Zariaďuješ si nové bývanie? Vieme, koľko peňazí si pripraviť a na čom radšej nešetriť

Posteľ patrí medzi prvé veci, ktoré si do nového bytu treba kúpiť. (Zdroj: IKEA)

#Prvé bývanie je témou, ktorá patrí medzi tie najvzrušujúcejšie a najzaujímavejšie v živote. Ako si ho zariadiť a koľko nás to bude stáť? Poradia ti interiérové konzultantky pre IKEA Bratislava Barbora Danková, Dana Huráková a Monika Hečková.

Aký budget si na zariaďovanie pripraviť?

„Každý štvorcový meter bude stáť približne 100 €, to je asi najnižšia možná cena. Ušetriť sa dá iba multifunkčným variabilným nábytkom, ktorý slúži viacerým účelom,“ zhodujú sa odborníčky.

Ak by sme to mali prepočítať, zariadenie bytu s rozlohou 40 m ťa bude stáť minimálne 4 000 €. Toto je suma, s ktorou by si mal pri kúpe bytu určite rátať. Zmeniť sa môže tiež na základe toho, či kupuješ nehnuteľnosť s kuchyňou, ktorú netreba meniť, alebo musíš zariadiť aj tú. Ak už je súčasťou bytu, suma môže byť aj nižšia.

Policový systém IVAR sa dá využiť v každej miestnosti a naviac ani príliš nezaťaží peňaženku. Celá polica na obrázku ťa vyjde 164 eur. (Zdroj: IKEA)

Ten správny postup

Stanovenie priorít ti pomôže v tom, aby si neminul veľa peňazí na nepodstatné veci, zatiaľ čo nebudeš mať na čom spať. Odborníčky na interiér sa zhodujú v tom, že pri zariaďovaní je najdôležitejšie začať podľa základných životných potrieb:

  • Spánok (posteľ, sedacia súprava určená na spanie)
  • Jedlo (varenie, stolovanie, skladovanie)
  • Hygiena (textílie a potrebné doplnky)
  • Oblečenie (šatník)
  • Bytové doplnky (od svietidiel až po dekorácie)
  • Home office

A na ktorej z týchto vecí sa naozaj neoplatí šetriť? V odpovedi na túto otázku majú odborníci jasno: „Rozhodne je to kvalitný matrac a sedačka!“ 

Skôr než začneš…

Kúpou bytu sa ešte horlivé premýšľanie nekončí. Ak ťa netlačí čas, tak si v pokoji pozri čo najviac inšpirácií. Plánovanie je základ a s tým súvisí aj dôkladné premeranie si miestností a možného nábytku. Ľudia často podceňujú rozmery nábytku v pomere k ich obytným priestorom,“ upozorňujú interiérové konzultantky z IKEA Bratislava.

Skvelým tipom je nakreslenie si pôdorysu na obyčajný papier a zaznačenie kúskov, ktoré si plánuješ zaobstarať. Vyznačiť si v prázdnom byte jeho „zastavanie“ nábytkom môžeš aj pomocou hárkov starých novín, ktoré porozkladáš na zem namiesto skriniek, stola, postele a ďalších kúskov. Vďaka tomu sa vyhneš „prešľapom“ pri zariaďovaní.

Posteľ SLATTUM ti zaručí sladké sny. Spolu s matracom ťa bude stáť menej ako 200 eur (Zdroj: IKEA)

Kvalitný spánok je základ

Vedel si, že priemerný človek strávi približne 36 % svojho života spaním? Aj preto sa oplatí venovať zariadeniu spálne a najmä výberu postele dostatok pozornosti. Nemusíš za každú cenu siahnuť po tradičnej širokej 180-centimetrovej posteli. Vhodnou alternatívou je aj stošesťdesiatka, poprípade ak žiješ sám, postačí ti aj 140 centimetrov široká.

Spýtali sme sa, či je nutné zvoliť klasickú posteľ, alebo môžeme siahnuť aj po rozťahovacej sedačke. Záleží na dispozícii a veľkosti izby. Ak zvolíme posteľ, kvalitný matrac je základom dobrého spania,“ hovoria interiérové odborníčky z IKEA. K spálni patrí aj uloženie vecí. Namiesto vstavanej skrine skús siahnuť po otvorenom policovom diele. Vyjde ťa podstatne lacnejšie a vyzerá štýlovo. Nezabudni ani na závesy, ktoré ti v izbe vytvoria želané prítmie.

