Krkolomné polohy a dokonalé fotky na Instagrame: Jóga v sebe skrýva omnoho viac, prečo by si ju mal skúsiť?

dievča cvičí jogu

Rozmýšľaš, prečo je joga taká populárna? Prezradíme ti jej tajomstvá (Zdroj: GettyImages)

#Joga je komplex cvikov, vďaka ktorým si zlepšíš svoju fyzickú a aj psychickú kondíciu. Znamená to spojenie. To, s čím sa rozhodneš spojiť je na tebe. Sám so sebou, s vesmírom alebo so svetom naokolo. Hovoríš si, že vždy su ju chcel vyskúšať? Tento návod ti pomôže minimálne pri začiatkoch.

Dokonalý súlad

Napriek tomu, že je tu už celé veky, „znovuobjavili“ sme ju iba nedávno. Medzi ľuďmi spôsobila veľkú senzáciu. Cvičili ju všetci bez ohľadu na náboženstvo a to, odkiaľ pochádzajú. Staré učenie jogy má za úlohu spojiť naše telo s dušou a vytvoriť dokonalý súlad. Robí tak pomocou cvikov, dýchacích techník a meditácie.

Ak by si sa však opýtal na definícu jogy 10 ľudí, tak by ste dostali 10 rôznych definícii. Najdôležitejší je jej cieľ, ktorým je, aby si sa cítil dobre vo svojom tele. Jej praktiky siahajú až do starovekej Indie. Európania sa o nej dozvedeli, keď Angličania a Francúzi kolonizovali Indiu. Existuje široká škála jogínskych škôl, ktoré majú svoje postupy a ciele. Jogu nájdeme aj ako súčasť rôznych náboženstiev ako napríklad budhizmus, džinizmus a hinduizmu. Cvičenie sa skladá z polôh, ktoré sa nazývajú asány.

dievča cvičí jogu
Pôvod jogy siaha tisíce rokov do minulosti (Zdroj: Unsplash/carl-barcelo)

Nekonečné benefity

Prečo ju cvičiť? Odpoveď je jednoduchá. Prináša nám neskutočné množstvo benefitov, o ktorých ti niečo povieme.

  • Zmierňuje bolesti chrbtice: Pokiaľ máš problém s bolesťami chrbta, tak ti jogu vrelo odporúčame. Cvičenia sú relaxačné a môžu prebiehať na spôsob stretchingu. Ak máš napríklad vyskočené platničky, poraď sa najprv so svojím lekárom, keďže nie každá poloha by mohla byť pre teba vhodná.
  • Znižuje stres a úzkosť: Keďže je joga chvíľami, kedy si sám a prečisťuješ si svoje myšlienky, je to výborný spôsob ako na chvíľku vypnúť. Pomôže upokojiť tvoje niekedy divoké myšlienky.
  • Naučí ťa správne dýchať: Dôležitou súčasťou jogy je dýchanie. Niektorí by povedali, že správne dýchanie je alfa a omega. Kým sa na to nezameráš, nezistíš, ako dlho si ho praktizoval zle. Vďaka správnemu dýchaniu si zvýšiš taktiež vitálnu kapacitu pľúc.
  • Zlepšuješ činnosť mozgu: Keď sa naučíš správne dýchať, tvoj mozog dostane viac kyslíku. Okysličený mozog pracuje lepšie, a preto sa môžeš tešiť na lepšie pracovné výkony.
  • Uvoľňuje svalové napätie: Práve preto je vhodné, aby si si aspoň 5 minútovú jógu zaradil po náročnejšom tréningu. Možno takto predídeš nepríjemnej svalovici.
  • Budeš silnejší a posilníš brušné svalstvo: Na prvý pohľad to môže prísť ako nuda, pri ktorej si nezamakáš, ale tak to nie je. Síce to nie je kardio, ale spevníš si stred tela a brušné svalstvo, ako pri málo ktorom cviku.
  • Zlepšíš si flexibilitu a držanie tela: Dokážeš sa dotknúť prstov na nohách? Vraj už dávno nie? Joga ti pomôže aj s týmto problémom. Zlepšenie a výsledky uvidíš už po chvíli.
  • Zlepšuje dokonca aj trávenie a vylučovanie: Menej stresu, rozhýbané črevá a tvoje brucho sa hneď cíti spokojnejšie.
  • Kvalitnejší spánok: Pred spaním by sa cvičiť nemalo, ale joge by si výnimku dať mohol. Zacvič si niečo pomalé, poriadne dýchaj a prečisti svoju myseľ. Zaspíš ako bábätko.
dievča precvičuje jogu
Benefity jogy pocítiš aj ty (Zdroj: Unsplash/oksana-taran)

Ako začať a pre koho je určená?

Dostal si sa až sem a tvoj záujem pretrváva? Výborne! Teraz ti ukážeme, ako na to. Ak stále rozmýšľaš, či je joga pre teba to pravé, odpoveď je jednoduchá – určite áno. Môžu ju cvičiť už aj deti alebo dôchodcovia. Treba si vybrať len správny druh, krotý bude vyhovovať tvojím nárokom.

Najlepšie by bolo, keby si si najal súkromného lektora, alebo sa zapojildo kurzu pre začiatočníkov. So skúseným lektorom, ktorý na teba dozrie dosiahneš najvýraznejšie výsledky. Ale chápeme, že počas pandémie to nejde a nie každý má dostatok financií. Netreba zúfať. Dá sa to aj inak.

Nájdi si videá, kde jogu precvičujú. Pre začiatočníkov sú najlepšie také, kde sa rozpráva a vysvetľuje. Existuje aj veľa appiek, ktoré ťa jogou prevedú. Väčšina tých kvalitnejších je však platená.

Spoznaj typy jogy:

Bikram

Vieš si predstaviť hýbať sa pri teplote 42 stupňov Celzia? Nie je to veru nič jednoduché. Aj napriek tomu má bikram joga veľký úspech. Táto horúca joga sa cvičí práve pri spomínanej teplote. Je to dynamický program, pri ktorom sa odcvičí 26 póz a 2 dýchacie cvičenia. Ich poradie sa nemení, lebo na seba nadväzujú.

Dance

Miluješ dobrú hudbu a si parketový lev? Aj pre takých vymysleli druh jogy. Vymyslela ju známa americká choreografka Marthy Graham. Spája v nej prvky power jogy, klasického baletu a rôzne tanečné techniky z rôznych štýlov, od latina až po orient, vďaka tomu si ňou zlepšíš flexibilitu, rovnováhu, ale aj ladnosť. Hudba nie je nič divoké, aj keď je rytmická. Skôr by sme ju definovali ako pomalú a ukľudňujúcu. Tu môžeš vyjadriť svoje emócie a naplno ich uvoľniť. Staneš sa joginom a tanečníkom zároveň.

Workout

Ak si chceš zároveň poriadne zamakať, vyskúšaj workout jogu. Jej základom je tá klasická, ale okrenili ju o rýchlosť a náročnejšie pohyby. Pri nej spáliš najviac kalórii a spevníš si svalstvo. Je to ideálna cesta pre ľudí, ktorí nehľadajú pokojné cvičenie a nemusia ani posilovňu činky.

Vzdušná joga

Niečo pre tých odvážnejších. Joga, ktorá sa vykonáva vo vzduchu ti dá na chvíľu pocit ako keby si lietal. Nie je to úžasné? Keďže v sebe skrýva aj pilates a akrobaciu, nečakaj nič jednoduché

Iyengar joga

Niekdy bola joga o odriekaní mantier a veľmi výraznej spiritualite. Indický zakladateľ Iyengar, však rýchlo pochopil, že toto nie je to, čo zaujíma moderného človeka. Preto sa nám to snaží priblížiť. Je to veľmi fyzický štýl, pri ktorom sa používajú rôzne pomôcky.

Gravid

Chápeme, že v tehotenstve je každý pohyb, tak 10 krát náročnejší ako bežne, ale netreba sa prestať hýbať uplne. Ak si chceš zachovať formu aj počas očakávania, toto je ideálne. Cvičenie nie je príliš náročné, no telo zostáva v pohybe.

Základné polohy

Na záver ti predstavíme zopár klasických polôh, ktoré si časom pri joge osvojíš. Sú jednoduché a zvládneš ich možno už teraz

Downward dog:

  1. Začni na kolenách a rukách
  2. Narovnaj ruky a uvoľni hornú časť chrbta
  3. Vyrovnaj nohy a daj vyššie boky, aby si vytvoril písmeno V
  4. Ak nemáš problém s hamstringami a kolenami, tak nechaj nohy rovné. Keď začneš cítiť bolesť, tak pokrč kolená.
  5. Nezabudni na 5 nádychov
downward dog
Začni so základnou polohou downward dog (Zdroj: Unsplash/logan-weaver)

Cat-Cow

  1. Daj sa na štyri. Kolená maj pod bedrami a ruky pod ramenami.
  2. Nadýchni sa, pozri sa hore a svoje brucho smeruj k podložke.
  3. Vydýchni, pozri sa dole a vytrč chrbát smerom k stropu.

Cobra

  1. Ľahni si na brucho.
  2. Prsty na nohách smeruj od seba, nohy maj na šírku ramien a spevni svaly na nohách.
  3. Spevni lonovú časť a svoju váhu prenes na predlaktia a zdvihni sa zo zeme.
  4. Dávaj si pozor, aby si udržal rovný krk.
  5. Vydrž v pozícii 5 nádychov.

Glute bridge

  1. Ľahni si na chrbát.
  2. Pokrč si kolená a nohy maj od seba na šírku bedier.
  3. Ruky maj položené popri tele.
  4. Zdvihni boky nahor a zadrž po dobu 5 nádychov.

Supine twist

  1. Ostaň ležať na chrbte.
  2. Ruky polož na zem do tvaru T.
  3. Obe kolená nechaj pri sebe a daj ich nahor.
  4. Kolená nechávaj spadnúť buď do prava alebo do ľava.
  5. Hlava je vždy na opačnej strane ako kolená.
  6. Zadrž na 5 nádychov.

Tak čo, dáš šancu joge aj ty? Daj nám vedieť v komentári, aké cvičenie máš najradšej!

Zdroj: hashtag.sk, healthline.com, hopkinsmedicine.org, yogajournal.com, mindbodygreen.com
Odporúčame