Na hory aj po tréningu: Proteínová tyčinka zaženie hlad i chuť na sladké – vyber si tú pravú!

Prezradíme ti, na čo všetko si dávať pozor pri výbere tej najlepšej proteínovej tyčinky (Zdroj: gettyimages.com/millann)

#Proteínové tyčinky už nie sú jedlom len pre ľudí, ktorí trávia pol dňa v posilňovni. Práve naopak, stali sa vhodným doplnkom stravy aktívnych ľudí, pretože zaženú hlad a zároveň nespôsobia telu šok množstvom kalórií a cukru. Hodia sa ti na výlet, pri športe, ale aj pri dlhom dni v práci či po tréningu. Na trhu je ich obrovské množstvo, preto je dobré poznať aspoň základné parametre. Pomôžeme ti vybrať takú, ktorá vyhovuje tvojmu telu aj chuťovým pohárikom. Na čo sa pri ich výbere zamerať?

Postráž si cukor

Pri nákupe sa oplatí sledovať zloženie, pretože niektoré proteínové tyčinky sa až tak nelíšia od sladkostí a obsahujú okrem proteínov aj množstvo tukov a cukrov. Podľa WHO, Svetovej zdravotníckej organizácie, by mal cukor predstavovať len 5 % z nášho denného kalorického príjmu. Ide teda približne o 25 gramov. Nevyčerpaj si väčšinu tohto množstva jedinou tyčinkou. Obsah cukru by nemal byť vyšší ako 8 gramov na jeden kus. Dostaneš však aj verzie s oveľa nižším množstvom – napríklad tyčinka Space Protein má len zhruba 2 gramy cukru.

Prečo sledovať vlákninu?

Vláknina v našom tele plní dôležitú funkciu. Navodzuje pocit sýtosti, prospieva tvojmu tráveniu a znižuje aj hladinu cholesterolu v krvi. Ideálne je prijímať ju z rôznych zdrojov, doplniť ju počas dňa aj vďaka proteínovej tyčinke je preto naozaj dobrý nápad. Obsah vlákniny by mal byť aspoň cca 3 gramy na 100 gramov.

Poteš svoje chuťové poháriky

Niektorí ľudia tvrdia, že ak tyčinka plní svoj účel, chutiť ti nemusí. To však nie je pravda. Časy, keď proteínové tyčinky chutili ako prášok spojený lepidlom, sú preč. Vďaka moderným technológiám tak môžu byť nielen výživným snackom, ale aj plnohodnotnou pochúťkou. Na trhu je množstvo príchutí či dáš prednosť tradičnejšej čokoláde, karamelu alebo ovocným variáciám, je len na tebe. Dôležitá je však aj spomínaná konzistencia. Niektoré sú totiž dosť tvrdé a suché. Ak dávaš prednosť mäkkej štruktúre a vláčnosti, vyskúšaj tyčinky Space Protein, ktoré sú v tejto oblasti na slovenskom trhu unikátom.

Pri výbere tyčinky sleduj viacero vecí (Zdroj: hashtag.sk)

Prospešné bielkoviny

Prečo prijímať bielkoviny? Športovcom je to úplne jasné, práve bielkoviny sú totiž potrebné na rast svalov. Pre bežných ľudí však majú tiež svoje výhody – jedlá s ich vyšším obsahom zasýtia na dlhší čas. Dostatok proteínov v strave má preto potenciál zmenšiť tvoju chuť na nočné výjazdy do chladničky a znížiť vysoký apetít. Je však prospešný aj pre kosti a znižuje krvný tlak. Zvoliť snack s vyšším obsahom bielkovín je preto vhodné nielen pre športovcov! Jedna tyčinka by mala obsahovať aspoň 10 g proteínov.

Čo áno a čo nie?

Okrem hodnôt makroživín sa vždy pozri aj na celkové zloženie. Niektoré tyčinky obsahujú veľké množstvo palmového tuku či umelých farbív, ktoré majú zabezpečiť jej lákavosť na pohľad. Zloženie si preto radšej over. Za plus pri tyčinke považuj, ak sa v nej navyše nachádza napríklad kolagén, a ak sa vyhýbaš lepku, nezabudni skontrolovať, či je gluten-free. Dôležitú zložku tvorí aj poleva, ktorá je od čokolády často na míle vzdialená. Pozorne si preto prezri, z čoho je vyrobená.

Náš tip: Tyčinka Space Protein

Spomínané kritériá spĺňa aj nová tyčinka Space Protein. Má nízky obsah cukru, poskytne ti dostatok bielkovín a je vhodná aj pre diabetikov. Jednou z najväčších výhod tejto tyčinky sú skvelé príchute. Okrem klasiky v podobe čokolády môžeš vyskúšať aj slaný karamel, čokoládový karamel, kokosový cheesecake a višne v kombinácii s makom. Ich benefitom tiež je, že ako sladidlo obsahujú maltitol, z ktorého nevzniká zubný kaz tak ako pri klasickom cukre. Tento snack je navyše vyrobený na Slovensku a namáčaný v pravej mliečnej čokoláde, čo z neho robí lahodnú pochúťku. Obávať sa nemusíš ani tuhej konzistencie, Space Protein sa totiž doslova rozplýva na jazyku!

Zistite viac o tyčinke SPACE PROTEIN

Skús proteínovú tyčinku Space Protein (Zdroj: hashtag.sk)

Advertoriál pripravený v spolupráci so Space Protein.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame