Chodíš všade neskoro, lebo si nevieš zorganizovať čas? K zlému time managmentu je podľa vedcov potrebné pristupovať realisticky

neskoré príchody

Dochvíľnosti bola venovaná aj štúdia na univerzite v San Diegu (Zdroj: Freepik/benzoix)

#Ráno sa ti nechce ani vyliezť z postele, ranný zhon je u teba už klasika, a je tvojou definíciou fráza „akademická štvrťhodinka“? Ak by si bol superhrdina, bolo by tvoje meno „meškačman“? S time managmentom máme problém takmer všetci. Čo ale robiť, ak ti robia problém neskoré príchody? Čítaj ďalej – dozvieš sa, ako s týmto zlozvykom nadobro skoncovať!

Niekedy obyčajné „prepáč“ nestačí

Ospravedlniť sa niekomu za to, že ťa chvíľku počkal je pekné, ale niekedy tým môžeš márniť drahocenný čas protistrany. Ak chodíš neskoro pravidelne, je možné, že si sa stretol s tým, že tvoje oneskorenie zapríčinilo zmenu celodenných plánov.

Ak ti ujde vlak, dá sa to ospravedlniť. Ak sa ale pravidelne na určité miesta dostavíš neskoro, je to problém. Pri meškaní napríklad na pohovor obyčajné ospravedlnenie stačiť nebude. Ako s tým pracovať? Je potrebné nájsť jadro problému, a pokúsiť sa ho vyriešiť.

Čím je to zapríčinené?

„Oneskorenci často nemajú zvládnuté organizačné návyky. Typicky sa to prejavuje ako zlé plánovanie alebo podceňovanie množstva času, ktoré je potrebné na danú aktivitu, či čas medzi odchodom a príchodom na určité miesto,“ vysvetlil pre Forbes Daniel Gamrot, odborník na time managment.

Čiastočne je na vine aj ľudská povaha. „Ľudia, ktorí majú radi systém všetko plánujú s predstihom, neskoré príchody sa u nich objavujú zriedka. Sami to neznášajú, a predstava, že prídu niekam neskoro, ich desí. Naopak ľudia, ktorí majú kopec nápadov, sú tvorcami a systém ich zväzuje, chodia neskoro pravidelne,“ upresnil Jan Dolejš, lektor osobnej produktivity.

Sme príliš optimisti pri odhadovaní času

Dochvíľnosti bola venovaná aj štúdia na univerzite v San Diegu. Na vzorke 200 vodičov newyorského metra sa zistilo, že niektorí nedokázali prísť včas, pretože ich vnímanie času sa líšilo od ich okolia. Niektorí respondenti vnímali minútu ako 58 sekúnd, iní zasa ako 77 sekúnd. Tento rozdiel je možno zanedbateľný, ale ak si ho znásobíš situáciami počas dňa, nazbieraš hodnotu niekedy aj desiatok minút.

Ako sa zbaviť tohto zlozvyku?

Ak máš pocit, že so svojim meškaním musíš prestať okamžite, skús túto výzvu. „Dočasným riešením môže byť aj externá motivácia – či už pozitívna, alebo negatívna. Zaplatiť určitý obnos zakaždým, ak prídete niekde neskoro. To môže priniesť krátkodobé výsledky, dlhodobo to ale nie je stratégiou,“ radí Dolejš.

Gamrot zasa odporúča 4 jednoduché kroky, ktoré majú byť dlhodobejšie udržateľné.

Prvý krok: rozhodnutie – urob zo svojho včasného príchodu prioritu. Druhým krokom má byť spätná väzba: spýtaj sa ostatných, ktorí na teba čakajú, ako to vnímajú. Tretím krokom je plánovanie – zapisuješ si svoje povinnosti do diára? Započítaj do celkového času aj čas strávený cestou. Posledným bodom je vytvorenie návyku chodiť o 10 minút skôr, než máš stanovený čas.

 

 

 

Máš problém s dochvíľnosťou?

Zdroj: Forbes
Odporúčame