu v tom, aby si mal okolo seba čistý a uprataný priestor. Jednoznačne voľ kusy nábytku, ktoré majú čo najviac odkladacieho objemu. Samozrejme, s ohľadom na veľkosť tvojho bytu alebo izby.

Ak už máš pocit, že okolo seba nechceš alebo nemôžeš ukladať ďalší nábytok, umiestni ho nad seba. Nástenné skrinky nad dverami či pod stropom využívajú aj ľudia vo väčších bytoch. Prinášajú totiž jednu zásadnú výhodu – uvoľňujú priestor. Vybrať si môžeš otvorené i zatvorené. Poslúžia ti v izbe, v kuchynke, ale aj v kúpeľni, ktorá býva v garsónkach naozaj miniatúrna.

Využiť môžeš aj vyvýšené postele so spodnými zásuvkami, taburetky s úložným priestorom, dizajnové koše na bielizeň či šikovné nástenné poličky a vešiaky. To všetko ti pomôže upratať byt a doslova vyčaruje nový priestor.

Náš tip: Ak hľadáš štýlový a kvalitný kus nábytku s úložným priestorom na šatstvo, zvoľ napríklad 

nástenný vešiak HEMNES (49,99 eur). 

Nástenný vešiak HEMNES s policou poslúži v malej predsieni, ale aj priamo v izbe (Zdroj: IKEA)

Kde dostaneš tie naj kúsky?

IKEA je na slovenskom trhu špecialistom na zariaďovanie malých priestorov štýlovo a za dostupné ceny. V jej sortimente nájdeš dizajnové aj funkčné produkty, ktoré si v tvojom byte nájdu miesto a spríjemnia ti život v domácnosti. Ak hľadáš tie najlepšie inšpirácie a šikovné riešenia, stačí si len vybrať.

Objav aj ďalšie tipy na prvé bývanie v IKEA

Zdroj: IKEA

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou IKEA.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame