Ako sa zbaliť do hôr na viac dní a v každom ročnom období? Máme pre teba geniálny návod, toto si určite prihoď do batoha!

Predovšetkým v zimných mesiacoch by si sa mal na dlhšiu turistiku pripraviť oveľa lepšie (Zdroj: Unsplash/pablo-guerrero)

#Zbaliť si veci na pár dní do hôr nemusí byť žiadna veda. Situácia sa však mení, keď ťa čaká niekoľkohodinová túra a jediný dopravný prostriedok, ktorý ti pomôže niekoľkolitrovú batožinu odniesť, sú tvoje vlastné nohy. V tom momente nastáva zapeklitá dilema, nakoľko do batohu potrebuješ dostať všetky veci potrebné na prežitie, ale zároveň batoh nemôže byť príliš ťažký.

Nájdi si systém v balení

Pravdou je, že je jedno či ideš na tri dni alebo na týždeň, počet potrebných vecí sa veľmi nemení. Samozrejme, závisí to aj od toho, za akého počasia sa chystáš vybrať do hôr a koľko možností na získanie potravín budeš mať. Jedlo je veľmi dôležitá zložka, ktorú veru nechceš zanedbať. Veľmi ľahko to môžeš s množstvom potravín prehnať, ale aj podceniť.

Vodu je dobré zbaliť tak, aby si ju mal ľahko po ruke. (Zdroj: Vistarooms.com)

Ideálne je presne si naplánovať kedy a čo budeš jesť, vyhneš sa tak nezmyselnému noseniu prebytočného jedla. Konzervy, ryžové chleby, sucháre a ľahko nositeľné veci s dlhou záručnou dobou sú pre ideálne. Taktiež je potrebné zaobstarať si na cestu aspoň litrovú fľašu a zistiť si, kde po ceste je možné nájsť pramene s pitnou vodou.


Neskutočná krása našich Tatier: Kvôli týmto 10 fotkám budete mať chuť okamžite zbaliť batoh a vyraziť do hôr


Hory nikdy netreba podceňovať

Dobrý čaj ťa vždy zahreje. (Zdroj: Amazon.in)

Dobré je zobrať si so sebou aj kvalitnú termosku s teplým čajom. Ak máš zbalenú aj plynovú bombu, pomocou ktorej následne zohreješ vodu, teplý čajík ti v chladnejšom počasí padne naozaj vhod. Okrem toho ťa môže zahriať aj nejaké malé poldecko. Hádam ani netreba pripomínať, že hory sú zradné a aj keď nepôjde o zimnú turistiku, je zodpovedné pripraviť sa aj na neočakávané situácie ako neskôr umrznúť. Doslova.

Koniec koncov, to, čo nepotrebuješ k prežitiu, nepotrebuješ vôbec. Podstatné je zbaliť sa dômyselne a výlet si užiť, tak hor sa na hory! Medzi ďalšiu výbavu, ktorú neskôr patrične oceníš, patrí jednoznačne zvonček na medvede. Ver mi, ak sa chystáš do hlbín lesa ďaleko od civilizácie a budeš počuť zvláštne zvuky, oceníš, že ho máš.

Plynová bomba, baterka, vreckovky, lekárnička… To všetko sú veci, ktoré sa ti, pri tvojej ceste za dobrodružstvom zídu. Môj osobný tip je pribaliť si aj nejaké papuče alebo inú obuv na prezutie. Mať na nohách neprestajne obuté turistické topánky, v ktorých si chodili celý deň, bude to posledné, čo chceš. Pochopiteľne, ak nebudeš mať miesto nazvyš, papuče by nemali byť prioritou.


Tento článok bol pôvodne uverejnený v magazíne Unipo Press Filozofickej Fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Jeho autorom je Simona Senčáková.

Zdroj: Unipo Press, Simona Senčáková, hashtag.sk
Odporúčame