Ako sa stať samostatným? 7 tipov, ktoré nasmerujú tvoj život správnym smerom

Ako sa stať samostatným? chalan v mori

Ako sa stať samostatným? (Zdroj: Unsplash/toa-heftib)

#Vytvorenie osobného priestoru je nevyhnutné na pochopenie toho, kto si ako človek. Spoliehať sa na iných, pokiaľ ide o ich názory a pomoc je možno ľahké, ale môže sa to stať veľmi nezdravým zlozvykom. Ak si nie si opatrný, môžeš dokonca stratiť zo zreteľa svoju individualitu.

Byť sebestačný môže byť pre niekoho desivé, ale stojí to za to. Je dôležité pokúsiť sa byť nezávislý od názorov tvojich priateľov alebo rodiny. Vždy žiadaš svojich priateľov o radu ešte predtým, ako sa rozhodneš? Nedokážeš robiť veci sám a záleží ti na názore ostatných? Ukážeme ti niekoľko tipov, ako sa vydáš na cestu k samostatnosti.

Spoznaj samého seba

Nezávislým nemôžeš byť, ak nevieš, kto si. Vnímaj nedostatky medzi tým, čo cítiš vo svojom vnútri a medzi slovami a správaním, ktoré svetu ukazuješ. Napríklad, možno si povedal “áno” na niečo, čo si naozaj nechcel robiť. Skús sa z takýchto situácií učiť a nekonaj tak, ako iní pískajú.

dievča
Spoznaj seba samého (Zdroj: Unsplash/eli-defaria)

Buď sebavedomý

Stať sa asertívnym a sebavedomým je mocný spôsob, ako zlepšiť svoj život a zvýšiť svoju sebaúctu, čo ti zaručí aj stať sa sebestačným. Asertivita je zručnosť, ktorú môžeš precvičovať. Znamená to, stanoviť si zdravé hranice, naučiť sa hovoriť nie a mať jasno v potrebách a pocitoch.

Asertivitou rozvíjaš kontakt nielen so sebou samým, ale aj s ostatnými. Stali sme sa skutočnými ľudskými bytosťami so skutočnými nápadmi, skutočnými rozdielmi a skutočnými nedostatkami. Nesnaž sa stať zrkadlom niekoho iného alebo potlačiť jedinečnosť niekoho iného. Nepredstieraj, že si dokonalý, ale staň sa samým sebou.

Zoznám sa s vlastnými potrebami

Ľudia v partnerských vzťahoch sú skvelí pri uspokojovaní potrieb druhých, ale zvyčajne ignorujú svoje vlastné. Každý má celý rad potrieb, ako sú emocionálne, sociálne, fyzické či duchovné potreby. Identifikuj ich a objav spôsoby, ako ich splniť. Napríklad, ak si všimneš, že sa cítiš osamelý, odpovedzte na túto potrebu oslovením a naplánovaním večere s blízkym priateľom. Je to jeden z prejavov sebestačnosti.

Nebuď závislý od povolenia ostatných

Prečo vynakladať zbytočne silu tam, kde netreba? Ak máš jasno vo svojich cieloch, rozhoduj sa podľa seba a nie podľa toho, čo ti povie tvoje okolie. Byť citovo silný znamená, že ovládaš správne rozhodnutia a nebojíš sa ich aj robiť. Namiesto toho, aby si o povolenie neustále žiadal druhých, postupuj podľa pokynov a urob to, čo už vieš, že je najlepšie urobiť. Stačí počúvať svoje srdce a veci magicky zapadnú na svoje miesto.

chalan v čiapke na gauči
Buď spokojný aj osamote (Zdroj: Unsplash/attentie-attentie)

Nauč sa žiť sám so sebou

Ako človek rastie, prekonáva ťažké prekážky, vďaka ktorým sa stane silnou nezávislou osobou. Ale niekedy sa stane, že počas života stratíš tento pocit nezávislosti.

Ak si sa napríklad práve dostal z rozchodu po dlhodobom vzťahu, namiesto toho, aby si si teraz našiel niekoho iného, od koho budeš opäť závislý, urob niečo, čo ťa zbaví tejto závislej funkcie. Rozvíjaj svoje koníčky, pretože sa musíš naučiť, ako sa cítiť pohodlne so svojím nezávislým časom. Maj dobrú prácu alebo školu, a rovnováhu v živote.

Akceptuj

Rodičia sa o teba starali natoľko, že robili všetko, čo bolo v ich silách, aby ťa vychovali spravodlivo a aj v spravodlivom prostredí. Skutočný svet ale nefunguje na tomto princípe, čo je dnes veľkým problémom. Pravidlá vo svete zvyčajne chránia väčšinou ľudí, ktorí majú peniaze a moc.

Priprav sa na to, že sa s tebou bude zle zaobchádzať pre rôzne druhy nespravodlivých vecí: farba pleti, inteligencia, výška, váha, množstvo peňazí, ktoré vlastníš, vlastné názory, pohlavie… Jednoducho takmer všetko, čo ťa robí tým, kým si. Napriek tomu by si mal skúsiť byť šťastný. Nedovoľ, aby ti nespravodlivosť sveta bránila v tom, čo chceš robiť.

Staň sa finančne nezávislým

Na začiatku to bude určite ťažké, pretože rodičia budú mať stále potrebu starať sa o teba. Stačí však, ak len zdvorilo odmietneš, keď ti ponúkajú finančnú pomoc. Je lákavé spoliehať sa finančne na ostatných, ale ak chceš dosiahnuť absolútnu nezávislosť, musíš to byť aj v tomto prípade. Zabezpeč si svoje financie. Zaplať svoje vlastné účty, staraj sa o svoje auto, podpíš a zaplať si nájomné.

Ak nemáš peniaze na tieto výdavky, začni agresívne šetriť. Nielenže získaš finančnú slobodu so svojimi úsporami, ale aj peniaze, ktoré keď si ponecháš pre seba, ti poskytnú neuveriteľný pocit nezávislosti a motivácie.

Sebestačnosť je nádherný stav, ktorý by sa mal každý snažiť dosiahnuť. Umožní ti prijať svoje vlastné myšlienky a vytvoriť zdravé návyky. Zároveň mať vzťahy vo svojom živote je faktor, ktorý je veľmi potrebný, ak chceš byť úplne nezávislý od iných. Ak si prešiel tvrdým obdobím, alebo potrebuješ len prehodnotiť niektoré životné rozhodnutia, dúfame, že ti vyššie uvedené tipy pomôžu dosiahnuť nezávislosť, ktorú hľadáš.

Zdroj: hashtag.sk, bustle.com, psychcentral.com
Odporúčame