Borovicový rám na posteľ TARVA aj s roštom dostanete v IKEA už za 111,90 eur.

Kuchyňa nemusí byť najdrahšia položka

Pri svojom prvom bývaní si môžeš na úvod dovoliť naozaj experimentovať. Čo takto vymeniť klasickú kuchynskú linku za otvorené horné a spodné police? Doplniť ich môžeš ozdobnými košíkmi či debničkami. Cena za takúto kuchyňu je neporovnateľne nižšia ako za plnú kuchyňu na mieru. V IKEA za ňu nemusíš zaplatiť ani 1 000 eur, a to vrátane spotrebičov.

Regulovať výdavky môžeš aj vďaka výberu spotrebičov. Zváž, či naozaj potrebuješ veľkú chladničku alebo varnú dosku až so štyrmi horákmi. Ušetríš tým nielen peniaze, ale aj priestor. Kuchynský riad voľ takisto s mierou. Na začiatok nepotrebuješ celú súpravu hrncov a dokonalý kuchynský riad. Veľký hrniec, malý hrniec, kuchynské náradie, prestieranie pre dve osoby a môžeš sa pustiť do varenia!

Nezabudni však na jedálenský stôl. Zatiaľ čo ten vieš zvoliť v low cost verzii, nešetri na stoličkách, ak zvykneš pracovať z domu. Ak máš na nich sedieť 8 hodín denne, mali by byť pohodlné.

Kuchyňa ENHET
Kuchyňa ENHET upúta zaujímavým riešením a skvelou cenou – celá zostava bez spotrebičov stojí iba 408 eur (Zdroj: IKEA)

Obývacia izba podľa teba

Sedacia súprava je základ – vyberieš si veľkú, malú, látkovú, farebnú? Daj sa viesť tým, na aký účel ju chceš využívať – či skôr občasne s kamarátmi, alebo bude miestom, kde si rád dáš aj poobedného šlofíka. Neboj sa siahnuť po výraznej farbe, ktorá oživí celý priestor a dodá mu potrebnú dynamiku.

Zaujímavým riešením môže byť aj sedacia súprava s vymeniteľným poťahom. Bez nutnosti väčšej investície tak zmeníš vzhľad nielen sedačky, ale zároveň celej obývacej izby vždy, keď dostaneš chuť. Vyššiu komodu môžeš v úvode zariaďovania využiť na odloženie vecí a zároveň aj ako TV stolík.

Pohovka EKTORP ťa v IKEA bude stáť len 269 eur, nový poťah dostaneš za 59 eur.

Keď máš v jednej izbe všetko

Ak je tvojím prvým bývaním menší byt – garsónka či po novom jednoizbák, nevešaj hlavu. Aj takýto priestor sa dá zariadiť pekne a funkčne zároveň. Konzultantky IKEA majú pre teba aj konkrétny tip: V ponuke rozkladacích sedačiek sa nájdu také, ktoré sú vhodné aj na každodenné spanie. Medzi naše jednotky patria sedačky VIMLE a GRONLID.“

Pri malých bytoch treba viac premyslieť aj rozmiestnenie nábytku a jeho farbu. „Dôležité je vyberať nábytok, ktorý ponúka úložný priestor navyše. V malých priestoroch treba využívať svetlú povrchovú úpravu nábytku a úložné priestory rozmiestniť po celej výške stien,“ dodávajú odborníci.

Rozkladacia trojpohovka FRIHETEN za 299 eur poslúži aj na spanie (Zdroj: IKEA)

Bonus na záver

Vdýchnuť vlastné „JA“ interiéru môžeš pomocou doplnkov. Zabudnúť by si podľa interiérových odborníkov nemal na dizajnové svietidlá, textílie na okná, vankúše, koberce, obrazy alebo kvety. V neposlednom rade je to však práve tvoja kreativita, vďaka ktorej si urobíš z bývania jedinečný priestor.

Objav aj ďalšie tipy na prvé bývanie v IKEA.

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou IKEA.

Zdroj: Hashtag.s/Advertoriál
Odporúčame