Vieme, ako si najlepšie vybrať vysokú školu: Odpovedz si na tieto 3 otázky a budeš mať vyhraté!

Vysoká škola ti dá viac než len diplom.

Vysoká škola nie je len o diplome, ktorý na konci štúdia získaš (Zdroj: freepik.com/vgstockstudio)

#Výber vysokej školy patrí medzi jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote. 5 rokov strávených učením sa toho, čo ťa ne/baví vie markantne ovplyvniť tvoje ďalšie smerovanie. Ako si teda vybrať tú správnu alma mater? Položiť si musíš tieto tri nasledujúcej otázky.

Kde sú v štúdiu moje silné a slabé stránky?

Zvládneš napísať perfektný sloh, ale vypočítať jednoduchú matematickú úlohu ti spôsobuje vrásky na čele? Utriedenie si toho, v akých predmetoch si vynikal, alebo ktoré ťa viac bavili, ti pomôže rozdeliť si odbory do viacerých oblastí:

  • Technické = prevaha matematiky, fyziky, informatiky…
  • Umelecké = výtvarná výchova, vymýšľanie, hudobná výchova…
  • Ekonomické = analytické myslenie, matematika…
  • Humanitné = rýchlejšie naučenie sa poučiek, nadanie na jazyky, história…
Študentka na vysokej škole.
Budeš chodiť do školy s radosťou a prinesie ti očakávanú budúcnosť? (Zdroj: Unsplash.com)

Budem sa vedieť uplatniť po skončení štúdia?

Možno túto otázku počúvaš od svojich rodičov až častejšie, ako by si chcel. Vedz však, že na nej mimoriadne záleží. Aj keď si možno introvert, ktorý si rád kladie životné otázky a zamýšľa sa nad všetkým možným, vyštudovanie filozofie ti nemusí priniesť po skončení štúdia stabilnú prácu.

Naopak, náročnejšie štúdium technických odborov ti vie priniesť prácu už počas vysokej školy. Netreba asi spomínať, na akých úrovniach sa pohybujú platy IT-čkárov… Aj tu platí stará známa veta: Ťažko na bojisku, ľahko na cvičisku.

Čo od vysokej školy očakávam?

Chceš si užívať život s občasnými párty, trochu sa osamostatniť a nájsť si mnoho kamošov? Potom si vieš vybrať aj školu, ktorá je ďalej od tvojho bydliska. Ak by si chcel zostať blízko tvojich rodičov, budeš limitovaný pravidelným dochádzaním.

Tiež záleží od toho, či chceš viac praxovať alebo študovať. Možno to znie otrepane, ale vyber si podľa toho, čo ťa baví. Nezabudni si urobiť poriadny prieskum, navštív vysokú školu, skontaktuj sa s bývalými študentami daného odboru alebo si pozri prestíž danej vysokej školy. Niektoré spolupracujú aj s firmami, v ktorých vieš po skončení štúdia nájsť uplatnenie.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame