#Mnoho ľudí chce začať s behom, no nie a nie sa k tomu dokopať. Napriek tomu, aký jednoduchý šport to je a aj napriek faktu, že k nemu nepotrebujeme takmer nič, je problém vôbec odhodlať sa. A keď aj začneme, chce to naozaj silnú myseľ aby človek vydržal dlhšie ako dva tréningy. Neboj sa, vďaka nášmu návodu to pôjde možno jednoduchšie, ako by si čakal.
Prečo behať?
- Zvýšenie kondície – konečne nebudeš fučať pri školskej dvanásťminútovke, ani pri chodení po schodoch.
- Zlepšenie postavy/redukcia váhy – ak ťa trápi nejaké to kilečko navyše, alebo máš pocit, že nekonečné sedenie ti naozaj nepridáva, beh je ideálnym riešením – spevní tvoju postavu.
- Doplnok k inému športu – jasné, posilka je super, ale aj tvoje telo občas potrebuje kardio. Dvíhať činky nestačí, po behu uvidíš, koľko endorfínov je schopné vyprodukovať!
- Zdravotné dôvody – zdravie, to nie je len zelenina a ovocie, je to aj pohyb. Po behu budeš silnejší aj zdravší.
Najdôležitejšia je motivácia
Je to tak asi pri všetkom. Ak chceme dosiahnuť niečo náročné, musíme byť dostatočne motivovaní, inak to ide ťažko. Rovnako aj pri behu si treba nájsť motiváciu. Môže byť ňou odbehnutie nejakej vzdialenosti alebo schudnutie faldíka, ktorý skrývaš pod voľným tričkom.
Rovnako dobre môže poslúžiť jednoduchšia, priam až detská motivácia, ktorou sú darčeky. Funguje to vo všetkých vekových kategóriách. Povedz si, že po 5 tréningoch si kúpiš športovú podprsenku alebo fľašu na pitie, po 10 nové kraťasy, keď ich dáš 25 dopraješ si tenisky, na 40 tréning to môžu byť aj väčšie veci ako napríklad fitness hodinky. Ale popravde, po nejakých 10 tréningoch ťa viac ako takáto vonkajšia motivácia bude hnať ďalej to, ako sa posúvaš a aké zmeny na sebe vidíš.
Aby si zabránil tomu, že sa ti nebude chcieť, snaž sa z behu urobiť rutinu. Zvyk je predsa železná košeľa. Zaraď ho do svojho dňa úplne prirodzene, ako sprchovanie. Nastav sa v hlave tak, že dnes po práci pôjdem behať. Nie možno, asi – ak sa mi bude chcieť. Pôjdem a bodka. Maj tenisky hneď pri dverách a hneď ako prídeš z práce, choď na vec. Možno to znie náročne, ale ver mi, že omnoho náročnejšie je vstať z postele a vybrať sa, keď na teba už doľahne únava.

Povedz o tvojom cieli pár ľuďom. Potom nebudeš chcieť sklamať seba a ani ich. Povedz im že ideš behávať, a to úplne stačí. Nemusíš ísť do podrobností. Nájdi si na instagrame ľudí, ktorí žijú behom. Keď uvidíš, že boli behať oni, povieš si, že mal by si ísť aj ty. Alebo do toho zatiahni niekoho z priateľov. Keď budete dvaja, budete sa vzájomne podporovať a motivovať.
Čo na to potrebujem?
Doslova vôbec nič. Na behu je skvelé to, že ho môžu robiť bohatí aj chudobní bez rozdielu. Veľa ľudí sa vyhovára na to, že nemá hodinky, špeciálne oblečenie a ani premakané tenisky. Zamysli sa. Naozaj to na ten začiatok potrebuješ? Čo ak ťa to po týždni prestane baviť? Radšej si výbavu kupuj postupne. Daj si na seba pohodlné oblečenie. V lete to nepreháňaj, stačia šortky a tielko, na jeseň sa taktiež neobliekaj ako cibuľa, určite sa zahreješ aj v tričku a tenkej mikine.
Keď ideš behať, je dobré, aby ti bolo trošku chladno. Rýchlo sa zahreješ. Aby si si vedel odsledovať, koľko a ako rýchlo zabehneš, postačia ti aj aplikácie v mobile. Nám sa osvedčila Nike run club a Running od Adidasu. Sám si ale nájdi takú, ktorá ti bude vyhovovať. Malé odporúčanie z redakcie je, že netreba zabúdať na hudbu. Tie správne piesne ti vedia pomôcť sa rozbehnúť, aj keď sa ti už vôbec nebude chcieť. Pre niekoho sú ideálne párty pesničky s rýchlejším tempom, niekomu možno vyhovuje vypočuť si podcast, ktorý dlho odkladal.
Kam ťa oči zavedú
Jedna z najdôležitejších vecí je asi trasa. S tým si tiež nelám hlavu. Pokojne môžeš behať aj po meste. Poobzeraj sa v okolí či tam nemáte nejakú dráhu, peknú cyklotrasu alebo ak si trúfaš môžeš ísť aj do prírody. Nájdi si miesto, ktoré budeš mať rád a bude ti vyhovovať. Pre začiatočníkov sú lepšie rovinky, ale beh do kopca je skvelou kombináciou silového tréningu spolu s kardiom.
Pred tým ako sa rozbehneš, nezabudni na stretching. Málokomu sa do toho chce, ale ver mi, môžeš predísť zbytočným zraneniam. Natiahnuté svaly sú ochotnejšie hýbať sa a všetko i pôjde ľahšie. No a, samozrejme, naťahovať by si sa mal aj po tréningu. Máme pre teba dokonca video na inšpiráciu, skús to s ním.
https://www.youtube.com/watch?v=tXDLy-Jd61s&ab_channel=YogaWithLena
Nastav si cieľ
Chcem behať a chcem niečo odbehnúť, ale popravde ani neviem, ako na to. Klasický problém. Na začiatok je dobré ísť si zabehať úplne nezáväzne. Zistíš, ako si na tom a koľko zvládneš odbehnúť bez väčších problémov. Potom si nastav svoj cieľ. Buď realistický a neprepáľ to, lebo budeš zbytočne sklamaný, keď to nepôjde.
Rozkúskuj ho na maličké ciele a snaž sa ich pomaly prekonávať. Neboj sa, keď to niektorý deň nepôjde, ako by si chcel. Raz to ide lepšie a niekedy horšie. Neprestávaj a nevzdávaj sa. Keď nebudeš vládať, pokojne choď krokom, a potom pokračuj. S nikým sa neporovnávaj. Každý má svoj cieľ a aj spôsob, akým k nemu ide. Tvoj môžu byť aj preteky, alebo dokonca odbehnutie polmaratónu.
Veríme sa, že sa ti podarí začať s behom a zamiluješ si ho. Zabehni koľko vládzeš, hlavné je, že urobíš niečo pre seba a pre svoje zdravie. Pochváľ sa tým na instagrame a nezabudni nás označiť, držíme ti palce!
Zdieľať na