Spoľahlivý elektromobil zoženieš aj za rozumnú cenu: Vybrali sme pre teba 3 najlepšie

podávanie kľúčov od auta

Aké modely elektromobilov sú v dostupnej sume aj na našom trhu? (Zdroj: GettyImages)

Páčia sa ti elektromobily a uvažuješ o tom, že si nejaký kúpiš? Dobrý jazdený model vieš zohnať aj v cene do 10 000 €. Aké máš možnosti a ktorý bude najlepší? Slovenský trh s jazdenými autami ti ponúka hneď niekoľko zaujímavých možností.

V našom nedávnom článku, kde sme rozoberali tému, či sa oplatí kúpiť jazdený elektromobil, sme došli k jednoduchému záveru. Ak jazdíš prevažne po meste a okresných cestách, jazdený elektromobil môže byť skvelým riešením. Tu je náš výber toho najlepšieho.

Štýlový, no bez rýchlonabíjania

Jazdený Fiat 500e môžeš zohnať v slušnom stave už za približne 8 000 €. Zaujímavosťou tohto auta je to, že nikdy nebolo oficiálne predávané na slovenskom trhu. Všetky, ktoré môžeš kúpiť ako jazdenky, sú dovezené z Kalifornie, keďže len tu sa elektrická Päťstovka ako nová predávala. Poteší ťa štýlovým dizajnom, moderným interiérom a veľmi dobrými jazdnými vlastnosťami.

Dojazd tohto auta s približne 80 000 najazdenými kilometrami sa pohybuje na úrovni okolo 140 kilometrov. Nevýhodou je však palubná nabíjačka s malým výkonom, teda aj na rýchlonabíjačke ti nabitie bude trvať niekoľko hodín. Elektrický Fiat 500 je tak vhodný prakticky len do mesta a absolvovať na ňom dlhšiu trasu bude veľmi zdĺhavé.

Výhody – štýlový a moderný dizajn, dobré jazdné vlastnosti

Nevýhody – zdĺhavé nabíjanie (nemožnosť rýchlonabíjania)

fiat 500
Fiat 500e bude ideálnou voľbou do mesta (Zdroj: Wikimedia/Commons)

Jeden z prvých na Slovensku

Citroën C-Zero bol jedným z prvých elektromobilov dostupných na našom trhu. Má trochu kontroverzný vzhľad, no v skutočnosti je pomerne praktický. Väčšina jazdených exemplárov dostupných v cene do 10 000 € pochádza z rokov 2012 – 2014. Keďže C-Zero bol vôbec prvým veľkým experimentom Citroënu, niektoré veci na ňom nie sú dotiahnuté úplne k dokonalosti.

Menšou prekážkou môže byť napríklad dojazd, ktorý sa v prípade jazdených kúskov pohybuje okolo 100 kilometrov. Na rozdiel od Fiatu 500e však môžete C-Zero nabíjať aj na rýchlonabíjačke, vďaka čomu ho dobijete už za nejakých 30 – 40 minút.

Výhody – možnosť nabíjať na rýchlonabíjačke, netradičný dizajn

Nevýhody – menší dojazd

Citroën_C-Zero
CitroënC-Zero s netradičným dizajnom nabiješ za pár minút (Zdroj: Wikimedia/Commons)

Obľúbený aj vo svete

Keď sa pozriete na inzeráty jazdených elektromobilov do 10 000 €, drvivú väčšinu z nich bude tvoriť práve Nissan Leaf. Ten ihneď po predstavení spôsobil revolúciu na trhu, keďže ponúkal množstvo nových technológií, slušný dojazd a zároveň prijateľnú cenu. Veľmi rýchlo sa stal obľúbeným po celom svete a vyslúžil si aj množstvo ocenení. V cenovke do 10 000 € zoženieš exempláre v rôznom stave. Od skutočne „vylietaných“ vozidiel s vyše 150 000 najazdenými kilometrami, až po tie v naozaj peknom stave, ktoré majú najazdených aj menej ako 100 000 kilometrov. Pri kúpe je ideálne voliť práve autá, s čo najmenším počtom najazdených kilometrov.

Jazdený Nissan Leaf so 100 000 kilometrami dokáže pri úspornom jazdení stále poskytnúť dojazd aj 160 kilometrov a môžete ho nabíjať aj na rýchlonabíjačke. Keďže je toto auto na Slovensku veľmi obľúbené, výhodou je aj ľahko dostupný servis a náhradné diely.

Výhody – obľúbenosť medzi ľuďmi zabezpečila dostupný servis, slušný dojazd, možnosť rýchlonabíjania

Nevýhody – v podstate žiadne

Nissan leaf
Nissan leaf sa zdá ako ideálna voľba (Zdroj: Pixabay)

Ak máš našetrené viac

Ak si pár tisíc eur priplatíš, alebo ešte chvíľu počkáš, otvárajú sa ďalšie možnosti jazdených elektromobilov za dobrú cenu. Napríklad, Volkswagen e-Up!, elektrická Kia Soul, Smart Fortwo EV, Renault Zoe, alebo dokonca moderné BMW i3, ktoré vieš v aktuálnej dobe zohnať už za menej ako 15 000 €. Možností je naozaj veľa, no treba uznať, že aj spomínané modely s prístupnejšou cenou sú dobrou voľbou. Dobrý prehľad všetkých aktuálne predávaných jazdených elektromobilov nájdeš napríklad na portáli Sego.sk, ktorý združuje inzeráty jazdených áut z viacerých slovenských bazárových portálov.

Ktorý elektromobil by si si vybral ty? Daj nám vedieť v komentári!


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame