Ako začať s meditáciou a načo ju vôbec skúšať? Najlepší čas je práve teraz a my ti dokážeme prečo

ako začať s meditáciou

Chcel by si aj ty začať s meditáciou? (Zdroj: Unsplash/leonard-cotte)

#Žijeme vo svete, ktorý je plný rušivých elementov. Mať na chvíľku prázdnu hlavu je pre nás ťažko predstaviteľné. Sme šťastní, keď sa dokážem plne sústrediť aspoň na chvíľku. Chceš a hlavne potrebuješ to zmeniť? Poď s nami začať s meditáciou.

Predstav si, že by existovalo čarovné tlačidlo, ktoré by dokázalo chaos naokolo spomaliť a upokojiť. Už by neletelo všetko tak šialene rýchlo, zmizol by hluk. Bol by si len ty a prítomnosť. Čarovným prútikom by sme sa mohli zbaviť všetkého stresu a vecí, ktoré nás ťažia. Meditácia môže byť práve týmto tlačidlom. Zamysli sa. Kedy naposledy si odložil mobil, vypol všetko naokolo, ponoril sa do ticha a skúsil vypustiť z hlavy myšlienky? Kedy naposledy si nerobil vôbec nič? Žijeme v takej hektickej dobe, že zabúdame na veci, ktoré by nám mohli pomôcť zvládať ju.

Meditácia pomáha, dokázala to aj veda

Úplne jednoduchá vec, a predsa je pre nás tak náročná. Môžeme ju popísať ako tréning našej mysle. Snažíme sa ju viesť k tomu, aby sme boli pokojnejší a viac sústredení. Nejedná sa len o celkovú pohodu mysle, ale aj tela a všeobecnú spokojnosť v živote. Meditovať nemusíš vôbec sám a pokiaľ ti to viac vyhovuje, môžeš zapojiť aj ďalších ľudí. Spočíva hlavne v dlhodobom a pravidelnom tréningu, ktorý môže zo začiatku trvať iba pár minút.

meditácia
Meditácia sa možno stane aj tvojím rituálom (Zdroj: Unsplash/benjamin-child)

Meditácia a jej podobné techniky nie sú žiadna novinka. V budhistickej kultúre existujú už tisícky rokov. Je to tradícia, kde si tieto techniky predávajú celé generácie. Vedomosť prechádza z učiteľa na študenta. Zdokonaľuje sa postupne celé roky. Ľudia sa už pred 3000 rokmi začali sústrediť na svoj dych. Keď pociťovali benefity, tak si ich ešte nevedeli racionálne vysvetliť.

Až posledných 20 rokov sa vedcom podarilo zmerať, čo sa deje s tlakom, tepom, mierou stresu a naším mozgom. Náš mozog je schopný meniť sa a prispôsobovať. Dá sa to pozorovať vďaka magnetickej rezonancii. Tak môžeme vidieť, čo sa deje s naším mozgom pred, počas a po meditácii. Keď človek medituje, s jeho mozgom sa deje niečo podobné ako to, čo sa deje so svalmi pri cvičení.

Čo od nej čakať

  • sme vďaka nej viac prítomní a žijeme v okamihu, pomáha so sústredením
  • môžeme sa dostať bližšie k dosiahnutiu vnútorného pokoja, človek je v celkovo lepšej pohode
  • pomáha aj pri vyrovnávaní sa a spracovávaní emócií, taktiež pri komunikácii 
  • môžeme sa vďaka nej zbaviť stresu, frustrácie a úzkosti, pomáha zbaviť sa nespavosti a môže napomôcť ľahšie zaspať
  • zbavuje ťažoby a učí ovládať svoje pocity

Aké druhy poznáme

  • Meditácia všímavosti – pozoruješ svoje myšlienky, ale nevstupuješ do nich. Je to jedna z najpopulárnejších techník a dokážeš ju praktizovať aj bez učiteľa
  • Duchovná meditácia – spôsob modlitby a spojenia sa s bohom
  • Pohybová meditácia – aktívna forma meditácie, kde ťa vedie pohyb. Môže ňou byť aj joga.
  • Mantrická meditácia – na vyčistenie mysle používame opakujúci sa zvuk. Často je to Om.
  • Transcendná meditácia – podobne ako mantrická, ale slová/skupina slov je pre každého personalizovaná
  • Vizualizačná meditácia – uvoľňovanie sa pomocou predstavy si rôznych situácií/miest
  • Meditácia láskavosti – pomáha nám, keď si potrebujeme posilniť pocity súcitu, láskavosti, empatie
  • Postupná relaxácia – zahŕňa pomalý strečing, aby sa dosiahol m
  • aximálny relax
  • Sústredená meditácia – popisujeme nižšie
  • meditácia
    Pri meditácii môže pomôcť aj joga (Zdroj: Unsplash/benn-mcguinness)

Nie všetky typy sú vhodné pre každého a je dôležité si nájsť pre seba tú najvhodnejšiu. My ti priblížime sústredenú meditáciu a dáme ti aj návod ako s ňou začať.

Ako začať s meditáciou?

Na začiatok sa uvoľni. Daj si pohodlné oblečenie, nájdi vhodnú polohu. Vytvor si prostredie, v ktorom ti bude dobre a budeš tam môcť byť bez všetkého napätia. Mnohí si myslia, že treba sedieť v tureckom sede ako jogín. Nie je to tak. Usaď sa alebo si ľahni. Je to na tebe. Základnou technikou na vytvorenie pokoja je sústredená pozornosť.

Na začiatok je dobré si nájsť aspoň jednu vec, na ktorú zameráš svoju pozornosť. Môže to byť fráza, slovo, predmet, jednoducho hocičo. Najčastejšie je to tvoj vlastný dych. Skús celú svoju pozornosť upriamiť práve na to. To, že máme jednu vec, na ktorú sa sústreďujeme je pre nás istota. Istota, ku ktorej sa môžeme vrátiť, keď sa naša myseľ zatúla. To sa občas stane a hlavne na začiatku. Je to normálne a netreba to považovať za zlyhanie. Dôležité je sa zas vrátiť k záchytnému bodu.

Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že len sedíš a nedeje sa nič, postupne sa kúsok po kúsku tvoja myseľ presúva inde a tvoj život sa mení k lepšiemu. Budú dni, kedy to pre teba bude ľahké, no prídu aj také, kedy sa to môže zdať nemožné. Dôležité je ísť ďalej. Poďme reálne na to. Si pripravený?

Máme pre teba jednoduchý návod, ako začať s meditáciou:

  1. Daj sa do pohodlnej pozície.
  2. Na začiatok nechaj otvorené oči. Pomaly rozostruj svoje videnie, ale stále vnímaj svet dookola.
  3. Párkrát sa zhlboka nadýchni. Nadychuj sa nosom, vydychuj ústami.
  4. Pri nádychu si všímaj ako sa tvoje pľúca rozpínajú a plnia sa vzduchom. Pri výdychu zas to, ako sa telo postupne uvoľňuje.
  5. Ešte jeden krát hlboký nádych a hlboký výdych. Ak sa na to cítiš, tak si jemne zatvor oči.
  6. Teraz chvíľku nerob nič. Zamysli sa a uži si ten moment, že si sa konečne dokázal zastaviť. To vie byť veľký úspech. Môžeš byť na seba pyšný. Uži si, že teraz nemáš žiadnu prácu, nemusíš sa nikde ponáhľať. Si tu len ty a môžeš si užívať čas pre seba.
  7. Všimni si ťažobu. Ťažobu, ktorú má tvoje telo. Postupne ťa tlačí hlbšie na zem alebo do stoličky.
  8. Všimni si svoje okolie bez toho, aby si sa obzeral. Počúvaj okolité zvuky. Nesnaž sa ich nasilu vytesniť z hlavy. Postupne si zvykaj na to, čo sa naookolo deje. Na príjemné a aj tie menej príjemné zvuky.
  9. Teraz svoju pozornosť presuň na svoje telo. Sme tak uponáhľaní, že ho prestávame počúvať. Máme plnú hlavu všetkého ostatného, že myšlienky naň úplne vytesníme. Snaž sa naň napojiť. Čo potrebuje? Čo mu chýba? Ako sa momentálne cíti? Cítiš v svojom tele pokoj alebo naopak neskutočný chaos?
  10. Začni si všímať ako sa tvoje telo každým nádychom a výdychom hýbe. Na dýchanie nepotrebuješ žiadny špeciálny spôsob. Tvoje telo vie najlepšie, ako to potrebuje. Každý cítime dýchanie inak. Môžeš ho cítiť v pľúcach, na ramenách, v hrudi… Ak necítiš žiadne pohyby, tak si polož ruku na brucho.
  11.  Maximálne uvoľni svoju myseľ a zas sa vráť k sledovaniu svojho dychu. Zo začiatku dych vnímame obyčajne a povrchne. Sú nádychy plytké, dlhé, alebo krátke? Aby to bolo jednoduchšie môžeš si ich skúsiť počítať.
  12. Hneď ako pocítiš inú myšlienku, tak sa ju snaž pustiť. Snaž sa ostať koncentrovaný ešte malý moment.
  13. Ešte raz naposledy sa vráť k telu a k jeho ťažobe. Keď sa budeš cítiť pripravený, tak jednoducho otvor oči. Nezačni sa hýbať hneď, užívaj si pokoj, ktorý si vytvoril a pozor svoje pocity.
  14. Meditáciu opakuj. Je veľmi prínosné, ak sa stane tovjím pravidelným rituálom.

Pre niekoho je zo začiatku veľmi náročné meditovať sám, bez pomoci, iba s takýmto návodom. Nemaj strach. Aj toto sa dá vyriešiť. Na youtube existujú videá, ktoré ťa celým týmto procesom povedú a presne ti povedia, čo máš robiť. Časom to určite dokážeš aj sám. Skvelé je meditovať na konci dňa. Ani sa nenazdáš a budeš spať ako bábätko.

Známi ľudia,ktorí meditáciu milujú

Andrea-Peacemenka

Andrea, ktorá založila krásny projekt peacmenka, kde sa hrá so slovíčkami, sa zamilovala aj do čara meditácie. Nenechala si to pre seba a vznikol z toho ďalší podarený projekt. Jeho názov je Soulklik. Ako už názov napovedá, tak to bude klik do tvojej duše. Na mailovú adresu ti príde materiál, ktorý rozvíja rôzne témy, vďaka ktorým tvoja duša rozkvitne. Bude to vďaka meditáciam, reflexii a vzdelávaniu. Ak sa ti téma meditácie zapáčila, neoľutuješ, ak začneš Andreu sledovať.

Beyoncé

Meditácii podľahla aj hviezda ako Beyoncé. Pre magazín Knowles povedala: „Po náročnom tehotenstve som sa začala viac sústrediť na svoje zdravie. Skúmala som informácie o homeopatických liekoch. Nedávam si do tela žiadne lieky na predpis. Moja strava je dôležitá a používam taktiež aj nástroje ako akupunktúra, meditácia, vizualizácia a dychové cvičenia.“

Dakota Johnson

Pandémia nie je ľahká ani pre hviezdy. Úzkosť je niečo, s čím musí z času na čas bojovať asi každý. Dakota prežívala rovnaké stavy. Tie sa dokonca ešte zhoršili, keď sa dostala do lockdownu. Rozhodla sa to riešiť meditáciou a zmenou životného štýlu, čo jej nakoniec pomohlo. Pre jeden rozhovor povedala: „Meditácia alebo prechádzka, láskavý postoj k svojmu telu … Tieto malé veci nakoniec znamenajú zmenu.“

Camila Cabello

S problémami s duševným zdravím sa stretla aj Camila. Prechádzala si náročným obdobím, ale dychové a relaxačné cvičenia jej veľmi pomohli. Takto sa vyjadrila na svojom instagrame: „Nielen, že mi pomáha v týchto časoch so stresom a úzkosťou, meditácia je aj prax posilňovania návykov ako je empatia, láska a súcit, vďaka čomu sa budete cítiť viac v spojení nielen so všetkými vo svojom okolí, ale so živými bytosťami vo všeobecnosti ako zvieratá, rastlín a samotnou Zemou, ktorá je živou bytosťou.“


Čo hovoríš na meditáciu, vyskúšaš ju aj ty? Daj nám vedieť svoje názory v komentároch!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame